kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bu cop hepimize
Soruşturma Başlatıldı

Olacak iş değil

Tam AB Troykası Ankara'dayken polisin kadınları öldüresiye dövmesi Türkiye'nin itibarını yaraladı.

İstanbul'da Dünya Kadınlar Günü için basın açıklaması yapan grubu cop ve biber gazıyla dağıtıp kadınları yerlerde sürükleyen polis, Türkiye'yi zor durumda bıraktı.

AB SORUŞTURMA İSTEDİ
Batı TV'leri dakikalarca dayak görüntülerini verdi. "Bu manzara Türkiye'ye yakışmıyor" diyen AB aşırı şiddeti kınadı, soruşturma istedi. Bakan Gül "Herkes hukuka uysun" dedi.

1 NİSAN'DAN SONRA YOK
İçişleri Bakanlığı inceleme başlattı. Hukukçular "1 Nisan'dan sonra bu görüntüler olamaz" dedi. Polisin dövüp gözaltına aldığı göstericiler serbest bırakıldı.


Bu cop hepimize

Avrupa Birliği kapısındaki Türkiye yine şiddet görüntüleriyle dünyaya sunuldu. Hukukçulara göre; kadınları döven polisin özgürlükleri kavrayamama sorunu var.

AB'ye uyum yasaları çerçevesinde 3 yıl önce yapılan değişiklikle toplantı ve yürüyüş için izin alma zorunluluğu kaldırılarak yerine bildirim zorunluluğu getirildi. Basın açıklamaları için ise izin ve bildirim gerekmiyor. Pazar Günü yapılan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları bazı yerlerde olaysız sona ererken, Beyazıt'taki kutlamalar ise yine bildik görüntülerle sonuçlandı. İzinsiz olduğu gerekçesiyle Beyazıt Meydanı'nda toplanan 250 kişiye biber gazı ve copla müdahale eden polis, kadınları yerlerde sürükledi ve 68 kişiyi gözaltına aldı.

ÖNYARGILAR DEĞİŞSİN
Polisin bu sert tavrı, uluslararası haber ajanslarının geçtiği fotoğraflarla da "8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde olay çıkan tek yer olarak" geçti. Bu görüntüler, Avrupa kapısındaki Türkiye'yi AB'ye ve Batı'ya karşı bir kez daha güç durumda bıraktı. Hem hukukçular hem de sivil toplum kuruluşları artık bu görüntülerin yaşanmamasını istiyor. Hukukçular, Türkiye'nin özgürlükler anlamında uluslararası standardı yakaladığını ancak, polisin ve göstericilerin önyargılarının değişmediğini belirtti. Eski Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı Prof. İbrahim Kabaoğlu, Anayasanın 34. maddesinde yapılan değişiklikle Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun da değişiklik yapıldığını belirterek, "Bu değişiklikler de yeterli değil. Ama değişiklikten önce de polisin, insanları saçlarından yerlerde sürükleme, tekmeleme, coplama, biber gazı sıkma gibi yetkileri yoktu. Bu yapılanları yasa ile açıklayamazsınız" dedi.

İDARİ HOŞGÖRÜ
Polisin özgürlükleri kavrayamama sorunu olduğunu öne süren Kabaoğlu, "İdari hoşgörü diye bir kavram var. Polis güvenliğisağlarken özgürlüğü de sağlamak zorundadır. Ama polis bunu gözetmiyor ve sırf toplantıya katılanları cezalandırmak için copluyor. Polis artık toplantı ve gösteri yürüyüşünün özünü kavramalı, ölçülü davranmalı ve şiddet kullanmamalıdır" diye konuştu. Bu müdahalenin yeni yasalarla ilgisi olmadığını söyleyen Ceza Hukuku Profesörü Bahri Öztürk, "Polis Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na göre müdahalede bulunuyor. Bu yasa düzeltilmeden bu iş düzelmez. Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu'ndaki değişikliklerden sonra Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda da gerekli değişiklikler yapılmalıdır. Bu kanun düzeltilmeden bunlar düzelmez" dedi.

1 NİSAN MİLAT
Prof. Süheyl Donay da polisin şu anda Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nu ile Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu'na dayanarak, bu tür izinsiz gösterilere müdahale ettiğini hatırlatarak, "Şu anda yapılan hukuka aykırı değil. Ancak 1 Nisan'da yürürlüğe girecek Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu, bu kanunların üzerindedir ve hepsine egemendir. Polis yine müdahalede bulunabilir ama gözaltına alabilmesi için savcının izni gerekiyor. Bu nedenle daha toleranslı davranmak zorunda kalacak. 1 Nisan'dan itibaren bu tür görüntüler olmaz. Polis 1 Nisan'dan itibaren daha dikkatli ve daha ölçülü davranmak zorunda kalacak. Ayrıca göstericileri dağıtmak için biber gazı kullanmak da doğru değil" diye konuştu. Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci ise siyasi iktidarın kadından yana olmadığını, davranış ve düşünce biçimini samimi bulmadığını ifade etti.

Nejdet ÇOKAN - Pervin METİN - MERKEZ


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 'Herkes lütfen aynada kendine baksın'
 AB: Türkiye'ye hiç yakışmıyor
 Hangi vicdana sığar
 Yalnızca günü var
 Talabani Ankara'yı şaşırttı
 Bakanlık aleyhine AİHM'de dava
 Sivas hükümlüleri 12 yıl aradan sonra yakalandı
 SABAH'a Yılın Gazetesi ödülü
 Nazarbayev check-up'a geldi
 Maliyeciler yeni yasaya tepkili
 Demirel'in tahliye talebi reddedildi
 Türk bayrakları sağcıları kızdırdı
ERDAL ŞAFAK
TCK öfkesi mi?
Reformların uygulanmasının...
ÖMER LÜTFİ METE
Yakovu'nun tokadı
Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı...
UMUR TALU
Dilin kemiği
Dil, güçlüdür. Bazen çözülene, bazen...
Suriye'yi ancak diyalog çıkarabilir
BM'nin 23 yıl Lübnan'da sözcülüğünü yapan Timur Göksel'e göre...
"Beni İtalya'ya canlı yollamak istemediler"
Irak'ta kaçırılıp serbest bırakıldıktan sonra ABD askerlerinin...
Kıl payı Fener
Kıl payı Fener
Kalan 11 haftada zirvede neler olacak? Bu soruyu 11 spor yazarına...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu