kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Alplerin hazine avcısı
Alplerin kristal avcısı

Kayak hocası Patrice, kaza geçirince bir yıl yatağa bağlı kalmıştı. Doktorların kaymayı yasakladığı cesur kayakçı, taşların gücüyle kendini tedavi etmeyi başarıp Alplere döndü.


Alplerin hazine avcısı

Dağ rehberi Patrice, geçirdiği büyük kazadan sonra kendini kristal taşların gücüyle tedavi edip dağlara dönmüş.

Dağlar sonsuzluktur. Yükseldikçe, soluduğum havanın arındığını, ışığın değiştiğini, görüntülerin neredeyse saydamlaştığını hisseder, Tanrılara yaklaştığımı düşünürüm. Püskürttüğü lavlarla Kapadokya gibi inanılmaz bir mekanı yaratan Erciyes ya da Fujiyama gibi volkanik dağların vakur yalnızlığına bayılırım. Ama Alplerin yeri başkadır içimde. Alplerde 2500 metreden sonra başka bir gezegene ışınlanmış gibi olursunuz. Genellikle burada Türk turistlere en çok rastlanan mekanlar havalı butiklerdir, hatta bir çoğunun vitrininde Türkçe tabelalar asılıdır. Ama, yirmi yıldır her kış yamaçlarını aşındırdığım Alp Dağları, aslında sadece turizmden milyonlar kazanan "züppe kayak merkezlerinden" ibaret değildir. Hele turistik mekanlardan biraz uzaklaşıp, sporcuların tercih ettiği kayak istasyonlarını seçerseniz, gerçek dağ köylerine ulaşıp, "sahici dağlılarla" tanışma şansına erişirsiniz. Onlar, Alplerin "dağlılık kültürünü" yaşatan, hayvancılıkla uğraşan, peynirlerini kendileri yapan, yemeyi içmeyi seven, neşeli insanlardır. Çetin iklimlerde yaşayan herkes gibi, onlar da doğanın insandan güçlü olduğunu bilen, alçakgönüllü kişilerdir genellikle. Çoğu daha yürümeyi öğrenmeden kayak yapmayı ve tırmanmayı öğrenmişlerdir. On beş dakika içinde bir kaç tepeyi aşıp İtalya'dan jambon alıp geri dönüverirler, ertesi gün bir kaç yamaçtan kayıp İsviçre'ye şarap götürmeye giderler. İşte Patrice de böyle biri.

BU TAM BİR MUCİZE
Patrice Alplerde doğup büyümüş, annesi daha bebekken onu minicik kayakların üzerine koyup "hadi bakalım kay" demiş. Büyünce de yıllarca kayak öğretmenliği ve yüksek dağ rehberliği yapmış. Ardından çok büyük bir dağ kazası geçirmiş ve bir yıl boyunca yatağa bağlı olarak yaşamış. Doktorlar Patrice'e tırmanmayı ve kaymayı yasaklamışlar. Ama birinci yılın sonunda, protezli kalçasıyla tekrar tırmanmayı kafasına koymuş. Büyük zorluklarla tekrar vahşi tepelere tırmanmayı başaran Patrice, o güne kadar görmediği ayrıntıları görmeye başlamış. İşte Patrice'in kaya kristalleriyle tanışması böyle olmuş. Bunların ne olduğunu öğrenebilmek için jeoloji kitapları okumaya başlayan genç adam, bir yandan da dağlarda bulduğu taşları topluyormuş. Uzak tepelerden birinde, muhteşem bir yuvanın içinde inanılmaz güzellikte kristaller bulup çantasına doldurduğu bir günün akşamında, kendi kendine sormuş: "Bana doktorlar artık ayağa bile kalkamayacağımı söyledikleri halde ben nasıl 60 kiloluk bir sırt çantasını iki gün taşıyabildim?" Ve işte o gün, Patrice, taşların sırrına daha derinden vakıf olmaya karar verip, kristal terapisini araştırmaya başlamış. Bugün dünyanın en meşakkatli işlerinden biri olan "kristal avcılığını" sürdüren Patrice'in koleksiyonunda her cinsten binlerce taş var. Patrice kendi kendisini tamamen taşların gücüyle tedavi etmiş ve kayak öğretmenliğiyle yüksek dağ rehberliği mesleğine geri dönmüş durumda. Ama bu mucizeden sözederken önemli bir öğüt vermeyi de ihmal etmiyor: "Sakın ha, sadece taşların gücüne güvenip modern tıbbın tedavilerinden vazgeçmeyin çünkü etraf şarlatan dolu!" 4800 metre yüksekliğindeki Mont Blanc tepesinin karşısındaki sohbetimizden sonra Patrice, benim için "rütil" tarzı bir taş seçiyor. Onu kendi yaptığı özel bir kordona takıyor ve uzunluğunu üçüncü çakramın üzerine gelecek şekilde ayarlıyor. Bakalım turuncu damarlı parlak kuvarsım dertlerime derman olabilecek mi? Eğer bir gün yolunuz Fransız, İsviçre ya da İtalyan Alplerine düşerse, dağ köylerini keşfedin, salaş bir kahveye girip gerçek dağlılarla sohbet etmeye çalışın, ikram edecekleri tarçınlı şaraplarla peynirlerin tadına bakın. Hele bir de, sayıları Fransa'da beşi geçmeyen taş avcılarından biriyle tanışırsanız, "ruhunuzun kristalini" bulma şansınız da var...

Sedef Ecer

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Dünyanın kadınları İstanbul'da
 Osmanlı'nın tartışmalı alanlarına yeni bir bakış
 Haftanın Kitapları
 Türk usulü beslenme programı
 Yoga yapan çocuklar daha rahat uyuyor
 İlkbahar ışıltısı her yerde
 Çadırda indirim mevsimi
 Emniyet kemerini bağlayın
 Kocaev yeniden diriliyor
 Şefin sohbeti hoştur
 7 gün 7 gece nerede ne yapmalı?
 Aşk olmadan seks olur ama sekssiz aşk olmaz
 Kolesterolü kontrol edin
 Dışarı Çıkmadan Önce
 Yedi tepenin de zirvesinde
 Krem tabakanın hikayesi bu kitapta
 Barda tanıştığın kadın senin kadının olamaz
 Bakışları mıknatıs gibi çeken dansçı
 Vitrinler de çiçek açtı
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
FİLİZ AKIN
Elize Sarayı
Eşim Paris'te görevliyken bir keresinde...
SUNAY AKIN
63 yılda kaç bulut geçti?
Günümüzden tam 63 yıl önce, 28...
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Dizi dizi inciyim
Bugünkü ahkam kesmecem: Adi hırsızlık...
KENAN ONUK
'Müzik eğitimi' sorunu
Önce 1-2 haber: Değerli müzik...
Her şeyi müziği ve kadınlarıydı
Her şeyi müziği ve kadınlarıydı
Ray Charles hayatını anlatan filmle yeniden gündemde. Dokuz yıl...
Bir aşk ve cinsellik dansı
Bir aşk ve cinsellik dansı
"Angels in America"nın dahi yönetmeni Mike Nichols son filmi...
Film değil sanki tadım kursu
En İyi Uyarlama Senaryo Oscar'ını kazanan "Sideways" filmi, kırmızı...
Görevli gitarıma bakınca her şeyin bittiğini anladım
Musevi asıllı İngiliz Daniel Koplowitz Türk hapishanelerinde geçen 12 yılını...
Yemek yiyin fitness kuponu kazanın
Çeşitli kurum ve kuruluşlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel etkinlikler...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.