kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ekonomide uçan patron
Kesinlikle business uçmam

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton birçok patronun tersine havayolu seyahatlerinde ekonomik sınıfı tercih ediyor. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali için açılan iki ayrı ihaleyi de kazanmalarına rağmen politik nedenlerle bu işi üstlenemediklerini açıklayan Alaton, işletme süresi dolan terminal için açılacak yeni ihaleye katılabileceklerini söylüyor.


Ekonomide uçan patron

Uçaklarla askerlik yıllarında tanışan ve ilk uçuşunu bir askeri uçakla yapan İshak Alaton bir holding patronu olmasına rağmen first veya business sınıf yerine ekonomide uçuyor.

İş dünyasının tanınmış simalarından Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, birçok patronun tersine havayolu seyahatlerinde sürekli ekonomi sınıfında yolculuk ettiğini söyledi. Alaton, ikinci dünya savaşından sonra havacılığın jet motorla birlikte büyük değişim gösterdiğini belirterek, uçağın içindeki hizmet ve ikramların kendisini çok fazla ilgilendirmediğini ve yıllar önce şirket olarak aldıkları karar doğrultusunda da hep ekonomi sınıfında uçtuğunu kaydetti. 78 yaşında olan İshak Alaton, bugüne kadar hiç first ve business class'ta seyahat etmemiş. Çoğu zaman mesai arkadaşlarıyla birlikte seyahate çıktıklarını söyleyen Alaton, bunu şöyle açıklıyor: "Arkadaşlarım ekonomide, ben ise şirketin başındayım diye business'ta seyahat edemem. Bu ayrımı kendime yakıştıramıyorum. O yüzden bu yaşıma gelinceye kadar hep ekonomide uçtum."

İŞLETMECİLİĞE HAZIRIZ
Alaton, daha önce Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali için açılan iki ayrı ihaleyi de kazanmalarına rağmen politik nedenlerden dolayı bu işi üstelenemediklerini belirterek, işletme süresi dolan Dış Hatlar Terminali ihalesine yeniden katılabileceklerine dikkat çekti. Hillside turistik tesisleriyle hizmet sektöründe çok başarılı olduklarını söyleyen İshak Alaton, halen Tepe Akfen Vie'nin (TAV) işlettiği ve Temmuz'da işletme süresi dolacak olan Atatürk Havalimanı ile ilgilendiklerini açıkladı. Alaton, turizmde başarılarını kanıtladıklarını belirterek, 'Havalimanı hizmeti de bunun bir parçası. Atatürk Havalimanı'yla ilgileniyoruz, yeter ki rekabet şartları içinde, açık, şeffaf ve dürüst bir ihale yapılsın" dedi. En büyük isteğinin, ortağı Üzeyir Garih ile birlikte planladıkları ancak gerçekleştiremedikleri Filistin Gazze Şeridi'nde bir havalimanı yapmak olduğunu ifade eden Alaton'un açıklaması şöyle: "Gazze bugün barışa doğru hızla gidiyor. Yeni kurulmakta olan Filistin Devleti'nin Gazze Şeridi'nde bir havalimanına ihtiyacı var. Bundan 6-7 yıl evvel sevgili ortağım rahmetli Üzeyir Garih, oraya birkaç defa gitmiş, Yaser Arafat ile görüşmüştü. Avrupa'dan finansman da bulmuş, neredeyse mukavele imzalama noktasına gelmiştik. Ancak bildiğiniz sebeplerden bu proje gerçekleşemedi. Gazze Şeridi üzerinde bir havalimanı inşa etmek istiyoruz, epey de hazırlığımız var. İnşallah orada da olacağız."

İLK TERCİHİ THY
Alaton'un gönlünde Türk Hava Yolları'nın (THY) ayrı bir yeri var. Öyle ki bütün havayolu seyahatlerinde THY'yi tercih ediyor. 1980'li yıllarda Hollanda'ya gerçekleştirdiği bir seyahatte Türk yolcuların havalimanında ayrı bir bölüme ayrılması, kendi deyimiyle yabancı havayollarına karşı bir 'alerji' başlatmış. Bu yüzden Alaton'un bütün uçuşlarında ilk tercihi THY. Milli havayolu ile uçmanın büyük bir keyif olduğunu vurgulayan Alaton, "THY ile uçarken, beni tanıyan, benim tanıdığım insanlarla birlikte olmanın keyfini yaşıyorum. Hem de gittiğiniz yerlere THY ile kendi ülkenizi de götürmüş oluyorsunuz. Keşke imkan olsa da dünyanın her yerine THY ile gidebilsem." dedi.
DİĞER HOBİ HABERLERİ
 Klasiklerin sonuncusu modernlerin birincisi
 Helikopter-uçak geliyor
 Modern sanatın miladı
 Tekne bizim evimiz
 Nazi karargahı otel oldu
 Tekerleri A380'i taşıyamadı
 Paslanmayan kadın
 Atasay'ın tasarım danışmanı Süer
 Yeniden doğuyor
 Çocukları 'Akıllı İşaretler' koruyacak
 Ersöz'ün imza günü
 Yeni Boeing 777 dünyayı küçültecek
 Falcon 7X 2006'da göklerde
 Kısa...kısa...kısa...
 En çok bagaj kaybedenler
 Rock'ın yeni savaşçıları
 İsviçre'nin masal vadilerinde gezi
 Uçaklar buzu sevmiyor
 Hayali NASA'da çalışmaktı
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
GÜNTAY ŞİMŞEK
Amerika ile yollarımız neden ayrı?
Son iki yılda...
BELKIS KILIÇKAYA
Barış İntifadası!
30 yıldır Hafız Esad'la dost olan...
YASEMİN TAŞKIN
Türkiye'ye Gelmek
Uzun süre yurtdışında kalmak algılama...
STELYO BERBERAKİS
Yunanistan'ın Gündemi
Kilise skandalı, İsmail Cem ile...
Tiroid vücudun orkestra şefi
Tiroid vücudun orkestra şefi
Türkiye'de tiroid sorunu olan milyonlarca insan var. Daha çok...
Tam bir anne kuzusuyum
Ata Demirer nereden nerelere geldi? Bu yolculukta yanında kimler...
Seksi herkes farklı yaşıyor
Yeni Zelanda'lılar orgazmı uluslararası bir gün olarak kutluyor, Japonya'da...
Kızılay'ı küllerinden yaratacağız
Gönüllü usulüyle çalışan ve bağışlarla ayakta kalan Kızılay'ın 13 aydır...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.