kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bu takılar müzeye yakıştı
Anadolu takıları Metropolitan'a çok yakıştı

Atasay Kuyumculuk'un Metropolitan Müzesi'ndeki şovu göz kamaştırıcıydı.

Üretim kapasitesi dünya devleriyle yarışan Atasay Kuyumculuk'un "Yaşayan Anadolu Takıları" koleksiyonu Amerikalıları büyüledi.


Bu takılar müzeye yakıştı

Üretim kapasitesiyle dünya devleriyle yarışan Atasay Kuyumculuk, geçtiğimiz hafta New York Metropolitan Müzesi'nde yaptığı Anadolu takıları şovuyla Amerikalılar'ı adeta büyüledi.

New York nasıl soğuk. Gözünüzün içi buz tutuyor inanın. Hadi diyelim gece elbisesiyle donmadığımı farz edelim, peki karda o ince topuklarla nasıl yürüyeceğim? Durum umutsuz. İlk defa erkek olmayı bu kadar istediğimi hatırlıyorum. Kocam takım elbisesini giyiyor, altına düz ayakkabılar. "Hadi canım asma yüzünü " diye takılıyor "Benim ayakkabılarım da kayabilir, altı lastik değil ki..." Sadece bu gece için oradayız. Bütün o çileli uçak yolculuğunu Atasay firmasının Metropolitan'daki çıkartması için yapmış bulunuyoruz. Yanlış okumadınız. New York Metropolitan Müzesi'nden bahsediyorum. Bir Türk firması böylesine büyük bir müzede defile yapacak, kaçırılır mı? İncecik elbiseyi giydim, incecik topuklu ayakkabıları da. Utanmak yok. Üzerime de kalın montumu. "Ne var? Girişte kimseye gözükmeden vestiyere veririz olur biter" dedim kocamın şaşkın bakışlarına karşılık olarak. Bir taksiye atladık ve doğru Metropolitan'a. Bütün yollar karlı olduğu için loş bir ışıkla aydınlatılmış müzenin girişi çok daha büyüleyici gözüküyordu. İçeri Amerikalı davetlilerle birlikte girdik. Önce vestiyer tabii. Ardından bir kadeh şampanya. Metropolitan'ın girişinde hemen sağa minik bir podyum yapılmış. O sırada Atasay'ın sahibi Cihan Kamer ve eşi Çiğdem Kamer'in girdiğini fark ediyorum. Çiğdem Hanım telaşlı. "Aman" diyor "Ben hemen gidip son bir kez takılarla ilgileneyim, ne olur ne olmaz. Defileden önce bir bakmak lazım." Çiğdem Kamer titiz, mükemmeliyetçi... Atasay'ın tasarım ekibinin başı aynı zamanda. Cihan Kamer ne kadar sakin gözükse de heyecanlı. "Yüzümüzün akıyla çıkalım yeter. Bu gece bu müzede böylesine bir organizasyon, çok şükür."

EN BEĞENİLEN TAKILAR
Davetliler bir bir geliyor. Türkiye'den 150 Amerika'dan 250 konuk var listede. Önce Atasay şov yapacak sonra Atlantic Records'un eş başkanı Ahmet Ertegün'ün sahipliğinde düzenlenen gece başlayacak. Alem Dergisi'nin de katkılarını unutmamak gerek tabii. Organizasyonda çok büyük emekleri var. Etrafa bakınıyorum. Turizm Bakanı Erkan Mumcu ve eşi, dünyaca ünlü doktorumuz, ABD'deki gururumuz Mehmet Öz, Tarkan, Serdar Bilgili ilk gözüme çarpan isimler. Amerikalılar'a gelince, konuklar büyük titizlikle seçilmiş, creme de la creme yani... Nasıl olmasın, bizden çok oradakilerin düşüncesi önemli. Geceye boşuna Atasay çıkarması demiyorum ben. Defile gerçekten de görkemliydi. Mankenlerin üzerinde renkli kıyafetleri görünce "Eyvah" dedim. Takı defileleri risklidir, siyah giydirmezseniz takılar kaybolup gidebilir renk cümbüşünün içinde... Ama öyle olmadı. Güzide Duran, Sema Şimşek, Özge Ulusoy, Nihan Akkuş, Özge Ulusoy, Cansu Dere ve Azra Akın rengarenk elbiselerin içinde birbirinden görkemli takılar tanıttılar. (Gaye Sökmen'i kutluyorum.) Metropolitan'da ses çıkmıyordu inanın. Çıt yoktu. Herkes büyülenmiş gibi defileyi izliyordu. Bir takı sunumu bir ortama böylesine yakışır mı? Müthiş yakıştı. Davetlilerin çoğu Azra Akın'ı sordu. Kim bu güzel yüz? Yoksa dünya güzeliniz mi bu manken? Işık saçtı Azra. Henüz diğer mankenler kadar profesyonel yürümese de öyle bir gülümsemesi var ki her şeye bedel. Benim favorim Sinem Güven. Tek geçerim Sinem'i. Öyle bir taşıyor ki takıları... New York Metropolitan Müzesi'nde Atasay'ın "Yaşayan Anadolu Takıları Koleksiyonu" tanıtıldı. Şov bittiğinde Amerikalı davetlilerin sorduğu iki tasarım vardı, bir tanesi ayağın üzerine takılan bilekten geçirilen halhal ve altın gelin başı. Nasıl sormasınlar, iki model de taa Anadolu'dan, öylesine tek yani.

BİR DÜNYA FİRMASI
(Bilmeyenler için minik bir hatırlatma. Atasay meslekte 70. yılını kutlayan Kamer ailesinin 3. kuşak temsilcisi Cihan Kamer tarafından yönetiliyor. Yıllık 20 ton üretim kapasitesi ile dünyanın ilk 10 firmasının içinde yer alan Atasay üretiminin yüzde 70'ini 50'nin üzerinde ülkeye ihraç ediyor.) Cihan Kamer'i Atasay'ın Metropolitan şovu için gerçekten de kutlamak gerekiyor. Yemek esnasında, gecenin sonuna kadar bütün yabancı davetliler arasındaki tek konu Türkiye, Anadolu, takılar ve kadınlardı. Türk misafirler olarak elimizden geldiğince Türkiye'yi anlattık. Yaşam biçimimizi, alışkanlıklarımızı. Bir hafta önce Londra'da Türk sergisini gezerken ne hissettiysem aynısını bu gece New York'ta da hissettim inanın. O gün dediğim gibi, bu Türkler de çok oluyorlar.
DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Kabe manzaralı devremülk için Türkler de sıraya girdi
 Rıza'nın hayatı bir roman
 Star değil tam bir oyuncu
 Kavuk yeni sahibini arıyor
 Pentagon'un stratejisti Bush'un sırlarını anlattı
 Memecan'ın gözünden Davos
 Avrupa'nın bize ihtiyacı var
 Bu kadından korkmayan taş olur
 'Denizler' belgesel oldu
 Afrika'da 4 yıldızlı lüks safari kampları
 Çin'de iki Batılı kent Hong Kong
 Meseleyi tarihçilere de bırakmayı başaramadık
 Sinemayı okumak gerek
 Latife Hanım'ın evrak-ı metrukesi
 Spor polisi kurulsun maçlar gündüz olsun
 Sinemanın son 'siyah'ı
 "İnfaz" yöntemleri aynı
 Kortların yıllanmış şarabı
 Ödül ve sürprizlerle birlikte hüzün de vardı
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Hıncal ağabey nefesimizi kesiyor
Hangi kadın otomobil...
MEHMET ALTAN
Kumkuvat dondurması...
Son Köyceğiz gezisinin...
REFİK DURBAŞ
Buluşma ya da 'önemsizlik'
Hayatı da bilim dünyasına...
ALİ ESAD GÖKSEL
Anadolu bin yıldır ne yedi ne içti?
Bülent Ecevit...
ÖNCEL ÖZİÇER
Perilere inanır mısınız?
Bu dünyada ne zaman bir umut...
ALİ POYRAZOĞLU
Hurma ağacının altında...
Hani derler ya...
Soykırımın 60 yıllık tanığı Auschwitz
Soykırımın 60 yıllık tanığı Auschwitz
Tam 60 yıl önce 27 Ocak 1945 günü Kızıl Ordu Polonya'daki "Auschwitz"...
Pervaneliler tarih oluyor
Pervaneliler tarih oluyor
On beş yıl öncesine kadar altın dönemini yaşayan ve pazarın yüzde...
Savunma askerleri görevde
Bağışıklık sisteminin en önemli askerlerinden biri olan timus bezi,...
Kaz için en iyi mevsim
Yağlı eti yoksullara güçlü bir enerji kaynağı oluyor zengin gurmeler ise ünlü...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.