kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
  » Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Tek eliyle zoru başardı
Tek eliyle zoru başardı

3 yaşındayken yanlış yapılan bir iğne sonucu felç olan ve girdiği bitkisel hayattan üç yılın sonunda kurtulan Kerim Binici (27), hastalığının ona bıraktığı kötü mirasa aldırmadan inanılmaz başarılara imza atıyor.

Vanlı cafe işletmecisi Kerim Binici (27), küçükken yaşadığı talihsiz bir olayın ardından insanlara küserek dağlara sevdalandı. Üç yaşındayken yüksek ateş nedeniyle doktora götürülen Binici, yanlış iğne yapılınca felç olup bitkisel hayata girdi. Üç yıl ölüm kalım savaşı vererek büyük acılar çekti. Yıllarca Türkiye'nin en iyi hastanelerine yatırılmasına rağmen tedavi edilemedi. 10 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olan Binici, kurtulma şansı olmadığı gerekçesiyle üç yılın sonunda kendi haline bırakıldı. Ancak onun yaşama azmi devam ettiği için 6 yaşındayken tek başına ayağa kalktı. Mücadeleci kişiliğinin ilk kanıtını bu hastalığı tek başına yenerek veren Binici, spor salonlarına götürülünce kendisini toparladı. Yürüyüp koşmaya başlayınca, yıllarca çektiği acılar yüzünden toplumdan uzaklaştı.

10 YAŞINDA DAĞA TIRMANDI
En zor işlerin peşinden koşan genç adam daha 10 yaşındayken Van'ın doğusundaki Erek Dağı'na gidip tırmanmaya karar verdi. Yıllarca Van'daki dağlara tırmanmaya çalışan Binici, 18 yaşındayken Türkiye Dağcılık Federasyonu'ndan Van'a gelen Cengiz Tan ve Oytun Kilci isimli dağcılarla tanıştı. Birdenbire hayatı değişen genç adam onlardan ders almaya başladı. 19 yaşında tek elini yeterince kullanamamasına karşın, gösterdiği azimle hocalarını bile şaşırtarak ilk dağ tırmanışını, 3 bin 200 metre yüksekliğindeki Erek Dağı'na zirve yaparak gerçekleştirdi. İlk başarıdan sonra profesyonel hale gelinceye kadar tırmanışlarını sürdüren Binici, ardından Van ve bölgedeki diğer dağlara göz dikti.

FİRMALAR SPONSOR OLDU
Binici'ye birçok ulusal firma da kendi reklamını yapmak için sponsor oldu. Toplumdan ve insanlardan kaçarak yaşamayı isteyen Binici, birkaç yıl önce bir ev kiralayarak Van'da tek başına yaşamaya karar verdi. Kazandığı tüm parayı eğitiminin yanı sıra dağcılık malzemesine ve maceraya yatıran Binici, bazen imkan bulamadığı için dağlara gidemeyince evde çadır kurup günlerce yaşadığını ve kaldığı apartmanın çatısına ip asarak iniş yaptığını söylüyor. Dağ merakı yüzünden ailesinden uzaklaşan genç adam, aynı zamanda dağlara gittiği için kendisiyle arasında tercih yapmasını isteyen sevdiğinden de ayrıldı.

YURTDIŞINA DA GİTTİ
Türkiye'de tırmanış sporu yapılan tüm dağlara tırmanan genç dağcı, 2001 yılından bu yana Mısır, İran, Pakistan, Hindistan ve Nepal'e gitti. Onlarca dinin iç içe ve barışık bir şekilde yaşadığı Hindistan'la ilgili binlerce hatırası bulanan Binici, orada yerli halkla birlikte Ganj nehrinin kıyısında ceset yakma ayinlerine katıldı. Yoga ve meditasyonu öğrendi. Özellikle mal mülk düşkünleri için Hindistan'da kullanılan 'Nereye kadar' felsefesini benimseyen genç dağcı, "Hindistan'da şu ana kadar sürdürdüğüm yaşam şekliyle ne kadar haklı olduğumu anladım ve Hindistan'da sabretmeyi öğrendim. Oradaki yaşama aşık oldum. Benim için geçmişim ikiye ayrılıyor. Biri Hindistan'dan önceki hayatım, diğeri ise Hindistan'dan sonraki. Önümüzdeki yıl gidip Hindistan'a yerleşeceğim" diye konuşuyor. Bu arada Nepal'e de giden genç dağcı, oradaki devletle Mako milisleri arasında yaşanan çatışmalar yüzünden fazla kalamadığını söyleyerek, "7 bin 200 metrelik bir dağa tırmanış yapmak istedim ama milisler tarafından engellendiğim için geri döndüm. Ayrıca orada çektiğim tüm fotoğrafları da benden aldılar" dedi.

RESİM BÖLÜMÜNDE OKUYOR
Van'da bir taraftan ağabeyiyle birlikte cafe işleten genç adam, yaşam felsefesi haline getirdiği dağcılık sporunun yanında Van'da Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde Resim Öğretmenliği 4'üncü sınıfta okuyor. Yaşama sevincini dışarıda arayan genç dağcının, zaman içinde profesyonel olarak yaptığı bir diğer spor ise bisiklet sporu. 5 yıl önce Türkiye'nin neredeyse yarısını 40 günlük bisiklet turuyla tek başına pedal çevirerek kat etti. Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon'dan pedal çevirmeye başlayan Kerim Binici, Karadeniz sahili boyunca hiç ara vermeden bütün illeri ve birçok ilçeyi tek tek dolaşarak Marmara Bölgesi'ne vardı.

BİSİKLETLE TÜRKİYE TURU
Karadeniz sahilinden Marmara sahiline oradan da Ege sahillerine bisikletle inen Binici, Akdeniz Bölgesi'ni de yine sahil boyu bisikletle aştıktan sonra Aydın'a kadar pedal çevirdi. 40 gün ara vermeden 7200 kilometre yol kat eden Binici, 40 günün sadece 4'ünde otelde kaldığını söyleyerek, "36 gün doğayla iç içe yaşadım ve çok okuyan değil, çok gezen bilir atasözünün doğruluğunu burada anladım. Gerçekten yüzlerce kitap okumuş gibi hissediyorum" diye konuşuyor.

ERCAN DEMİRCİ MERKEZ

DİĞER GÜNAYDIN HABERLERİ
 Aşk yolunu bulun
 Güneşin batışı çok klişe yaratıcı olmak lazım
 TEV tasarım yarışması için 15 Mart son gün
 Bulmaca çözmek şimdi daha kolay
 Elime kalemi aldıktan sonra afyon almış gibi oluyorum
 Türkiye bu diziyi çok konuşacak!
 Feng Shui bitti sıra Vastu Vidya'da
 Aşkınıza özel yastıklar
 İşte modacının mekânı
 1'incisi tabuydu 2'ncisi sevildi 3'üncüsü Allah kerim
 Demet baş kadın oyuncumdu ama bana nankörlük edip gitti
 Anahtar kelime: Şımarmak!
 Nejat Uygur Paris'te tiyatroseverlerle buluşuyor
 İdeal eş ya da sevgili nedir? Nasıl bulunur?
 Caddelerin tozunu attırıyorlar
 Amigolarla maç keyfi
 Ralph Lauren'in büyük aşkları görücüye çıkıyor
HAKAN & UTKU
Yaşadığımız CHP Kurultayı'ndan öğrendiğimiz bir şeyler...
AYŞE TÜTER
Lezzet Güneşi
Pilav üstü kaburga
Pirince bir su...
Felç geçiren hasta için ilk altı saat altın değerinde!
Felç geçiren hasta için ilk altı saat altın değerinde!
Konuşma bozukluğu, kollarda ve bacaklarda geçici hissizlik, görme...
Olumsuz duygudan kaynaklanan stres beyin hücrelerini öldürüyor
Olumsuz duygudan kaynaklanan stres beyin hücrelerini öldürüyor
Sevdiğiniz birinin başarısını beklerken yaşadığınız stres vücudu...
Aşkı çalışırken buldular
Aşkı çalışırken buldular
Azra Akın, Gamze Özçelik, Ahu Türkpençe, Özgü Namal... Bu güzeller...
Güzide Duran'ın hayatı dizi oluyor
Güzide Duran'ın hayatı dizi oluyor
Güzide Duran, bu ayki FHM dergisinin kapak güzeli oldu. Derginin...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.