kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Taciz skandalı büyüyor

Urla Kaymakamı Ahmet Mailoğlu, Barbaros Çocuk Köyü'ndeki ''cinsel taciz ve ilişkiye girme'' iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, köyde daha önce de münferit taciz olaylarının yaşandığının, ancak konuyla ilgili doğrudan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün bilgilendirildiğinin tespit edildiğini söyledi.

Urla Barbaros Çocuk Köyü'ndeki ''cinsel taciz ve ilişkiye girme''iddiaları üzerine Urla Cumhuriyet Savcılığı tarafından gözaltına alınan 23 kişi adliyeye sevk edildi.

Alınan bilgiye göre, olayla ilgili soruşturmayı sürdüren Urla Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatı üzerine olaya karıştıkları ve olayda ihmalleri olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 23 kişi adliyeye getirildi.

19'u görevlilerden ve köyde yaşayan çocuklardan oluşan zanlılar, geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye alındı. Savcı Gök, aralarında kadın eğitmenlerin de yer aldığı zanlıların ifadesini almaya başladı. Öte yandan, İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, Barbaros Çocuk Köyü'nü ziyaret ederek, görevlerine yeni atanan müdür ve yardımcısıyla görüşerek denetim yaptı.

Urla Kaymakamı Mailoğlu, bazı yerel ve ulusal basın yayın organlarında yer alan ''cinsel taciz ve ilişkiye girme iddialarının daha önce Urla Kaymakamlığı'na bildirilmesine rağmen işlem yapılmadığı'' yönündeki iddialar üzerine basın açıklaması yaptı.

Barbaros Çocuk Köyü'nde meydana gelen olayların, vicdan sahibi kimseler tarafından kabul edilemeyecek, üzücü olaylar olduğunu belirten Mailoğlu, ''Türkiye'nin göz bebeği olan Barbaros Çocuk Köyü'nün şartlarının iyileştirilmesi ve örnek köy olarak hizmet vermesi için tüm imkanları seferber etmemize, bütün ilgimizi odaklamamıza rağmen, bugüne kadar gündemdeki konularla ilgili hiç bir şikayet tarafımıza bildirilmedi'' dedi.

Çocuk köyünü sıkça ziyaret ederek sorunlarla ilgilendiğini belirten Mailoğlu, bu ziyaretlerde ısınma ve rutubet konularında şikayetler aldığını, çocukların ahlak zafiyeti içinde oldukları, kötü ve disiplinsiz bir yönetim sergilendiği konusunda bir bilginin kendisine ulaşmadığını söyledi.

Mailoğlu, ''Hatta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer'in ziyaretinde de sorunları olup olmadığı yönündeki sorulara rağmen hiç bir şikayet dile getirilmedi'' diye konuştu.

MÜFETTİŞLERİN İNCELEMESİ


Kaymakam Mailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Ortaya çıkan son olaylarla ilgili başlatılan soruşturmada, 29 Ekim 2004'te 4 yaşındaki bir kız çocuğunun 12 yaşındaki erkek çocuk tarafından cinsel tacize uğraması konusunun İzmir Valiliği, Kaymakamlık ve Cumhuriyet Savcılığı'na bildirilmediğini, doğrudan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne ulaştırıldığını tespit ettik. 2004 Mart ve Nisan aylarında Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü müfettişleri tarafından çocuk köyünde yapılan inceleme sonucu makamımıza sunulmadığı için konuyla ilgili detaylı bilgi edinemedik.

Öte yandan, çocuk köyündeki yaşananlarla ilgili Barbaros Köyü sakinlerinin Kaymakamlığa dilekçeyle, söz konusu olayları ilettikleri iddiaları üzerine yaptığımız araştırmada, kayıtlarımızda böyle bir dilekçeye rastlamadık. İddia edildiği gibi dilekçenin verildiği söylenen Yazı İşleri Müdürü Hayri İnam da dilekçenin verildiği öne sürülen tarihten yaklaşık 10 ay önce emekliye ayrılmıştır. Ayrıca, dilekçeyi verdiği iddia edilen Ali Türköz ve Ali Ertan adlı vatandaşlar da Kaymakamlığa gelerek böyle bir dilekçeyi imzalamadıklarını ve ilgili mercilere intikal ettirmediklerini, fakat bazı kişilerin yönlendirmesiyle köyün adını temize çıkarmak amacıyla yanlış beyanlarda bulunduklarını bildirmişlerdir. ''

Bazı yerel ve ulusal basın organlarında şahsına yönelik çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını iddia eden Mailoğlu, bu kuruluşlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

Bu olayların herkesi çok üzdüğünü belirten Mailoğlu, ''Ancak herkes bilmelidir ki, adaletin pençesinden kimse kaçamaz. Suçu olan herkes cezasını çekecektir'' dedi.

Mailoğlu, 80 kişinin yaşadığı çocuk köyünde, bu kötü olayların fail veya mağdurunun küçük bir azınlığı kapsadığını, çoğunluğu teşkil eden çocukların ise her zamankinden daha fazla ilgi, sevgi ve şefkate muhtaç olduğunu belirterek, ''Bu çocuklarımızın, psikolojilerini dikkate alarak, ruhlarındaki fırtınaları dindirmek için sivil toplum örgütlerimiz, vatandaşlarımız, basınımız ve bütün kamu yöneticileri olarak sorumluluk bilinciyle el ele çalışmalıyız'' diye konuştu.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Seka İzmit'e devirli çözüm
 'Belge haziranda hazır'
 İstanbul'da deprem uyarısı
 Gözaltında ölüme suç duyurusu
 Meteorolojiden kar uyarısı
 Barış Manço anıldı
 Yalnız adam Anelka
 Zafer katillerin oldu
 'Ali gel' tarihe karışıyor
 Her öğretmene bir dizüstü bilgisayar
 Gündoğdu: Marmara'da enteresan işaretler var
 Beyaz daha çok beyaz olacak!..
 İkizleri unutmadı
 Yıldızlarla birlikte çocuklar da tüttürüyor
 Yuvalar 'alarm' veriyor
 Çocuk Köyü'nde skandal büyüyor
 Yıkım kavgası sürüyor
 Öğretmenim, canım benim
 İspanya'nın Oscar'ı 'Duvara Karşı'nın
ERDAL ŞAFAK
Devlet ve kuzgun
Washington'da "Başkan Bush'un üç ayda...
ALİ KIRCA
Alternatif!
Aslında kavga gürültüyle geçen CHP...
ÖMER LÜTFİ METE
Kurultay karanlığındaki ayna
Kavgalı CHP kurultayıyla...
UMUR TALU
Besleme gazetecilik
Amerikalılar şu sırada kendi...
ERGUN BABAHAN
Suçluların telaşı
Küfürler bizi yıldırmaz. Biz doğru...
3'lü etnik kabine için hazırlanıyor
Irak'ta yeni kabine için İngiliz Times gazetesi "Kilit görevler Şii...
Çıkarınıza aykırı bir gelişme olmaz
Savunma Bakanlığı'nın üç numaralı ismi Douglas Feith: PKK, Irak'ta...
Kupaya geldim
Kupaya geldim
Anelka, F.Bahçe'deki hedeflerini anlattı: Kariyerimde Şampiyonlar...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu