kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Doc. Dr. Bengi Semerci @ SABAH
 

Anne-baba olmaya karar vermek

Evlenen her çiftin kısa süre sonra sıkça karşılaştıkları soru "Bebek ne zaman?" dır. Aslında çevre, birinci doğumdan sonra ikinciyi sormaya başlar. Gerçekte evlenmiş olmak, anne-baba olmak için yeterli midir? Ana babalık, özellikle de annelik bir içgüdüden çok, öğrenilmesi gereken önemli bir iştir. Bir çocuğu büyütmeye başlamak, anne-baba olmaya kendini hazır hissetmek ve karar vermekle başlar. Yaş olarak bir zaman belirlemek zordur. Genç yaşta kendini ruhsal olarak bu göreve hazır hissedebilen kişiler olabileceği gibi, bu duygu daha ileri yaşlarda da oluşabilir. Ama bazen insan kendini hiçbir yaşta bu sorumluluğu almaya hazır hissedemeyebilir. Çiftlerin bu sorumluluğu alabilmeleri için, ruhsal olarak kendilerini hazır hissetmenin yanı sıra; evliliğinden, ekonomik koşullarından, iş ve ev içindeki huzurundan emin olması gerekir. Çünkü anne-babalık süreci bir kez başladıktan sonra geri döndürülemeyen ve ömür boyu süren bir süreçtir. Ruh sağlığı yerinde bir çocuk yetiştirmenin birinci koşulu hazır olduğunuz ve istediğiniz zamanda anne-baba olmaktır. Bir bebeğin istenerek, hazır olarak dünyaya gelmesi, çocukluk ve erişkinlik dönemindeki ruh sağlığını etkileyecektir. Gebelik sırasında annenin yaşadığı koşullar, bebeği ne kadar istediği ve bebeğe ilişkin duyguları bebeğin ruhsal açıdan sağlıklı gelişmesindeki ikinci adımdır.

HAZIR MISINIZ?
Annenin, huzurlu, mutlu ve sıkıntısız geçireceği gebelik, bebeğin anne karnındaki gelişimini olumlu etkileyecektir. Bebeğe hazır olan anne, karnında bebeğinin büyümesini bu dinginlikle bekleyecek, böylece de bebek daha anne karnında gereksiz bir gerginlikle karşılaşmayacaktır.
Kendisini hazır hissetmeyen anne, beklemediği bir zamanda bu sorumluluğu almak zorunda kaldığında, hamilelik sürecini endişe içinde sürdürecektir. Anne karnındaki bebek, gelişiminin her döneminde içinde büyüdüğü bedenin bu endişeden oluşan her değişikliğini yaşamak zorundadır. Özellikle hamilelik, planlanmadan oluşmuşsa, anne mutsuz ve isteksiz olacaktır. Annenin bu ruh hali hem hamilelik sürecinde, hem de doğumdan sonra bebeği olumsuz etkileyecektir. Anneliğe hazır olmayan ya da isteği dışında hamile kalan kadın, gebeliğin bedeninde yarattığı değişikliklerden korkacak ve hoşlanmayacaktır. Bu beğenmediği değişikliklerden bebeğin sorumlu olduğunu düşünen annenin bebeğiyle olan ilişkisi daha gebelik döneminde sorunlu başlayacaktır.

SİZ HAZIRSINIZ! PEKİ KOŞULLAR UYGUN MU?
Anneliğe hazır, isteyerek gebe kalan bir annenin gebeliği sırasındaki yaşamı da bebeğin ruh sağlığını etkiler. Ekonomik sıkıntıların yoğun olduğu bir döneme rastlayan gebelik, annenin beslenmesinden başlayan bir dizi fiziksel sorunun yanı sıra annenin hem kendi yaşantısı hem de doğacak bebeğinin bakımı ve geleceği için endişelenmesine neden olur. Bu endişe ve onun oluşturacağı sıkıntılar anne kadar bebeği de etkiler. Benzer şekilde ev içinde karı-koca arasında ya da ailelerle olan tartışmalar annenin sağlıksız bir gebelik geçirmesine neden olur. Sıkıntılı bir iş yaşamı da annenin gebelik sırasında stresli olmasına ve bebeğin etkilenmesine neden olur. Evlilik başladıktan sonra eşler arasında dengeler kurulamıyorsa, sorunlar varsa, anlaşmazlıklar oluyorsa büyükler başta olmak üzere çevredekiler "bir çocuğunuz olsun, her şey düzelir" şeklinde fikir verirler. Oysa evlilik zaten iki insan için de yeni ve bilinmedik bir yaşamın başlangıcıdır. Yeni yaşama uyum sağlamaya çalışırken, kendi içinde ve birbirleriyle çatışıyorken bir bebek dünyaya getirmek sorunları arttıracaktır. Kendini bir kargaşanın ortasında, evlilikleri konusunda kaygılı ve birbirleriyle "evli" olmaya alışamamış anne babanın kucağında bulan bebek, yaşama şanssız ve umutsuz başlamış sayılır. Bebek dünyaya geldikten sonra gerekli anne-bebek ilişkisinin kurulabilmesi ve sağlıklı olması için annenin gebeliğe, bebeği bakmaya hazır olması ve gebelik sürecini mutlu, rahat geçirmesi gerekir. Ruh sağlığı yerinde bir çocuk yetiştirmek ve iyi annebaba olabilmek için birinci şartın, kendimizi hazır hissettiğimizde ve gerçekten istediğimizde bir bebek sahibi olmaya karar vermek olduğunu, bir kez daha vurgulamakta fayda görüyorum. Bu ilk aşamayı doğru yaptıktan sonra dünyaya gelen bebekle sağlıklı ilişki nasıl kurulur, bir bebeğin ruhsal gelişimi nasıldır, sorularının yanıtlarını sırayla gözden geçireceğiz. Normal gelişimi bilmek, olabilecek sorunları kolayca saptayabilmeyi, çözüm arayabilmeyi sağlar. Koruyucu ruh sağlığı, daha bir bebek dünyaya getirmeye karar verme aşamasında başlamalı, onu büyütürken sürmelidir. Böylece mutlu ve huzurlu bir anne-baba olmanın, bir çocuk büyütmenin tüm zevkini doyasıya yaşamanın yanı sıra geleceği sağlıklı bir toplum yaratmış da oluruz.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Seks bağımlılığı bir hastalık mı?   / 29-01-2005
 Saç yolma bir hastalıktır   / 27-01-2005
 Çocukların boş zamanlarını değerlendirmek   / 24-01-2005
 Biz her şeyi bilmiyoruz!   / 22-01-2005
 Çocuk ve ergenlerde madde kullanımı   / 20-01-2005
 Bebeğim üç yaşında   / 17-01-2005
 Kadın ve erkek arkadaş olur mu?   / 15-01-2005
 Adet öncesi sendromu ve menopoz   / 13-01-2005
 Anne gel! Korkuyorum   / 10-01-2005
 Dedikodu mu? Söylenti mi?   / 08-01-2005
AYŞE ÖZYILMAZEL
Benim gibi kadına bu yapılır mı?
Aaa!!! Zuhal Olcay...
HAKAN & UTKU
Yağmur yağdı böyle oldu tespitleri
'Ocak ayı bitti, hâlâ...
Doç. Dr. BENGİ SEMERCİ
Anne-baba olmaya karar vermek
Evlenen her çiftin kısa...
AYŞE TÜTER
Mutfakta lezzet güneşi
Vişneli sarma
Soğan ve...
Sebepsiz kişilik değişimi beyin tümörünün habercisi olabilir
Sebepsiz kişilik değişimi beyin tümörünün habercisi olabilir
Sigara tüketimi, yüksek kolesterol ve hipertansiyon gibi sebeplerle...
Anevrizma Rus ruletine benzer
Anevrizma Rus ruletine benzer
* Anevrizma tam olarak ne anlama geliyor?
Beyin...
Gülben'e aile desteği
Gülben'e aile desteği
Kurban Bayramı'nda eşi Mustafa Erdoğan'la Çin'e giden Gülben...
Osmanlı izleri İstanbul gecelerinde
Osmanlı izleri İstanbul gecelerinde
İstanbul eğlence hayatına damgasını vuran birçok mekan, müşteri...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.