kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
"İnfaz" yöntemleri aynı
"İnfaz" yöntemleri aynı
Ne dediler?
Şiddet sahneleri 5 bin dakikada 1 dakikayı geçmez

Bu 'vadi' çok derin

Uzmanlara göre Kurtlar Vadisi dizisi şiddeti körüklüyor.

Boğazlanan adamlar, susturucuyla işlenen cinayetler, betona gömülen cesetler, 'kafasına sıkın' emirleri... Televizyonun çok izlenen dizisi Kurtlar Vadisi bugünlerde şiddet sahneleri ve kahramanlarının şiddeti özendirdiği ileri sürülen dili yüzünden tartışılıyor. Uzmanlar, özellikle gelişme çağında çocukların karşı karşıya kaldıkları bu şiddet kültüründen olumsuz etkilendiklerini ileri sürüyor. Bunun dışında dizideki infaz sahnelerinin tetikçilere de ilham verdiği suçlamalar arasında. Psikiyatr Arif Verimli şiddet görüntülerinin insanlarda şiddet eğilimini arttırdığını söylerken olumsuz örneklerin 'kötüyü normalleştirdiğini' savunuyor. Psikiyatr Armağan Samancı, genç ya da problemli kişilerin dizideki davranışları kopya edebileceğini söylüyor. Senarist Bahadır Özdener ise bu eleştirileri kabul etmiyor ve şiddetin dizide çok az yer tuttuğunu savunuyor. Özdener'e göre bu tür eleştiriler izleyiciyi küçümsemek anlamına geliyor.


"İnfaz" yöntemleri aynı

Kurtlar Vadisi'nin son günlerde işlenen bazı cinayetlere esin kaynağı olduğunun iddia edilmesi ortalığı karıştırdı. Uzmanlar dizinin toplumu, özellikle de çocukları olumsuz etkilediğini savunuyor.

Türk televizyonlarında en çok izlenen dizi ünvanını uzun süredir kimseye kaptırmayan, milli maçları bile geride bırakıp toplam izleyicinin yüzde 60'ını ekran başına toplayan Kurtlar Vadisi'ne tepkiler giderek artıyor. Şiddet içerdiği ve mafyaya özendirdiği için toplumu ve özellikle de çocukları olumsuz etkilediği öne sürülen dizinin son günlerde işlenen cinayetlere de esin kaynağı olduğu iddia ediliyor. Bu yüzden başta psikiyatr ve psikologlar olmak üzere birçok uzman dizinin yayından kaldırılmasını, en azından şifreli kanallarda veya geç saatlerde yayınlanmasını istiyor. Bu arada Amerika ve Avrupa'da da benzer diziler olduğu ama onların çocuklar uyku saatinden sonra ve çocukların izlemesinin sakıncalı olduğunu belirten uyarıyla yayınlandığı örneği veriliyor. Perşembe akşamı 70. bölümü yayınlanacak olan Kurtlar Vadisi'nin her zaman seveni kadar düşmanı da çok oldu. Reyting rekorları kırmasına rağmen birçok kurum ve kişi dizinin yayından kaldırılmasını istedi durdu. Diziyle ilgili izleyiciden binlerce şikayet dilekçesi alan RTÜK, yayınlayan kanala uyarma ve hatta bir gün kapatma cezası bile verdi. RTÜK'e gelen şikayetler "Vahşet boyutuna varan şiddet görüntüleri, şiddete özendirmesi ve çocukların ruh sağlınını bozması" üzerine yoğunlaşıyor.

KAFASINA SIKACAKSIN!
En son kamuoyunun çok yakından takip ettiği Sarıyer'deki bir ailenin katledilmesi ve Trabzon'da aynı yerde bir gün arayla iki silahlı saldırının Kurtlar Vadisi'ndeki infaz sahneleriyle benzerlikler göstermesi tepkilerin ayyuka çıkmasına yol açtı. Kurtlar Vadisi'ndeki çarpıcı cinayet sahnelerinin "infaz" yöntemini gösterdiğini ve tetikçilere ilham verdiği de öne sürülüyor ve şu örnekler veriliyor: Çakır'ın kurşun yağmuruna tutulup öldürülmesi, Cerrahpaşalı Halit'in kardeşinin konsey masasında boğazının kesilmesi, Pala'nın kafasına ateş edilerek öldürülmesi, Memati'nin armatörün ağzına tuvalette susturucu sokup öldürmesi gibi liste uzayıp gidiyor. İnfazların yanı sıra dizideki kahramanların sürekli söyledikleri, "Kafana sıkarım" "Kafasına sıkacaksın", "Kafasına sıkıp bir kenara at" gibi sözleri de eleştirilerden nasibini alıyor. Uzmanlar dizideki bu infaz kültürünün hırsız ve katil adayları için birer şiddet referansı yarattığını ileri sürüyor. Trabzon, Boztepe Mahallesi'nde, 7 Ocak'ta Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadettin Güner ve oğlu Selçukhan Güner yollarını kesen tetikçiler tarafından öldürüldüler. Özel otomobilleriyle bir aile ziyaretinden dönen Profesör Güner, iki oğlu, kızı ve eşiyle bir kavşakta yavaşladıktan sonra kurşun yağmuruna tutuldu. Cinayeti işleyenlerin tıpkı Kurtlar Vadisi'ndeki suikastçıler gibi önceden kavşakta keşif yaptığı ve aracın güzergahında tespit yaptıkları iddia edildi. Çok geçmeden bu cinayetin yanlışlıkla işlendiği anlaşıldı çünkü zanlılar aradan neredeyse 24 saat geçmeden, Güner'i vurdukları yerde çek-senet tahsilatçısı olduğu öne sürülen Engin Bayramoğlu'nu kurşunladı.

SUSTURUCU KULLANDILAR
Sarıyer'de aynı aileden 7 kişiyi katliam yaparak yok eden Hamza Karadeniz, Metin Taniş, Ertekin Taniş ve Mehmet Salih Erdem'in cinayetlerden bir hafta önce plan yapması ve susturucu kullanmaları da Kurtlar Vadisi'ndeki infazları akla getirdi. Çünkü dizideki son suikast susturucuyla işlenmişti. Sarıyer Katliamı'nı gerçekleştiren çete üyeleri, Diyarbakır'dan 10 bin dolar karşılığında susturucu takılabilen iki silah getirmiş ve Çınar ailesinin bütün fertlerini "kafalarına sıkarak" yok etmişti. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu cinayetlerin dizideki infaz sahneleriyle benzerlikler göstermesini, uzmanlar "Kurtlar Vadisi'deki şiddet sahnelerinin suç işleme potansiyeli olanlara yol ve yöntem öğrettiği" şeklinde yorumluyor. Son günlerde kamuoyunu çok meşgul eden bu cinayetlerin, Kurtlar Vadisi'ndeki sahnelerle benzerlikler gösterdiği dolayısıyla toplumu etkilediği iddiaları üzerine taraflarla iddiaları tartıştık. Psikiyatrlara dizinin toplum ve çocuklar üzerindeki etkilerini sorduk, televizyon eleştirmenininden görüş aldık ve sonra sözü dizinin senaristine bıraktık.

Şerif Ercan-Pervin Metin-Zülfikar Ali Aydın

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Kortların yıllanmış şarabı
 Ödül ve sürprizlerle birlikte hüzün de vardı
 Fon rekortmeni
 Sanatçılar İstanbul'da buluşacak
 10 parmağında 15 gizli servis
 Bu gençlere dikkat
 7 Yahudi'nin 58 yıl meçhul kalan katledilme öyküsü
 Otobüs firmalarının kıyasıya rekabeti
 Meşhur 'Beyoğlu Çikolatası' yarım asırlık geleneği bozuyor
 Türkler Bob Dylan'ı yeni keşfetti
 50'den vurmak için yarışacaklar
 Onun yeri dolmuyor
 Tarihten rüşvet manzaraları
 Bayram öncesinde eksikleri tamamlayın
 Küratör-ressam kavgasında ikinci raund
 Şanlıurfalı kadınlar kendi kahvelerini açtı
 15 ressam en sevdikleri plakları sunar
 Çocukların odaları büyüklere fark atıyor
 Ruhi Su anısına türkü gecesi
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Bir evden taşınırken arkanızda ne bırakırsınız?
Bana bir...
MEHMET ALTAN
Bursa'da zaman...
Geçenlerde sis Marmara'yı kendi...
ERGUN HİÇYILMAZ
Müziğin son bayramı
1950'ler Türk Sanat Müziği'nde en...
TURGAY NOYAN
Amacımız ne olabilir?
Geçtiğimiz haftasonu Ege Açıkdeniz...
A380 Airbus kumar mı oynuyor?
A380 Airbus kumar mı oynuyor?
Dünyanın en büyük yolcu uçağı A380'nin üretimi tamamlandı. Airbus, 12...
Boeing 747 efsanesi yenileniyor
Boeing 747 efsanesi yenileniyor
Airbus'ın en büyük yolcu uçağı ünvanını A380'le almasına, Boeing...
'Selüloz manyakları'nın haz nesnesi
Uğruna fan kulüpler kurulan, müdavimleri arasında Hemingway ve Van...
62 yıldır yemek yemedi
Hint fakiri Prahlad Jani, 8 yaşından beri aç ve susuz yaşıyor.
Çikolatayı kim sevmez?
Biberlisinden zencefillisine lavantalısından malt viskilisine... Zayıflama...
Londra'da elim kayıp
Öyle sanıyorum, altı yedi yıl oluyor. "Anadolu'nun mantarlar açısından...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.