kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
  » Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
800 OYLA BAŞKANLIĞI KAZANIRIM: Olağanüstü kurultaydan başkan olarak çıkacağını belirten Sarıgül “Birbirimizle değil halkla pazarlık yapmalıyız. 800 oyla kazanacağım” diye konuştu.
'Yarışı kazanacağım'
İstanbul'dan 'Hasan abi' formülü
Abilik formülünü değerlendirdiler

800 oyla gelirim

Kurultayda CHP Genel Başkanlığı'na aday olacağını ilk SABAH'a açıklayan Sarıgül iddialı konuştu: Yarışı rahat kazanırım.

Sürpriz CHP kurultayında aday olup olmayacağı konusunda günlerdir tereddütlü olan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kararını dün SABAH'a açıkladı: Adayım ve 29 Ocak'taki kurultayda fark yaparım.

KARŞIMDAKİ KİM OLURSA OLSUN 800 OYLA SANDIKTAN ÇIKARIM
Kurultay sonucu konusunda hiçbir kuşkusu olmadığını söyleyen Sarıgül iddiasını şöyle dile getirdi: "Karşıma kim çıkarsa çıksın, en az 800 delegenin oyuyla CHP Genel Başkanlığı'na rahat seçilirim."

KURULTAYI KAPALI YAPARLARSA HALKTAN KOPTUKLARI TESCİL OLUR
Sarıgül geçen kurultaydaki gibi jandarma denetiminde kapalı bir kurultay yapılması halinde binlerce kişinin kapıya yığılacağını, mevcut yönetimin halktan kopukluğunun böylece açığa çıkacağını öne sürdü.


'Yarışı kazanacağım'

Adaylığını SABAH'a açıklayan Mustafa Sarıgül iddialı konuştu: 800 oyla genel başkanlığı kazanırım. CHP'nin artık abi, amca, dayıya değil hızla yenileşmeye ihtiyacı var.

'Rüşvet' iddialarının gölgesinde kurultaya hazırlanan CHP'de kulisler hareketlendi. Adaylığını SABAH'a açıklayan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, "Genel Başkanlık yarışını 800 oyla kazanacağını" ileri sürdü. "Ne Sarıgül, ne Baykal' diyerek 'Üçüncü yol' ve 'Ekime kadar Hasan Abi' formüllerine ortaya atanlara ise hem Baykal hem Sarıgül sıcak bakmadı.

'SADECE İKİ YOL VAR'
SABAH'a konuşan Sarıgül ise 29 Ocak'ta yapılacak kurultayda aday olduğunu açıkladı. "800 oyla kazanırım" sözüyle iddialı olduğunu ortaya koyan Sarıgül, geçen kurultaydaki gibi jandarma denetiminde, kapalı bir kurultay yapılmaması uyarısında da bulundu. Sarıgül, Bu durumda binlerce kişinin kapıya yığılacağını, yönetimin halktan kopukluğunun ortaya çıkacağını öne sürdü ve halktan kopuk kurultay olmaz" dedi. Farklı formül arayışlarına da tepki gösteren Sarıgül, "Bu formüller, karşısındaki muhalefetin bölünüp parçalanmasını büyük bir umutla bekleyen koltuk sevdalılarını sevindirecektir. Olağanüstü kurultayda ya değişimden, yenileşmeden ve halkın gücünden yana olursunuz ya da bir yılda iki tane ilçeye bile gitmeden siyaset yapan siyaset baronlarının diktasına katlanmaya devam edersiniz" diye konuştu. Sarıgül şunları söyledi: "CHP demokratik tavrın sergilendiği, özeleştirisi güçlü bir sosyal demokrat partidir. Hiç kimse, bir başkasının tercihine ya da aday olma özgürlüğüne müdahale hakkına sahip değildir. CHP'nin içinden geçtiğimiz şu dönemde artık ağabey, amca, dayıya değil hızla yenileşmeye ihtiyacı vardır. Pazarlık birbirimizle değil halkla olmalı."

BAYKAL SIKI HAZIRLANIYOR
Sarıgül'ün ihraç isteminin reddedilmesi üzerine 'rüşvet' iddiasını ortaya atan ve 'Kurultay resti' çeken Genel Başkan Deniz Baykal ise, cumartesi günü 81 il başkanını Ankara'ya çağırdı. Baykal'ın amacı il başkanları toplantısından 'destek bildirisi' çıkarmak. Baykal'ın rüşvet verdiklerini iddia ettiği Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri Cafer Dursun ile Engin Baba'nın durumu da pazar günü Parti Meclisi'nde görüşülecek. İki üyesinin ihraç için disipline sevk edilmesi bekleniyor. Bu durumda iki isim YDK'da oy kullanamayacak. Baykal ve ekibi, genel merkezde oluşturdukları çalışma gurubu ile bütün illerdeki tüm delegelere ulaşıp ikna çalışmalarına başladı. En az 8 kurultay yaşamış 5 yöneticiden bir tim kuran Baykal, kurultay salonunu düzenlenmesi dahil her türlü yakından konuyla ilgileniyor. Kurultayın yapılacağı Ahmet Taner Kışlalı salonuyla ilgili oturma düzeni, yerleşim ve salon güvenliği konusunda şimdiden çalışmaya başlayan Baykal ekibi, misafirleri 1300 kişiyle sınırlı tutmaya çalışıyor.

KURULTAY AÇIK YAPILACAK
3 Temmuz kurultayının 'gizli' yapılması büyük tartışmalara yol açınca bu kez 'gizlilik' kararı alınmadı. Bu kurultayda 1293 delegeden 781'inin oyuyla güvenoyu alan Baykal bu kez, gelmeyen 235 delege ile ret oyu veren 277 delegenin oyunun 'bir yerde toplanmaması' ve kendi oylarının kaymaması için kulis çalışmalarına hız veriyor. Baykal'ın en büyük hedefi kurultayda Sarıgül dışında başka aday çıkması ve muhaliflerin oyların bölünmesi. Bunun yanı sıra Baykal da 'üçüncü yol' ve 'Hasan Abi' şeklinde dillendirilen formüllere karşı çıkıyor. Partinin geçen dönemlerde bu tür mekanizmaları denediğini ancak olumlu sonuç alamadığını belirten Baykal ekibi, "Bunlar ara dönemi özendiren formüller. Bu kurultay hesaplaşma günüdür. Ara dönemi aratacak formüllerle vakit kaybetmenin bir anlamı yok " görüşünde.

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Ecevit açıklamadan önce brifing almış
 'Millet direnme hakkını kullanır'
 'Sarıgül'ü ihraç et vekilliğin hazır' dediler
 Arınç: Sadece Allah duyarsa özgürlük olmaz
 Baba ocağında horon tepti
 Eski Bakan Ercan Vuralhan gözaltında
MUHARREM SARIKAYA
Ulaştırma'nın yeni baş ağrısı
Tren kazaları ile...
YAVUZ DONAT
Güniz Sokak günlüğü
Sabah 07.30'da kalkış. Radyo ve...
Robot resmi tüm polis birimlerine dağıtıldı
Emniyet yetkilileri, Okmeydanı'nda hemşireye tecavüz eden zanlının...
Kanseri 'Truva Atı' ile vuracak
Soğuk algınlığı virüsüne, kanser hücrelerini imha eden ölümcül...
Mikroenjeksiyon Kardeşliği
Mikroenjeksiyon Kardeşliği
Adıyamanlı Bilgin ailesi, çocuk sahibi olmak için başvurdukları Prof.
'İğne' bebekler 9 yaşında
'İğne' bebekler 9 yaşında
İzmir'de 1996 yılında anne yumurtalığına mikroskopla sperm enjekte...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu