kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Hastayla bir dakika
'Buradan ölmeden kurtulmak imkânsız'
Doktordan çekiniyorlar
Zatürreeli bebeğe iki yatak arası beşik
SSK hastanelerinin devrine karşı eylem

Koğuş gibi hasta yatağı

Afyon SSK'da her yatakta neredeyse iki, bazen üç çocuk dermanını arıyor.

Afyon SSK Hastanesi'nde yatarak tedavi gören, 20'si çocuk tam 100 hasta var. Çocuk koğuşunda hasta çocuklar ikişer kişi yatıyor, bir de refakatçi anne.

7 KAT HASTA
Bu hasta yoğunluğuna rağmen hastanede sadece 50 doktor var, 70 de hemşire. Her doktor günde 20 yerine neredeyse 150 hasta bakıyor.


Hastayla bir dakika

Göztepe SSK hastanesinde randevular arasında 6 dakika var. Ancak hastalar, doktorların kendilerini birkaç dakika göz ucuyla muayene etmelerinden şikâyetçi Telefonla randevu alma sistemi Göztepe'de de sonuç vermemiş. Hastane içinde odalar arasında koşturan hastaların kat ettikleri yol kimi zaman 10 kilometreyi buluyor.

Okmeydanı SSK Hastanesi'nden sonra ikinci durağımız olan Göztepe SSK Hastanesi'nde de durum farklı değil. Hastanenin kapıları 07.00'de açılmasına rağmen hastalar, dondurucu soğuğa aldırmadan zifiri karanlıkta hastane kapısında uzun kuyruklar oluşturuyor. Sabah 05.30'da kapının önünde oluşmaya başlayan kuyruklar, saatler ilerledikçe neredeyse izdihama dönüşüyor. Kapılar açılır açılmaz ilgili servislerin önünde beklemeye başlayan vatandaş, saat 16.00'ya kadar hastane koridorlarında koşturup duruyor. SSK hastanesinden yararlanmak isteyen vatandaş, kendini zorlu ve stresli bir maratonun içinde buluyor. Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan tarafından başlatılan telefonla randevu sistemi, uzun kuyrukların önünü burada da alamıyor. Vatandaş randevu almak için aradığı telefon hattını, günlerce hatta haftalarca düşüremiyor.

ECZANE KUYRUKLARI
Zor da olsa telefonla randevu almayı başaran vatandaş, bu aşamadan sonra hastane koridorlarında günlerce süren bir koşuşturma içine giriyor. Aldığı randevuyla ilgili servisin doktoruna muayene olan hasta, kan testi hatta röntgen çekimi için bile numara alıyor. Başka bir servise sevk edildiğinde ise yine telefonla randevu alarak tekrar başa dönüyor. Vatandaş, teşhisin ardından bu kez de doktorun yazdığı ilaçları alabilmek için günlerce uğraşıyor. Hasta ve hasta yakınlarının en büyük sıkıntılarından biri de saatlerce süren uzun ilaç kuyrukları. Arkası bitmeyen ilaç kuyruklarının nedeni, hastanenin polikliniklerinde bulunan 12 eczane gişesinden sadece 6'sının hizmet vermesi. Hastalar, günde 1000 ila 1500 kişinin başvurduğu eczanelerde numaraların öğle saatlerine kadar bitmesi nedeniyle, ilaç alabilmek için bir sonraki gün aynı eziyeti çekmek zorunda kalıyor.

2 SAATTE 10 KİLOMETRE
Ellerindeki evrakla, odalar ve katlar arasında mekik dokuyan hastalar, kimi zaman hastane koridorlarında 2 saatte 5-10 kilometre kat ediyor. Doktor ve memurlar tarafından yanlış yönlendirilen hasta ve hasta yakınları, evraktaki eksik bir mühür yüzünden işlemlerini tamamlamak için saatlerce oradan oraya koşturuyor. Hastanenin çetin şartlarıyla savaşmak için aynı anda iki ayrı kuyruğa girip işini çabuk halletmeye çalışan vatandaş, başka bir kuyruğa da akrabasını ya da arkadaşını yolluyor. Böylece aynı anda hem ilaç kuyruğundaki hem de kan verme kuyruğundaki sırasını korumuş oluyor. Verilen randevular arasında ise sadece 6 dakika olmasına rağmen, çoğu doktorun birkaç dakikada sadece göz ucuyla hastaya teşhisi koyup, hangi tahlilleri yaptırıp, röntgenleri çektirmesi gerektiğini söylüyor. Bu arada yaşanan sıkıntılardan biri de ateşinin ölçülmesi için hastaların bizzat kendilerinin dışarıdan derece getirmeleri. Hasta yakınları, kendi derecesini kendi getirmeyen hastaların ateşinin ölçülmediğini, bu yüzden de hastanede yatan yakınlarına derece götürdüklerini iddia ediyorlar.

Sedyede yedi saat
BİR RoRo gemisinde çalışan Hasan Yılmaz, 6.5 saattir hastanede sedye üzerinde bekliyor. Gemide geçirdiği kazada iki ayağı da yaralanan Yılmaz, "Tedavi olup ilaçlarımı yazdırana kadar tam 6.5 saat geçti. İlaçlarımı ne zaman alacağım ise meçhul. Özellikle ilaç kuyruğunu çözerlerse bence yük biraz hafifler. Daha önce de burada böbreklerimdeki taşı kırdıracaktım ama taş kırma aletleri olmadığı için Avrupa yakasındaki hastanelere sevk edildim. Ben burada oturuyorum ve karşıya geçmem çok zor oluyor. Randevu almak da bir dert. Kimi zaman telefonu düşürebilmek için ailemin haftalarca uğraştığımı bilirim. Benimle birlikte ailem de perişan oluyor" diye dert yanıyor.

Pervin METİN - Yalçın BEL - Bülent ERGÜN / MERKEZ


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Tsunami zirvesi
 Demirel için polis alarmda
 450 milyonluk sessizlik
 Bu ayıp da bize yeter
 Murat Demirel ve eşine özel villa
 'Yeni kaset gelebilir'
 Makinist de tahliye oldu
 Denktaş: Bugünlere nasıl gelindiği bilinmeli
 Askeri yargı yolsuzluk takibinde yine şeffaf
 Yargıtay seçimlerine müdahale etmiş
 'Bilecik Valisi'ni görevden alın'
 Doğu Anadolu kara teslim oldu
 Hocam size Neo-Nurcu diyebilir miyim?
 Kalanlar da sır olmasın!
 Vakıflar yurtdışında tarihi eser peşinde
 Son tarih 1 Şubat
ERDAL ŞAFAK
Irak'ın büyük sınavı
Irak'ta seçim...
ALİ KIRCA
Empati!
17 Ağustos sonrasındaki günleri hatırlayın.. .
ÖMER LÜTFİ METE
'Kirlenmek güzeldir'
Baykal son 'Sarıgül vakası'...
UMUR TALU
Yazılmayan yazı
"Felaket", kurbanlarından öte,...
Yeniden masaya dönün
Dışişleri Bakanı Gül'ün Ortadoğu gezisinde dünkü durağı Filistin'di.
Yine çocuk kurban
İsrailli askerler, önceki gün Gazze'nin 5 km kuzeyindeki Beyt...
Demirel'den 3'lük
Demirel'den 3'lük
Basketbolun ilk özerk seçimi nefes kesti. İlk 4 sandıkta Arıboğan 71,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu