kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Prostat kanseri sinsi ilerliyor
Hasta için uygun tedavinin seçilmesi şart

Prostat kanseri sinsi ilerliyor

Uzmanlar, 50 yaşından itibaren her erkeğin yılda bir kez üroloğa gitmesini öneriyor. Bu dönemden sonra artan prostat kanseri riski hiçbir belirti vermediğinden, düzenli olarak kontrol yaptırmak hayat kurtarıcı olabiliyor

İleri yaştaki erkeklerin kâbusu olan prostat hastalıkları, düzenli ürolojik muayenelerle erken teşhis edilebiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Levent Türkeri, prostatla ilgili sorularımızı yanıtladı...

Andropoz döneminde ortaya çıkan prostat hastalıklarının tedavisi nasıl olmaktadır?
Aslında bu dönem erkeklerde ilerlemiş yaş dönemi olduğu için yaşlı erkeklerde ortaya çıkan prostata ait iki önemli hastalık sık olarak görülmektedir. Bunlardan birincisi; "İyi huylu prostat büyümesi (BPH)", diğeri; "prostat kanseri"dir. Her iki hastalık da artık günümüzde etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Tedavi seçenekleri arasında cerrahi yöntemler olduğu gibi, özellikle BPH'de ilaçlar ile tedavi de başarı ile uygulanabilmektedir. Burada önemli olan; hastaların belli bir yaş üzerinde bu iki hastalığın görülme sıklığının çok arttığını ve özellikle prostat kanserinde erken dönemlerde hemen hiçbir şikâyet olmayabileceğini bilmeleridir. İdrar yapma zorlukları ve buna bağlı yakınmalar BPH gelişime bağlı olabilir. Ancak, aynı zamanda ve bundan tümüyle bağımsız olarak sessiz bir prostat kanseri de ortaya çıkmış olabilir. Bu sebeple, 50 yaşından sonra erkeklerin hiç değilse yılda bir kez bir üroloğa görünmeleri hayat kurtarıcı olabilir.

İyi huylu prostat büyümesinde uygulanan tedavi nedir?
İyi huylu prostat büyümesinde (BPH), büyümüş olan prostat dokusu ciddi bir idrar yolu tıkanıklığına yol açıyor ise, bu gibi durumlarda hastalara cerrahi tedaviler önerilmektedir. Yani; aslında 'her hastanın mutlaka ameliyat olması gerekir' diye bir durum yoktur. Hastaların çoğunda, belki de hayatları boyunca cerrahi bir tedaviye ihtiyaç olmayacaktır. Ancak, bir nedenle cerrahi gerekiyorsa, cerrahi tedavinin iki ana formu vardır. Bunlardan birincisi; eskiden beri bilinen klasik açık ameliyattır. İkinci yöntem ise; halk arasında 'kapalı ameliyat' olarak bilinen endoskopik cerrahi girişimlerdir. Her iki yöntemde de prostatın idrar kanalını tıkayan bölümleri yok edilir ve prostatın dış kabuk kısmı yerinde kalır. Prostat kanserleri bu "kabuk" bölümünden geliştiği için, iyi huylu prostat büyümesi nedeniyle ameliyat olmuş hastaların prostat kanseri açısından hayat boyu takiplerine devam edilmesi gerekir.

Endoskopik ameliyatlar nasıl yapılıyor?
Endoskopik ameliyatlar, idrar kanalından özel aletlerle girilerek yapılmaktadır. Bu yöntemde prostat dokusu değişik enerji kaynakları yardımı ile kesilerek ya da buharlaştırılarak uzaklaştırılmaktadır. Endoskopik ameliyatların bugün için "altın standardı" transüretral rezeksiyon adı verilen ve özel bir alet ve koter yardımı ile prostatın ufak parçacıklar (yongalar) halinde kesilip çıkartılması ameliyatıdır. Son yıllarda özellikle lazer teknolojisindeki gelişmeler sonucu prostatı kesmek ya da buharlaştırmak için lazer enerjisi de kullanılmaktadır. Greenlight adı verilen yöntemde, lazer enerjisi sağlayan bir alet (KTP lazer) kullanılarak, prostat kapalı yoldan buharlaştırılmaktadır. Dikkatli bir hasta seçimi ile, değişik yöntemler hemen hemen aynı etkinlikte kullanılabilir. Lazer enerjisinin en önemli avantajı; ameliyat sırasında kanama miktarının düşük ve hastanın kateterli kalma süresinin daha kısa olmasıdır. Bu nedenle, kanamaya eğilim oluşturan ilaçları mutlaka kullanması gereken (Aspirin veya coumadin gibi) ya da bu eğilimi artıran hastalığı olan (hemofili gibi) hastalarda önemli bir avantaj sağlayabilir.

Andropozda kullanılan ilaçlar yeterince etkili midir?
Andropoz döneminde sıklıkla kullanılan ilaçların başında; hormonal replasman tedavisi için kullanılan testosteron preparatları, cinsel fonksiyonları destekleyen ilaçlar ve antidepresan ilaçlar gelir. Antidepresan ilaçların son derece etkili olduğu bilinmektedir. Cinsel fonksiyonları desteklemek amacıyla kullanılan ve fosfodiesteraz inhibitörü adı verilen ilaçlar da (ülkemizde sildenafil ve vardenafil preparatları mevcuttur) erkeklerde andropoz sırasında ortaya çıkan cinsel fonksiyon bozukluklarının etkin bir biçimde tedavisinde kullanılmaktadır. Burada en çok dikkat edilmesi gereken; testosteron preparatlarıdır. Son derece etkili ilaçlar olmakla beraber, prostat kanseri açısından ciddi bir potansiyel risk taşırlar. Çünkü prostat kanseri varlığında testosteron tedavisi, hastalığın hızla ilerlemesine ve tedaviye cevapsız kalmasına yol açabilir. Andropoz döneminde kullanılan testosteron preparatlarının prostat kanserine neden olduğuna dair günümüzde net bilimsel kanıtlar yoktur. Ancak, bir sebeple hastada prostat kanseri varsa, bu durumda testosteron preparatları kesinlikle kullanılmamalıdır.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Ailesinde Meme Kanseri Olana Genetik Test Öneriliyor
 Günde Bir Bardak Portakal Suyu Riski Azaltır
 'memedeki Her Kitle Kanser Değil Ama İyi Araştırılmalı'
 Beslenmede Değişiklik Yapma Zamanı!
 Elma Dişleri Güçlendirir
 Prostat Kanseri Sinsi İlerliyor
 Şiddet Filmi İzleyen Çocuk Yakınları İçin Endişe Ediyor
 İyi Bir Uyku Partneri Misiniz?
 Yetersiz Uyuyan Şişmanlıyor
 Sevgili Rolündeki Kadın Kaybolan Özgüveni Tamir İçin...
 Rejim Bebekleri Tehlikede
 Kırmızı Et Ve Hareketsizlik Cinsel Gücün Düşmanı
 Kendi Kendine İlaç Almak İktidarsızlıktan Kurtarmıyor
 Aman Diyetinizi Bozmayın
Sponsor tamam, 'Yıldızların Altında' perdeyi açıyor
Sponsor tamam, 'Yıldızların Altında' perdeyi açıyor
Yaklaşık bir yıl önce start alan ama sponsor bulunamaması nedeniyle...
Baştan aşağı yalan söylüyorlar
Baştan aşağı yalan söylüyorlar
Kültür Bakanlığı'nın her yıl özel tiyatrolara verdiği ve bu sene 1...
Son durak Nişantaşı'ydı
Son durak Nişantaşı'ydı
Son iki yıldır olduğu gibi bu yıl da "Nişantaşı Sokak Partisi"...
Hollywood için öpüşecek
Hollywood için öpüşecek
Hintli oyuncu Aishwarya Rai, geçtiğimiz günlerde bir televizyon...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.