kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Balcicek Pamir @ SABAH
 

Yine diyecek, kesin "Sana ne" diyecek

Kameram olmadığı için üzüldüm. Televizyondan vermeliydik o mimiklerini, sinirli çıkışlarını, ayağa kalkışlarını... Veremedik gitti işte

İbrahim Tatlıses nasıl bir adam? Son bir haftanın ortak sorusu. Abartmıyorum bakkalından, kapıdaki güvenlik görevlilerine, alışveriş yaptığım mağazanın tezgahtarlarından en yakın arkadaşlarıma kadar herkes aynı şeyi sordu... Meğer ne kadar meraklısı varmış. Herkese farklı bir yönünü anlattım. Sevmediğim hareketlerini, takdir ettiğim cevaplarını... Sonra yalnız kaldığımda kendi kendime sordum, "Gerçekten de İbrahim Tatlıses nasıl bir adam?" Yıllar önce Tatlıses ile Asena'nın ilişkilerinin ortaya ilk çıktığı dönemde Derya Tuna ile bir söyleşi yapmıştım. Hatırlarsınız, fotoğrafları Nihat Odabaşı çekmişti. Hani Derya Tuna İbrahim Tatlıses baskılı bir tişört giymişti ya... İşte o röportaj. Ne diyordu Derya Tuna? "Yalnızlık tabii ki zor. Ayrıca İbrahim Bey ile beraberken kendinizi güvende hissediyorsunuz. Herkes bana 'güçlüsün' diyordu ama ben onunlayken kendimi çok daha güçlü, iyi ve güvenli hissediyordum. Şimdi öyle değilim." Bu, işte bu. Güven veriyor adama İbrahim Tatlıses. Bana uymayan bütün özelliklerine rağmen, ne yalan söyleyeyim güven veriyor. Yalan dolan yok, sahte laflar yok. Kendisi gibi, tamamen şeffaf. Ara sıra kıvırtmaya çalışıyor, belki yalanlar söylüyor. Ama o da belli oluyor inanın. İçi dışı bir açıkçası. Röportaja gitmeden önce hakkında çıkmış yazıların bir çoğunu okudum. Hiçbiri hiçbir şey anlatmıyor. Anlatmıyor çünkü çoğunda olmadığı bir İbrahim Tatlıses imajı vermiş. Kabadayıyı oynamış, kalbi kırığı oynamış, Yılmaz Güney'i oynamış... Oynamış da oynamış. Ne zaman ki son albümünü dinledim. İşte o zaman birkaç ipucu yakalayabildim. Adam kendini şarkılarıyla anlatıyor zaten. Lafa gerek yok ki. Çağırsaydın gelmez miydim yar Senin için ölmez miydim yar Dünyayı ters etmez miydim yar Aramam, aramam, aramam Aramam sormam bir daha Yalvarsan bile Allah'a Çıkmasa gecem sabaha Aramam. Arabesk mi? Evet. Ama sonuna kadar hissettiklerini anlatıyor işte. Öylesine yalın.

***


Şiddet konuştuk bütün röportaj boyunca. Zaman zaman birbirimize kızdık, hiddetlendik. El kol işaretleri yaptık karşılıklı. Şiddet konuştuk çünkü hayatının bir parçası şiddet. Ne yapsın başkasını görmemiş ki? Mağarada yaşamış, dile kolay 12- 13 yaşına kadar... "Mağara" diyorum. "Lahmacunu ekmek arasına katık yaptım" diyor. Nasıl bir histir bu? Ben bilmiyorum açıkçası. "Ayda 320 milyar bulmak zorundayım" diyor. "O kadar çok boğaza bakıyorum ki..." Silah taşıyor, korumasız gezmiyor, kumarhane işletiyor, "Siz yeraltı dünyası diyorsunuz ben onlara adam diyorum" diyor. Başka bir dünya bilmiyor, dostları oradan, ilişkileri oradan. Geriliyor geriliyoruz. Sonra bir başlıyor şarkıya... Seversiniz sevmezsiniz, adam harika söylüyor. Bir gün yolda giderken Biriyle konuşurken Bir şarkı duyduğunda Aklına geldiğim oluyor mu hiç? Uzanmış düşünürken Denizi seyrederken En olmadık bir şeyden Gözünün dolduğu oluyor mu hiç? Üzüldüğünü görmek ister miyim Dayanabilir miyim Ne sanıyorsun beni En ilginç röportajlardan biriydi. Öylesine renkliydi ki kameram olmadığına üzüldüm. Televizyondan vermeliydik o mimiklerini, sinirli bağırışlarını, ayağa kalkışlarını, Asena'nın ismini söylememek için dansöz gibi iki elini yana açıp oynar gibi yapmasını... Tatlıses şimdiye kadar anlatmadıklarını anlattı, öylesine içten açıklamalar yaptı ki ben bile şaşırdım. "İki yıl" dedi "Tam iki yıl kokain kullandım. İki kez hastaneye yattım." Her şeyi yaşamış. Öylesine dibine kadar yaşamış ki umrunda değil dünya. Geçip gidiyor. Umrunda olan bir tek şey var. İbrahim Tatlıses nasıl bir adam? Bilmem ki bir kelime yetmiyor anlatmaya. Bir cümle bile yetmiyor. Ama kesinlikle çok aşık. Kızacak biliyorum, yine "Sana ne, canım niye yazıyorsun, ablacım!" diyecek ama ben biliyorum. Mağaradan gelmiş o adam, bütün zenginliğine, etrafında pervane olan bütün kadınlara, şöhrete, her şeye rağmen kendini aşka bırakmış durumda. Son albümün sırrı bu zaten. Eh, bu da bir şeydir. Kolay mı aşık olmak? Hele o yaşta? İyi pazarlar dilerim.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 NASA teknolojisiyle üretilen boyayla yangın vız gelir   / 26-12-2004
 İnsan bu resmi görünce "Eh insaf yani" diyor   / 19-12-2004
 Seks sohbetleri   / 19-12-2004
 Kaynanaların kaynanası Semra Hanım çok haklıdır   / 12-12-2004
 Genç kalmanın yolları   / 05-12-2004
 Bir dizi bir evde nasıl kavga çıkarır?   / 28-11-2004
 Amerikanvari Başkan   / 28-11-2004
 Cem Yılmaz bu filmi ne için yaptı?   / 21-11-2004
 Fatih Terim meselesi ciddi midir?   / 14-11-2004
 Anket defteri merakı   / 07-11-2004
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Yine diyecek, kesin "Sana ne" diyecek
Kameram olmadığı...
MEHMET ALTAN
Pipolu Kaplumbağa
Osman Hamdi Bey 30 Aralık 1842 yılında...
ÖNCEL ÖZİÇER
Sol yanı bırak, sağa bak
Dostum, dostum güzel dostum,...
KAZIM KANAT
Babamı sevgi öldürdü!
Öyle bir şansım yoktu. Yani...
REFİK DURBAŞ
Yıllar ve kitaplar...
Edebiyat Fakültesi'nde hocam...
Kükreyen aslan 80 yaşında
Kükreyen aslan 80 yaşında
MGM artık daha çok sinema dışı yatırımları yöneten bir şirket...
Mutlu tasarım yılları
Mutlu tasarım yılları
Tasarım ağaç süslemesinde, bazen çılgın bir elbisede, bazen objelerde...
Doğanın mucize bitkileri hayatınızı kurtaracak
Kanser ve kalp gibi hastalıklar vitamin, mineral ve bitkisel...
70'inde işi bıraktı resme başladı
İnşaat, hukuk ve eğitim gibi farklı alanlarda çalışıp, birçok...
Gizemli ve hoş bir lezzettir tatlı
Sevinçli ve mutlu olayları tatlı paylaşarak kutlayan bir toplumuz. Yeni yılın...
Sofraların lüks lezzetleri
Kimi az bulunduğu için, kimi de yapımı zor ve beceri istediği için lüks...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.