kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Anlaşamasaydık bedeli ağır olurdu

AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot '17 Aralıkta Türkiye ile anlaşılmamış olsaydı bu durumun Avrupa açısından bedelinin ağır olacağını' söyledi. Bot 'Uzlaşma her iki taraf içinde başarıdır' dedi..

AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot, Türkiye ile 17 Aralık zirvesinde anlaşma sağlanamamış olsaydı, AB açısından bunun bedelinin çok ağır olacağını söyledi. Bot, Hollanda'nın etkin gazetesi De Telegraaf'da yayımlanan söyleşisinde, Türkiye ile varılan uzlaşmayı savundu ve bunun her iki taraf için de bir başarı olduğunu belirtti.

AB'nin, Türkiye ile Gümrük Birliği uygulamasını yürüttüğünü, bu çerçevede ortak olarak masaya oturma dışında her şeyi paylaştığını anımsatan Bot, ''zirvede, Türkiye ile müzakerelere başlanması kararı alınmayarak kapı dışında tutulmaya devam edilseydi, mevcut anlaşmalar kapsamında bir başka şekilde yine Türkiye ile ilişkilerin sürdürülmek zorunda kalınacağını'' ifade etti.

''O zaman bunun bedeli ağır olurdu'' diyen Bot, Türkiye'nin üyeliğinin uzun süredir ertelendiğine dikkat çekerek, müzakere sürecini dışlayan yönde atılacak bir adımın artık Türkiye'nin dostluğunu da kaybetmek anlamına gelebileceğini söyledi.

Türkiye konusunun dönem başkanlığının en önemli dosyası olduğunu baştan bildiklerini anlatan Bot, görevi aldıkları ilk günden itibaren önce kendi bakanlar kurulunu bu konuda ikna etmek zorunda kaldığını belirtti.

Bot, Başbakan Jan Peter Balkenende dışında bakanlar kurulu üyelerinin çoğunun Türkiye'nin üyeliği konusuna sıradan vatandaşın duygularıyla yaklaştığını gördüğünü kaydetti. Bakan Bot, bakanlar kurulu üyelerini ikna çalışmalarına, 'Türkiye'nin AB tarihinin abc'sini anlatarak bu işe başladığını' söyledi.

BOT GÖRÜŞMELERİN PERDE ARKASINI ANLATTI

Dönem başkanlığı sırasında Türkiye ile müzakerelere başlanmasını öngören bir çerçeve için 24 ülke ile yoğun diploması trafiği yürüttüklerini söyleyen Bot, son ana kadar hemen hemen bütün ülkelerle anlaştıklarını, ancak Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel'in zirvede son güne kadar direncini sürdürdüğünü belirtti. Bot, bu lidere de ''Hey Wolfgang, dinle biraz artık'' demek zorunda kaldıklarını söyledi.

Bot, şöyle devam etti:

''Müzakereler için 3 Ekim 2005 tarihini Türk tarafına ilettiğimizde, onların çok memnun kalarak hemen 'evet' diyeceğini düşündük. Ancak öyle olmadı. Çok sert tartışmalar geçti. 17 Aralık sabahı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara'ya dönmek istedi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın da devreye girmesiyle uzun konuşmalar yaptık. Bu arada Kıbrıslı Rumlar konuyu tekrar zora sokmak,yokuşa sürmek istedi. Ancak bu noktada Chirac çok iyi iş yaptı, onun sayesinde bu noktayı da aştık.'' Bot, Kıbrıs konusunun zirvede bu denli güçlük yaratacağını önceden tahmin edemediklerini de belirtti.

Sonuç bildirisinin metninin yaklaşık iki aydır masada olduğunu ve bunun Türk tarafınca da bilindiğini anlatan Bot, Türklerin itirazlarının Kıbrıs'tan çok, diğer koşullara yönelik olduğunu söyledi. Bot, Türk tarafının 40 danışmanla Kıbrıs konusunu tartıştığını ve görüşmelerin zaman zaman kopma noktasına geldiğini de belirtti.

KAMUOYLARI İKNA EDİLMELİ

Dışişleri Bakanı Bot, bazı kamuoylarının Türkiye'nin üyeliğine neden sıcak bakmadığı yolundaki soruyu yanıtlarken, bu konuda
politikacılara önemli görevler düştüğünü, siyasetçilerin Türkiye'nin üyeliğinin Birliğe kazandıracağı güç ve yararlar konusunda ikna çalışmalarını sürdürmeleri gerektiğini söyledi. Bu konuda Hollanda kamuoyunda da çalışma yapılmadığını belirten Bot, kendisinin 2005 içinde en azından Hollandalı çiftçileri, Türkiye üye olduğu takdirde neler kazanabilecekleri konusunda aydınlatmaya çalışacağını, Avrupa anayasasının referandumu sırasında da Türkiye'nin sağlayacağı yararları anlatacağını bildirdi.

Bot, Başbakan Balkenende'nin başarılı bir dönem başkanlığı geçirdiğini ve dış politika konusunda AB'nin, başarılı olabileceğinin kimi işaretlerinin bu dönemde alındığını söyledi. Bot, Ukrayna'daki sorunun çözümünde aktif rol alınması, Ortadoğu ve Asya ülkeleriyle ilişkiler, ekonomik alanda yeniden canlanma gibi konuları buna örnek gösterdi ve ''Dış politikada başarı için anlayışlı ve dikkatli bir dönem başkanlığı Avrupa'ya çok şey kazandırabilir''
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Belediye Kanunu onaylandı
 Genelkurmay'a 'toplu mezar' için soru listesi
 Kurtlar 40 yıl sonra neden dağdan indi?
 Türk kahvehanesi tarandı: 2 yaralı
 420 bin öğretmene derece farkı ocakta
 Atatürk'le paylaştığı olaylara şimdi tarih diyoruz
 Sizde hicret sünnet bizde cihat farz!...
 Aydın ve Şırnak'ta PKK operasyonu
 TÜBİTAK'tan bebeği için 525 milyar lira istiyor
 Bomba diye bebeği patlatacaklardı
 Askeri hastanede sivil kontenjan
 Marmarisli yardım bekliyor
ERDAL ŞAFAK
Ortadoğu'ya dönüş...
Anlaşılan 2005'te dış...
ALİ KIRCA
Özal'a âşık olan Amerikalı obez kadın!
Kalp ameliyatı...
ÖMER LÜTFİ METE
Emekli milliyetler barı
Birçok yorumcumuza göre daha AB...
UMUR TALU
Yavaş gerçek!
"Haber" yavaş yavaş ortaya çıkıyor.
Direnişçiler ABD'yi içeriden vurdu
Amerikan ABC televizyonu, Musul'daki ABD üssüne yapılan saldırının,...
Bankayı 2 müdüre soydurdu
Kuzey İrlanda'da bir banka soygunu... Çalınan miktar ilk...
Fener bayramı: 2-6
Fener bayramı: 2-6
Uşak'ta Alex, Nobre, Tuncay gibi yıldızlarını sahaya süren F.Bahçe,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu