kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Futbol sen bizim her şeyimizsin
Futbol sen bizim her şeyimizsin
Seviyor ve oynuyorlar
Yüz kişiden beşi 'Kanal değiştirilirse değiştireni döver seyrederim' diyor
Taraftara göre ortam, yorumcu hakem ve yönetici yüzünden geriliyor
Olayların sebebi hakemlerin yanlı davranışları

İşte Türk taraftar gerçeği

Ankete katılanların yüzde 5'i 'Maç sırasında TV'de kanal değiştireni döverim' diyor.

Taraftar hakemlere asla inanmıyor, olayların sebebinin yanlı kararlar olduğunu düşünüyor...
Futbolseverler arkadaşlarını tuttukları takıma göre seçiyor...
Ankete katılanların yüzde 5'i 'Maç sırasında TV'de kanal değiştireni döverim' diyor...
Futboldaki önyargılar "Türk Toplumunda Futbol Algısı" adlı araştırmayla değişiyor. 16 ilde, 15 yaşından büyük 4 bini aşkın katılımcıyla yapılan anketin çarpıcı sonuçlarından biri takım tutma oranının yüzde 86 olması.

Büyü yaptırıyorlar
En çok kitap okuyanlar Diyarbakırspor ve Bursaspor taraftarları. Galibiyet için özel olarak dua edenlerin oranı yüzde 40. Sadaka verenler binde 9, büyü yaptırdığını söyleyenler ise binde 2.Futbol sen bizim her şeyimizsin

Futbolla yatıp futbolla kalkıyoruz, ancak bu konuda efsanelerden, önyargılardan geçilmiyor. Türk halkı futbolu nasıl algılıyor, neleri seviyor, neleri sevmiyor? En çok hangi takımın taraftarı var? Tribünde "Canım feda olsun sana" diye bağıranlar takımı için gerçekten canını vermeye hazır mı? Küfür ve şiddet ne kadar futbolun içinde? İşte yanıtları.

Konu futbol olunca herkesin söyleyecek bir lafı vardır. Sokaktaki sıradan vatandaşlardan köşe yazarlarına, yıldız futbolculardan tribündeki ateşli taraftarlara kadar hemen herkes futbol üzerine saatlerce konuşabilir. Televizyon kanallarının en çok izlendiği zamanlar, gazetelerin en çok okunan sayfaları futbolla doludur. Kulüpler, takımlar, medya ve taraftarların oluşturduğu bu dünyada pek çok yargı hemen herkes tarafından paylaşılır. Ve bu kalabalık dünya önyargılar, efsaneler ve yanılgılarla dolu...

FENERBAHÇE EFSANE
Türklerin yüzde 86'sı mutlaka bir takım tutuyor. Ve takım tutanların yüzde 83'ü mutlaka üç büyüklerden birinin taraftarı. Ancak araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri bu noktada ortaya çıkıyor ve Türkiye'de en çok taraftarı olan takımın bilinen yaygın kanının aksine Fenerbahçe değil Galatasaray olduğunu gösteriyor. Bir futbol takımı tutan taraftarlar arasında Galatasaray'ı tutanların oranı yüzde 36,3. Fenerbahçe taraftarları yüzde 30,1 ve Beşiktaş taraftarları yüzde 17,3. Üç büyükleri yüzde 6,8 ile Trabzonspor, yüzde 1,8 ile Diyarbakır izliyor. Üç büyüklerde de takım tutma nedeni öncelikle "sevgi". Bunun dışında ikinci önemli faktör "aileden gelen alışkanlık". Ancak üçüncü faktörde üç büyüklerin taraftarları da ayrışıyor. Galatasaray taraftarları için "başarılı sonuçlar alınması" dikkat çekecek kadar güçlü bir nedenken, Beşiktaş taraftarları bu soruya şaşırtıcı bir oranda "rengi hoşuma gittiği için", Fenerbahçeliler ise "büyük bir takım olduğu için" yanıtını veriyor. Üç büyükleri izleyen kulüplerde "memleketin takımı" teması öne çıkıyor. İkinci takımlarda da memlekett önemli. Ancak bu noktada da ilginç biçimde en çok tutulan "ikinci" takım Galatasaray. Onu Diyarbakırspor ve Beşiktaş takımları izliyor.

CANIM FEDA AMA
Hemen her maçta tribünleri inleten "canım feda olsun sana" ya da "uğruna ölürüz" gibi temalar futboldaki şiddeti açıklamak için çok sık kullanılıyor. Peki taraftarlar gerçekten ölecek kadar gözü kara mı? Araştırmaya bakılırsa "ölmeye ölmeye ölmeye geldik" sadece bir slogan! Çünkü "tuttuğunuz takımın şampiyon olması için neleri feda edersiniz" sorusuna taraftarların yüzde 76'sı "hiçbir şey feda etmem" cevabını verecek kadar gerçekçi. Sadece yüzde 5,2'si "paramı", yüzde 2,8'i "bütün mal varlığımı" feda ederim diyor. Bu kalabalık içinde "Canımı feda ederim" diyenler ise yüzde 2,5. Binde 4'lük küçük bir azınlık ise "her şeyimi" cevabını veriyor. Taraftarlar arasında "şampiyonluk için hiçbir şey feda etmem" diyenlerin en yüksek oran yüzde 81,3 ile Diyarbakırspor'da. En gözükara taraftar ise Bursa tribünlerinde. Çünkü Bursaspor taraftarlarının yüzde 5,3'ü "canımı" feda ederim diyerek bütün kulüpleri solluyor. Üç büyükler arasında ise Fenerbahçe taraftarları "canım feda" konusunda yüksek bir orana sahip. Fenerbahçelilerin yüzde 3,1'i, Galatasaraylıların yüzde 2,8'i, Beşiktaşlıların ise yüzde 1,4'ü takımın şampiyonluğu için "canını feda etmeye hazır" olduğunu söylüyor. Takımı için "her şeyini" feda eden taraftarlar ise binde 8 ile en çok Trabzonspor'da bulunuyor. Taraftarlar tuttuğu takımın kazanması için özel girişimlerde de bulunuyor. Bildikleri en iyi yöntem de dua etmek. Taraftarların yüzde 40'ı takımının kazanması için özel olarak dua ediyor, yüzde 2'si tezahürat yapıyor, binde 9'u sadaka veriyor, binde 8'i namaz kılıyor. Binde 5 fal baktırıyor, binde iki ise alenen "büyü" yaptırdığını söylüyor. Özel olarak dua eden taraftarların en yüksek oranda olduğu takım yüzde 44,7 ile yine Bursaspor. Araştırma "doğuştan beri bu takımı tutuyorum" iddiasının de pek yaygın olamayacağını gösteriyor. Çünkü bu soruya "doğduğumdan beri' diyenlerin oranı yüzde 11,1. Takımlarını 1-6 yaş arasında seçtiklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 15,1. Türk taraftarlar genellikle 7-10 yaşları arasında daha doğrusu ilköğretim sırasında takım tutmaya başlıyor. Taraftarların sadece yüzde 12'si takımlarını 16 yaşından sonra seçtiklerini söylüyor. Türk taraftarların yüzde 96,3'ü asla bir daha takımını değiştirmiyor. Geriye kalan yüzde 3,7 oranındaki "takım değiştiren" taraftarlar arasında "daha önceki takımınız hangisiydi" sorusuna ise yüzde 30,6 ile "Fenerbahçe" cevabı veriliyor. Takım değiştirenler bunu 10-14 ya da 15-20 yaşları arasında çocukluk ve gençlik dönemlerinde yapıyor. Takım değiştirenlerin gerekçeleri arasında "başarısızlık" dışında babası ya da arkadaşlarının tuttuğu takımı seçmek, iddia kaybetmek, futbolcuları ya da taraftarları sevmemek dışına, takımın "başarılı" olması da sayılabiliyor.

BİRİNCİ SAYFADAN BAŞLIYORLAR
Taraftarlar araştırmaya verdikleri yanıtlarda yaygın bir önyargıyı da yıkıyor. "Gazeteyi hangi sayfadan okumaya başlarsınız" sorusuna sadece yüzde 20'si "spor sayfası" cevabını veriyor. Yüzde 45'i ilk sayfadan, yüzde 5'i ikinci sayfadan, yüzde 4,1'i ekonomi sayfasından gazete okumaya başlıyor. "Futbolun size ne tür faydaları olduğunu düşünüyorsunuz" sorusuna "Hiçbir faydası yok" diyenlerin oranı yüzde 26,7. Bunun dışında futbolu faydalı bulanlar içinde yüzde 18,8 "stresten uzaklaştırıyor" yüzde 17,4 ise "sağlık için faydalı" cevabını tercih ediyor.

Cengiz Erdinç

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Aşiret kızının başkaldırısı İmtiyaz 12
 Sema izlenmez yapılır
 Belkıs Kılıçkaya:Gökten imaj ve felaket yağıyor
 İstanbul UEFA finaline hazır
 Bu büyük derbi daha çok konuşulacak
 Pembe Panter'in babası ve güzel eşiyle bir saat
 'Barış' ders kitabı oldu
 Harcını gençler kardı, yaşlı okul dirildi
 Gençlere yeni kariyer olanağı
 Soğuktan gelen başkan PUTİN
 Osmanlı'dan bugüne yeni yıl kutlamaları
 Türk sinemasının hanımefendi yıldızı
 Alevler 28 gün sönmedi
 Cinselliği kutsayan din
 Yoklama listesine imza şart
 Onların cezası kitap okumak
 New York'ta 'Doğulu' bir fotoğraf sanatçısı
 1500 yıldan beri tartışılan unvan
 Pist tamam sıra patron seçiminde
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Kaynanaların kaynanası Semra Hanım çok...
ÖNCEL ÖZİÇER
Zeytinyağlı bakla bekleyebilir
Kadın-erkek...
MEHMET ALTAN
"Yoksuluz gecelerimiz çok kısa"
Geçen gün Refik...
REFİK DURBAŞ
Bu sevdadan sana ne?
Sesimi bıraktım sana... Adımı...
ERGUN HİÇYILMAZ
5 asır aynı toprakta yaşadık
Osmanlı'da...
STELYO BERBERAKİS
Kültür farkımız var mı?
İstanbul'daki tavernalarda Rum...
YASEMİN TAŞKIN
Konferanslar bitmiyor
Aynı gün iki ayrı konferansa...
Bebek Sarıyer arasında keyifli bir Boğaz turu
Bebek Sarıyer arasında keyifli bir Boğaz turu
Asuman Dabak, Küba'nın Barbunya Adası'na yaptığı yolculuktan yeni...
ABD-Rus yapımı bölgesel jet geliyor
ABD-Rus yapımı bölgesel jet geliyor
Yıllardır sivil uçak pazarında yeni bir model geliştiremeyen Rusya...
2004'te tıpta bunlar konuşuldu
Her geçen gün yeniliklere imza atan tıp dünyasında bu yıl da çığır...
Süt ve süt ürünlerini çok tüketen kadınlar göğüs kanseri olabiliyor
Yapılan son araştırmalara göre fazla kalsiyum ve hayvansal protein...
Semerkant'ta topik peşinde
'Sofranız Şen Olsun' Ermeni mutfağını anlatıyor. Öyle leziz şeyler var ki,...
Ölümsüz zeytin ağacını ellerimizle yok ediyoruz
Ege ve Akdeniz'in zeytinlikleri acımasızca talan edilerek yazlık siteye...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.