kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Hız tutkunlarının yeni buluşma yeri
Hız tutkunlarının yeni buluşma yeri
Müdavimleri Ne Diyor?

Saati 100 dolara hız sınırını aşabilirsiniz

Sürat tutkunları Tuzla'daki pistte rüzgarla yarışıyor.

Caddelerin "hızlı" gençleri artık Autodrom'da bir araya geliyor. İstanbul Tuzla'daki bu pistte güvenli sürüş tekniklerini de öğrenebilirsiniz.


Hız tutkunlarının yeni buluşma yeri

İstanbul Tuzla'daki 'Autodrom' pistinde kendi otomobilinizle hız yapabilir ya da güvenli sürüş tekniklerini öğrenebilirsiniz. Eğer motorsporlarına meraklıysanız burada ralli bile yapabilirsiniz.

Kar veya yağmur yağdığında trafiğin felç olmasının en büyük sebebi trafik kazaları. Uzmanlar, yağışlı havalarda kazaların çoğunun sürücü hatalarından kaynaklandığını belirtiyor. Yani sürücülerin çoğu, yağışlı havalarda otomobil kullanamıyor! Aslında bunu öğrenmek hiç de zor değil. Bir yıl önce İstanbul Tuzla'da açılan "Autodrom" pisti, "Güvenli Sürüş Teknikleri" (Skid Car) adı altında verdiği eğitimle uygulamalı olarak yağışlı havalarda nasıl otomobil kullanılacağını öğretiyor. Dört saat süren bu eğitim sayesinde hem yağışlı havalarda güvenli olarak otomobil kullanmayı hem de otomobilinizin her türlü hava şartlarında nasıl tepki vereceğini öğreniyorsunuz. Autodrom pistinin güvenli sürüş eğitiminin yanı sıra hız tutkunlarını cezbeden bir özelliği daha var; bu pist güvenli olarak hız yapma imkanı sağlayan ve otomobil sporlarına hizmet eden Türkiye'nin ilk ve tek pisti. Bir yıl önce açılan Autodrom, yeni yapılan ilavelerle şu anda 100 dönüm arazi üzerinde hizmet veriyor. Ethem Genim'in Türkiye'ye kazandırdığı pistin öncelikli amacı eğitim. Burada verilen eğitimlerin arasında en önemlisi ise Güvenli Sürüş Teknikleri. Sürücülere kayma ve fren kontrolünün öğretildiği dersler, şu anda Türkiye'de bir tek Autodrom'da veriliyor. 5 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen eğitim sırasında farklı zeminlerde araç kullanma yeteneklerini artırmaya yönelik simülatör olan "Skid Car" kullanılıyor. Sürücüler, kendi otomobillerine monte edilen bu araç sayesinde çok düşük hızlarda dahi aracın zemine bağlı olarak hangi kazaları yapabileceğini görüyor. Skid Car bağlanan aracınızla piste çıkıyorsunuz, yanınızda bir eğitmen ve onun yanında da bir kontrol paneli bulunuyor. Sürüş sırasında Skid Car, yağmur veya kardan kaynaklanan kaygan yol veya güvenli sürüşü engelleyen yol şartı yaratıyor. Bu durumda ne yapmanız gerektiğini birebir yaşayarak öğreniyorsunuz. Dört saat süren bu eğitim için 100 dolar ödüyorsunuz. Bu eğitim sayesinde her türlü yol koşulunda nasıl otomobil kullanmanız gerektiğini öğrenmiş oluyorsunuz. Şimdiye kadar yaklaşık 2 bin kişi bu eğitimi almış. Eğitim alanların yaşları 20 ile 30 yaş arasında ve yarıdan fazlası da kadın.

CADDEDE HIZ YAPMIYORLAR
Autodrom'ın bir başka özelliği de, hız tutkunlarını cadde ve otoyollardan buraya çekmesi. Her türlü virajın bulunduğu asfalt pist ve kısa mesafede hız yapmaya yarayan drag pisti, hız meraklılarının favorisi. Avrupa'da çok yaygın olan, sadece İngiltere'de 600 adet benzeri bulunan bu pistte, sürücüler kendi otomobilleriyle gelip istedikleri gibi hız yapabiliyor. Trafikte hız yaparak hem kendi hayatlarını hem de başkalarınınkini tehlikeye atan gençler, artık bu pistte buluşuyor. Yarış yapıyor, rekabet duygusunu tatmin ediyorlar. Gerek asfalt pist, gerekse drag pisti o kadar güvenli ki otomobil yoldan çıktığında bile ne sürücü yaralanıyor ne de araç hurdaya çıkıyor. Bu pistlerde sürücüler hız yapmanın yanı sıra otomobillerinin limitlerini öğrenip virajlarda ne gibi tepkiler verebileceğini de test ediyor. Otomobil sporlarına meraklı olanlar da Autodrom'a gelip diğer meraklılarla yarış yapıyor. Amatör ralliciler, her iki pistte de otomobillerin kalkış-varış zamanlarını, hız limitlerini elektronik skorboard'lardan takip edilebiliyor. Autodrom'da asfalt pist ve drag pisti, sabah 09.00'dan gece 24.00'a kadar açık. İsterseniz tek başınıza, isterseniz de arkadaşlarınızla kiralayıp kullanıyorsunuz. Her iki pistin de saatlik kirası 100 dolar. Bu ücreti ödedikten sonra kaç kişi olursanız olun pist sizin! www.auto-drom.com
DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Yüzlerce yıl sonra bile tehlike yaratan sırlar
 Padişah torunu da işsiz kalırmış
 Haftanın Kitapları
 Halk sevdi, sultanlar katletti
 Beceriksiz futbolcuların tarihi
 Toprak Nobeli'ni kazandı
 Uçuk, kaçık, özgür ama kadın
 Evi de kendi gibi rengarenk
 Ritz Carlton'da müzayede
 Bir atı takip etmek!...
 Diva'nın ilham tepesi
 Anneciğim, bana söylediklerin yanlışmış!
 Kıyılara kaçan yirmi beş kadının cesaretle örülü gerçek...
 Golfe başladı hayatı değişti
 Çocuklara kitap taşıyor
 Erkekler için yeni bir moda mabedi
 Miniklere özel farklı bir dünya
 Zamanın değerini bilenlere
 Boks meraklılarına müjde
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Kapım açık her zaman beklerim
Yüce Allah'ım kimselere...
Kayınpederle gelinin aşkı
Kayınpederle gelinin aşkı
Çok zarif, şık ve erotik bir gerilim yapmayı amaçlayan ama aşırı...
Deniz Akkaya'yı linç mi edelim?
Deniz Akkaya'yı linç mi edelim?
Olayın boyutları iyice büyüdü. Aslında hiç değinmek istemediğim...
Her giden mutlaka şarapla dönüyor
Bulgarlar'ın şarapları hem çok ucuz hem de çok kaliteli. Özellikle...
128 yıllık tarihi kilise eğlence merkezi oldu
Beyoğlu'ndaki Surp Asdvazazin Kilisesi'nin bir bölümü şimdi eğlence...
Kendine ve çevresine sürekli zarar veren çocuğa dikkat
11 yaş altındaki çocukların karıştığı cinayet olaylarındaki artış korkutuyor.
Firavunların dev hazineleri
İki yıl önce Venedik'te başlayan, ardından da Paris'e getirilen "Firavun"...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.