kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Yaşına uygun oyuncak seçimi zeka gelişimini hızlandırıyor

Uzmanlar yaşa uygun seçilen oyuncakların, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini desteklediğini belirtiyorlar. Buna rağmen, aynı yaş döneminde olsalar bile, çocuklar arasında gelişim farklılıkları görülebiliyor. Zaman zaman bir araya gelmeleri, öğrenmiş oldukları farklı becerileri birbirlerine öğretmeleri açısından önem taşıyor

Anne babalar çoğu zaman çocuklarını etraflarındaki diğer çocuklar ile karşılaştırıp, gelişiminin geri kalıp kalmadığını anlamaya çalışırlar. Oysa, her çocuk gelişimini sağlıklı devam ettirebilmek için anne babasının desteğine ihtiyaç duyar. Anne babanın çocuğa zaman ayırması, ona yaşına uygun oyuncaklar alması, çocuğu yaşıtlarıyla bir araya getirmesi fiziksel ve zihinsel gelişim açısından önemlidir. Amerikan Hastanesi pedagoğu Güzide Soyak, çocuklarınızın zekasını keşfedip, geliştirmenin yöntemlerini gösteriyor...

* Çocuğun zekası hangi testle ölçülebilir?
Birçok tarama ve zeka testleri ile birlikte, özellikle riskli bebeklerde tüm dünyada kullanılan Bayley Scales infant development (II) testi uygulanmaktadır. Zihinsel ve motor gelişimi ölçerken, sosyal gelişimi de gözlemleme fırsatı elde ederiz. Bu test, 1-42 ay arasındaki çocuklara uygulanabilmektedir.

BİRLİKTE ZAMAN GEÇİRİN
* 0-1 yaş döneminde bebeklerin zihinsel gelişimlerine yardımcı olmak için neler yapabiliriz, nasıl oyuncaklar almalıyız?
Çocuklarımız ile oynadığımız oyunlarda karşılıklı keyif alırken, bu sırada onların zihinsel gelişimlerine de destek oluruz. Bebekler ilk aylarda görüş alanları içindeki nesneleri izlerken, dokunmaya çalışırlar. Dikkatlerini çeken nesneyi 180 derece takip edebilirler. Annelerinin sesini ayırt edebilirler. Nesnelere vurur, çıkardığı sesten keyif alır, davranışlarını tekrar ederler. 1 yaş dönemi çocukları için; plastik, ahşap, kumaş gibi farklı ebat ve malzemelerden yapılmış oyuncaklar tercih edilmeli. Renkli ve ses çıkaran oyuncaklar ilgilerini çekecektir. 0-2 yaş döneminde avucu ile kavrayabileceği ebattaki oyuncakların yerini, ilerleyen aylarda hareket ettirebileceği oyuncaklar alacaktır. İlk aylarda eline aldığı oyuncağı tanımak isteyen bebek ağzına götürerek, özelliklerini keşfetmeye çalışacaktır. İlk altı ay sonrasında çocuk gelişimi hız kazanır. Motor becerileri gelişirken, bebeğin çevreyi tanıma çabaları artar. Parmakları ile yediklerini keşfetmek ister. Yemek yeme becerisinin gelişmesi için deneyimleri desteklenmelidir. Onunla oyun oynarken sakladığınız oyuncağı merak eder. Bu oyunu sık kullanın. İletişim kurarken göz temasına özen gösterin. İsmini söyleyin, kısa net cümleler kurun, oyuncaklarını karşılıklı alıp verin. Yüz ifadeniz ve ses tonunuzda yarattığınız farklılıklar sizi dinlerken dikkatini toplamasını sağlayacaktır. İlk altı ay içinde sakladığımız nesneleri aramayan bebek, dokuzuncu aydan sonra kaybolan oyuncağını takip eder ve bulmaya çalışır. Basit talimatları anlar. Objelere dokunmasını sağlayın ve bunlar hakkında onunla konuşun, anlatın... Oyuncaklarını beraber toplayın, şarkı ve tekerlemeler söyleyin.

* Bir yaşından itibaren yürüme ve konuşma gelişimi hızlanıyor. Bu dönemde neler yapılmalı?
Seslerin arttığı ve konuşmanın hızlandığı bu dönemde çocuğun kendi yaşıtları ile birlikte olmasını sağlayın. Aynı yaş döneminde olsalar bile, çocuklar arasında gelişim farklılıkları olabilir. Bir arada bulunmaları, öğrenmiş oldukları farklı becerileri birbirlerine öğretmelerini sağlayacaktır. Nesneleri parmağınızla gösterin ve isimlerini söyleyin. Top kelimesinin anlamını bilmesi için topu tanıyor olması gerekir. Çevresinde bulunan objeleri bu yöntemle tanıtın. Az yazılı ve bol resimli hikaye kitaplarını birlikte inceleyin, okuyun. Boya kalemleri ve kağıtlarla vakit geçirmesini sağlayın.

* Yürümeye başladığında ev içi sınırlar olmalı mı?
Bebek yürümeye başladığı dönemde her şeye dokunarak tanımak isteyecektir. Kendisine zarar vermeden bunu yapmasına izin verin. Fırsat oluştukça anlatın. Sağlığı için risk oluşturabilecek ev eşyalarına ulaşmasını engelleyin. Bu dönemde 'hayır'ı anlayabilir. Tekrar denediği durumlarda kararlı olun.

GİRİŞİMLERİNİ DESTEKLEYİN
* Yardımsız ya da az yardımla öz bakım becerilerini ne zaman yerine getiriyor olmalı?
Bir yaş öncesinde yiyeceklerini dokunarak tanımaya çalışırken kendi başına da yemek yiyebileceğini keşfeder. Bu deneyim desteklenmeli. Masada bizimle birlikte, mama sandalyesinde oturması sağlanmalı. Kaşığını ve diğer yemek gereçlerini kullanması konusunda desteklenmeli. Her başarılı girişimi sözlü olarak pekiştirilmeli. Giysilerini çıkartmak ve giyinmek isteyecektir. Bunu denemesine izin verin. Kısa talimatlarla yardımcı olun. Odasını ve oyuncaklarını toplamasını isteyin, yardımcı olun. Günlük işleri sözlü olarak sırayla anlatın. (Sabah kalkınca kahvaltımızı yaparız, öğlen çorbamızı içer ve uyuruz gibi.) Böylelikle, zaman ve sıra kavramını oluşturmasına yardımcı olursunuz.

* Tuvalet eğitimi ne zaman ve nasıl verilmeli?
Tuvalet eğitimi, bir eğitimsel süreçtir. Bu sürecin sağlıklı yaşanabilmesi için kas olgunluğu ve zihinsel gelişimin yeterli olması gerekir. Bu eğitime başlamadan önce çocuğunuzun hazır olduğundan emin olun. Tuvalet eğitimiyle bire bir ilgilenin, ceza uygulamayın. Ödül yöntemi sorumluluk öğretirken çok daha fazla
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Üstün Zekalı Çocuk Çok Soru Soruyor, Çabuk Öğreniyor
 Yaramaz Çocuk Daha Mı Zeki
 Uykusuzluğun Nedeni Genetik
 40'ından Sonra Annelik Çoğaldı
 Yaşına Uygun Oyuncak Seçimi Zeka Gelişimini Hızlandırıyor
 Çocuğunuzla Yazarak İletişim Kurun
 Erken Doğan Bebekler Ancak İki Yılda Yaşıtlarına Yetişiyor
 Otizm Ve Getirdikleri
 İşini Bilen Anne Babalar Minik Dahiler Yetiştiriyor
 Meme Kanseri Önlenebilir Mi?
 Bakımlı Dudaklar İçin...
 Ömrü Boyunca Diyet Yapacak
 Kanserin Yok Ettiği Memeyi Kusursuzca Yeniden Yapıyorlar
 Yüzü Anomalili Bebek Ameliyatla Bütün Kusurlarından...
Blues rüzgarı İstanbul’da...
Blues rüzgarı İstanbul’da...
Festival
Onbeşinci senesini kutlayan Efes Pilsen Blues Festivali,...
Keskinok Doku Sanat'ta
Keskinok Doku Sanat'ta
Ressam Kayıhan Keskinok'un resim sergisi, İstanbul Doku Sanat...
Mirası emin ellerde
Mirası emin ellerde
Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Koç, rahmetli halası...
Yalnız döndü kafalar karıştı!
Yalnız döndü kafalar karıştı!
Üç haftadır sevgilisi Gökhan Çarmıklı ile Amerika'da tatil...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.