kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Sevilmeyen 'First Lady' yeniden gündemde
Sevilmeyen 'First Lady' yeniden gündemde
'Kızım da babası gibi otoriter yapıya sahip'
Sözleri her zaman çok keskin oldu
'Kocam bana hiç mücevher almadı'
Serveti en büyük tartışmalardan biri

Filistinliler'in aykırı yengesi şimdi başrolde

Paris'te yaşayan ve eşi Yaser Arafat'ı dört yıl sonra ölüm döşeğinde gören Suha Arafat sivri açıklamalarıyla tartışılırken, son gerillanın servetinden alacağı pay da merak konusu.

Filistin'in First Lady'si Suha Arafat, halk tarafından hiçbir zaman benimsenmedi. Bunun en büyük nedeni ise lükse olan aşırı düşkünlüğüydü. 1990 yılında 28 yaşındayken, 62 yaşındaki Arafat'la Tunus'ta gizlice evlenen Bayan Arafat, Sorbonne Üniversitesi'nde okudu. Kudüs doğumlu bir Hıristiyan olan First Lady, pahalı elbiseleri ve sarı saçlarıyla her zaman bir Ortadoğulu'dan çok Avrupalı gibiydi...

Servet ne olacak?
Arafat çiftinin evlilikleri 1995'te kızları Zahva'nın doğumundan sonra bozulmaya başladı. Filistinliler tarafından halkın parasını lüks bir yaşam için harcadığı iddia edilen Suha Arafat, Paris'te yaşamaya başladı. Şimdi ise Arafat'tan kalan miras tartışılıyor. Milyonlarca dolardan düşecek pay herkesin merak konusu.Sevilmeyen 'First Lady' yeniden gündemde

Kapatmadığı sarı saçları ve lükse düşkünlüğüyle Filistin Lideri Yaser Arafat'ın devrimci kimliğine zarar verdiği bile söylenen eşi Suha Arafat, şimdi en çok konuşulan kadın.

Filistin, yitirdiği Yaser Arafat'a ağlarken gelişmeler önümüzdeki günlerin gündeminin Suha Arafat üzerine şekilleneceğini gösteriyor... Peki "Benim evlenmeye niyetim yok. Çünkü Filistin ile evliyim" diyen Yaser Arafat ile bundan 14 yıl önce gizlice evlenen Suha Arafat kim? Kızı Zahva ile birlikte Paris'te oldukça lüks bir yaşam süren, ölümünden kısa bir süre öncesine kadar, yaklaşık 4 yıldır eşi Yaser Arafat'ı görmeyen Suha Arafat, Filistin halkı tarafından benimsenmeyen bir "First Lady" oldu. Bunun arkasındaki en büyük neden ise lükse olan düşkünlüğüydü. Ayakkabılarının sayısının Filipinler'in devrik lideri Marcos'un eşi Imelda Marcos'unkilerden fazla olduğu söyleniyordu. Banker bir baba ve gazeteci annenin çocuğu olarak Kudüs'te doğan Suha Arafat, Nablus ve Ramallah'ta dadılarla büyüdü. Varlıklı bir evde rahat bir çocukluk geçirdi. Eğitimini ise Fransa'nın ünlü Sorbonne Üniversitesi'nde tamamladı. Pahalı elbiseleri, Batılı giysileri ve sarı saçları ile her zaman Ortadoğulu'dan çok Avrupalı gibi görünen Suha Arafat ile Filistin'in liderinin yolları Tunus'ta kesişti. Arafat'ın yakın arkadaşı olan Reymonda Tawil, Suha'nın annesiydi. Genç Suha, Arafat'ın isteğiyle Tunus'ta Filistin Kurtuluş Örgütü'nün halkla ilişkiler faaliyetlerinde çalışmaya başladı. Ardından da onun sekreteri oldu. Kısa bir süre sonra da Müslüman. Arafat 62 ve Suha 28 yaşında iken 17 Temmuz 1990'da Tunus'ta gizlice evlendiler. Bu gizli nikah şaşkınlık yarattı. Hatta Filistin sokaklarında bazı söylentilere bile neden oldu. Gazeteciliğindeki provokatif yan bilinen Reymonda Tawil'in Arafat'ı kontrol altında tutmak amacıyla kızını onunla evlendirdiğini düşünenlerin sayısı hiç de az değildi Filistin sokaklarında. Komplo teorileri birbirini izledi. Yıllar once The New York Times'a demeç veren Suha Arafat'ın evliliğiyle ilgili ilk sözü, "Ben bir mit ile evlendim. Ama bu evlilik onu kaidesinden indirip, insan yaptı" oldu.

BMW'YLE GAZZE TURU
Arafat'ın neredeyse üzerinden çıkarmadığı askeri üniformaların tekdüzeliği karşısında eşinin, son moda olduğu her halinden belli giysileri ve bakımlı hali de yavaş yavaş Filistinlilerin tepkisine neden oldu. Hatta bazıları onun Yaser Arafat'ın devrimci kişiliğini zedelediğini bile düşünüyordu. Ancak tüm bu söylentiler Suha Arafat'ın Filistin'e döndüğünde bildiğini yapmasına engel olmadı. 1994'te geldikleri Gazze'de Müslüman muhafazakarların yoğun olmasına aldırmayan Suha Arafat, baş örtüsü takmayı reddedip, siyahların arasında hemen dikkati çeken sarı saçların sergilemekten çekinmedi. Filistin First Lady'si olarak gittiği Gazze'de kendi arabasını kullanması ve şoför istememesi farklılığını bir kez daha ortaya koydu. Ancak bu davranışlar yoksullukla boğuşan Filistinlileri kızdırmaktan öte gitmedi. Çünkü yoksul Gazze sokaklarında hızla dolaşan son model bir BMW kimin olursa olsun tepki çekerdi. Ev hayatı ise daha çok ikinci katta geçiyordu. Çünkü tam bir işkolik olan eşi Yaser Arafat, evin ilk katını yardımcıları ve korumalarının katıldığı uzun toplantılarda kullanıyordu. Kızları Zahva, 1995 temmuzunda doğdu, ikinci intifadanın başlamasından hemen önce. Annesine çok benzeyen bu kız çocuğu adını babaannesinden almıştı. Suha Arafat, kızının Gazze'de doğmasını istemediğini ve bu nedenle Paris'e geldiğini anlatacaktı yıllar sonra Fransa'da yayınlanan La Parisien Gazetesi'ne,"Gazze'de doğum şartları korkunçtu" diye. Evin reisinin ülkeyi kurtarmaya çalıştığı o günlerde Suha Arafat da kendine yapacak bir şeyler aradı. Engelli çocukların daha iyi yaşam koşullarına sahip olması için bir yardım derneği kurdu, adına da "Gelecek" dedi. Suha Arafat'ın Filistinliler arasında sempati kazandığı nadir dönemlerden biri de buydu. Bundan 4 yıl önce Paris'e gittiğinde birçok kişi onun yeniden Filistin'e dönmeyeceğini düşünüyordu. Beş yıldızlı Bristol Otel'e taşınıp lüks bir yaşama devam etmesi de bu kanıyı güçlendirdi. Ancak Arafat çifti bu yılın başında Fransız yetkililerin başlattığı bir soruşturma ile güç günler yaşadı. Suha Arafat'ın hesabına İsveç'teki bir bankadan 11.5 milyon dolarlık transfer yapılması zihinleri karıştırmış, Filistin yönetiminde yolsuzluk şüphesi uyandırmıştı çünkü. Suha Arafat eşinin yol arkadaşlarını yolsuzluk pazarlığı yapmaktan sorumlu tutsa da bu soru işaretleri silinmedi. Filistin liderinin, yurtdışında davayı temsil eden eşi ve çocuğu için para göndermesinin son derece normal olduğunu söylemesi de işe yaramadı. Aşırı lüks yaşamı, arabalar, villalar ve pahalı eğitimin, Filistin için yapılan uluslararası bağışlardan karşılandığına yönelik kuşkuları doğruladığı kanısı güçlendi. Yaşadığı tüm zorluklara karşın eşi Yaser Arafat'ı ziyaret etmedi, ta ki 29 Ekim'e kadar. Sadece Filistin liderini tedavi olmak üzere Paris'e götürmek için Ramallah'a gelen Suha Arafat, geçen cuma günü yapılan cenaze törenine de katılmadı.

Halime Sürek Kahveci

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 100 milyon dolarlık yalı Türk alıcıları korkutuyor
 Evangelistlerin hayallerinde kıyamet var
 'Müjdeci'lerin kehanetleri
 Köydeki üniversite
 AIDS'in fotoğrafını çekti
 Hayata kaldığı yerden devam
 Muhalefetten vazgeçmiyor
 'Kentsel Dönüşüm' başlıyor
 Küçük Eller'in kongresi başladı
 Türk eğitimine AB'li bakışı
 Yansımalar Pervane'yi tanıtacak
 Ama Dablam'a çıkan ilk Türk
 60 yıllık öğretmenler
 BÜ'de Kişisel Gelişim Seminerleri
 Kısa kısa kısa...
 İtalya'nın en şanslı öğrencileri onlar
 Luther'in düşünü gerçekleştiren kadın
 Türkiye'yi dokuyan tezgahtı
 Duvar yıkıldı, sorunlar büyüdü
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Bir dizi bir evde nasıl kavga çıkarır?
Çıkarır çıkarır.
MEHMET ALTAN
Cennet bahçeleri
Eskilerin deyimiyle üniversiteye...
KAZIM KANAT
Cebimde çok elma var
Yıllar önceydi!... Budapeşte'de...
YASEMİN TAŞKIN
Enerjik Forum
Roma'da ilk kez düzenlenen Türk-İtalyan...
FİKRET AYDEMİR
Cem, Şoray, IMF
Türkan Şoray'ın Sinema Müzesi için...
STELYO BERBERAKİS
Aralık Zor Geçecek
AB'nin Türkiye'ye müzakere tarihi...
İşte tribünün  efendileri
İşte tribünün efendileri
Tribün teröründe "hedefe" taraftar grupları ve tribün liderleri...
Sanırım şimdi 4 tane keçi alıp Etiler'de gezeceğim
Sanırım şimdi 4 tane keçi alıp Etiler'de gezeceğim
Bu hafta Skoda Fabia ile Ünlüler Çiftliği'nde birinci gelen Toprak...
Vücudun sinsi düşmanı
Karınlık ve sıcak ortamı seven mantar, vücudumuza gizlice yerleşir.
Çapkın erkeklerin kansere yakalanma riski daha fazla
Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, gençken çok fazla cinsel...
Portakal bayramını kutluyoruz
Sera icad oldu, mertlik bozuldu. Oysa eskiden her meyve ve sebzenin kendi...
İyi bir yemek şölene benzer
Geçenlerde bir arkadaşım iyi bir restoran tavsiye etmemi istedi benden.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.