kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Marka olduklarının farkına vardılar
Marka olduklarının farkına vardılar
Hido ile Mirsad TV programı yapacak
Sporcular İçin Neler Yapılacak?

Marka olduklarının farkına vardılar


Ünlü basketbolcularımızdan Mirsad ve Hidayet ile Fenerbahçeli futbolcular Serhat ve Hooijdonk yurtdışındaki meslektaşlarını örnek aldı. Artık onların da yaşamlarını uzmanlar yönlendirecek.

Türkiye'deki yıldız sporcular da sonunda bir marka olduklarının ve bu markanın profesyoneller tarafından yönetilmesi gerektiğinin farkına vardı. Şimdiye kadar gerek meslek gerekse özel yaşamlarına eşe dosta danışarak yön veren ünlü sporcular, yurtdışındaki meslektaşlarını örnek almaya başladı. Kendilerini yani markalarını profesyonellere teslim eden ilk sporcular Mirsad Türkcan, Hidayet Türkoğlu, Serhat Akın ve Pierre Van Hooijdonk oldu. Artık onların kariyer planlarını, imaj çalışmalarını ve medya ile ilişkilerini Hülya Avşar, Özcan Deniz gibi ünlülere de hizmet veren "Ajans" adlı menajerlik şirketi yürütecek. Ajans, bu ünlü sporculara bir yandan para kazandırmak için çabalarken bir yandan kendilerine zarar verebilecek davranışlardan uzak tutmaya çalışacak. Ülkemizin en başarılı basketbolcularından biri olan Mirsad Türkcan, geçen yıl Ajans ile anlaşma imzalayarak bu konuda ilk adımı atan sporcu oldu. Mirsad'ın ardından başka bir basketbolcumuz Hidayet Türkoğlu Ajans'ın kapısını çaldı. Fenerbahçe'nin yıldız futbolcuları Serhat Akın ile Pierre Van Hooijdonk da markalarını ehil ellere teslim etti. Şu anda Dinamo Moskova takımında basketbol oynayan Mirsad Türkcan, menajerlik şirketiyle çalışmasının gerekçesini "Çok yoğun maç ve antrenman trafiğinin içinde halkla ilişkilere yeterince zaman ayırmadığımdan bu boşluğu uzman bir kurumun doldurabileceğini düşündüm. Ayrıca reklam, sponsorluk ve basketbol dışındaki tüm özel projeleri ben yurtdışındayken takip etmeleri için böyle bir çalışma içine girdim" sözleriyle ifade ediyor. "Profesyonel bir sporcu olarak spor dışı faaliyetlerimin de bir kurum tarafından takip edilmesi gereğini hissettim. Bu yüzden Ajans ile çalışmaya başladım" diyen NBA'deki temsilcilerimizden Hidayet Türkoğlu ise şunları söylüyor. "Birileri sizin yerinize gelen teklifi değerlendirilmeli. Kariyerinize uygun olup olmadığını gözden geçirmeli. Benim ajansımdan beklentim, bol kazançlı işler bulmaları. Tabii kazancının yanında doğru işler de olması gerekir. Ayrıca bir dizi filmde konuk oyuncu olmak da hoşuma gider. Bunu da zaten onlara ilettim."

İLK FUTBOLCU SERHAT
Kurumsal bir ajanstan destek almaya karar veren ilk futbolcu ise Fenerbahçeli Serhat Akın oldu. Serhat, "Bugüne kadar eşe dosta, tanıdıklara danışarak, gelen teklifleri değerlendiriyordum. Şimdi bunu profesyoneller yapıyor. Biz büyük kulüpler bünyesinde futbol oynuyoruz. Her şey çok profesyonel ve kurallara dayalı. Ancak sektörün bir diğer tarafına bakınca bizim gibi profesyonel pek çok sporcu, reklamlardan sponsorluklara kadar görüşmelerini kendi yapıyor. Bu çok da profesyonelce ve doğru bir adım gibi gelmiyor bana. Ayrıca sporcu kimliğim dışında medyada yer alış şeklim de onların planlamaları dahilinde." Türkiye'deki yabancı futbolculardan biri olan Pierre Van Hooijdonk da marka yönetimini profesyonellere teslim etti. Hooijdonk, "Türkiye'de yabancı biri olarak birçok konuda desteğini alabileceğim ve yolumu bulmama yardım edecek bir ekibe ihtiyacım vardı. Bana şimdiye kadar bu konuda çok doğru bir şekilde yardımları oldu ve hayatımı birçok konuda kolaylaştırdılar. Sektörde benim için imajım ve kariyerimle de örtüşen farklı fırsatlar ve olanaklar yaratılıyor. Sevenlerimle olan diyaloglarım da kolaylaşıyor tabii ki" diyor.

ÇOK HATA YAPIYORLAR

Sporculara kurumsal menajerlik hizmeti veren Ajans'ın genel müdürü Feryal Pere, "Sporcuların menajerlik şirketlerine o kadar çok ihtiyaçları var ki. Çok gençler, birden bire parıltılı, ihtişamlı bir ortama geliyorlar, çok sevgi görüyorlar. Ama çok sevgi gösterenler her zaman iyi niyetli insanlardan oluşmuyor. O yaşlarda dost zannetme faslında yanılgılara düşüyorlar, yanlış insanlarla birlikte oluyorlar, bu da onlara çok zarar veriyor. Eğlenmek isterken yer ve zaman seçiminde hatalar yapıyorlar. Onlara gidecekleri mekan konusunda da önerilerde bulunuyoruz. Onların iyi yönlendirilmeleri, doğru işlere imza atmalarını sağlamak gerekiyor. Sporcuların zaman zaman psikolojik desteğe de finansal danışmana da ihtiyacı olabilir. Biz onların her sorunu çözmek için varız" diyor. Sporcuların sadece bugününü değil yarınını da planladıklarını dile getiren Pere, "Meslek hayatları çok kısa. Biz asıl bu noktada devreye gireceğiz. Sonraki hayatlarında neler yapacaklar? Bizde de bu kadar ekip ve akıl fikir var. Tavsiyelerde bulunacağız. Yani hayatlarının sonrasını planlayıp yeni bir yol çizeceğiz. Belki yeni bir meslek edindireceğiz" diyor. Hooijdonk'a film teklifleri geldiğini söyleyen Pere'ye göre henüz erken: "Hooijdonk bir dizi veya filmde oynayabilir, Serhat da oynayabilir ama şimdi değil. Şimdi oynamaları gereken tek yer yeşil sahalar" diyor. Feryal Pere sözlerini "Biz onların daha mutlu, daha kalıcı, daha başarılı olmalarını ve daha çok kazanmalarını sağlamak için varız" diye tamamlıyor.
DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Bugüne kadar bir star gibi yaşayamadım
 Bu filmler bir kere daha izlenir
 Jay Jay turneye geliyor
 Yeni Melek'te rock zamanı
 Ayşe Erkmen'den 'Sırılsıklam'
 Su Yücel'in resim sergisi
 Tek kişilik bir yardım örgütü
 Hedefleri ülkemizi aşan marka
 Bu kostümler kağıt ile yapıldı
 Eminem'le form tutmak moda
 Hayat, ölüm, aşk ve felsefe
 Kişisel gelişim kitapları yararlı mı, zararlı mı?
 Jazz Cafe'de her gün bir konser
 Üç yakışıklının tecrübeleri
 Fırtınalarla dolu hayatın içinden
 YKY'de görev değişikliği
 Haftanın Kitapları
 Usta kemancı
 42 yıldır süren bir Beyoğlu klasiği
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Temizlik zamanı
Başlığım 'Kryon' ciltlerinden birinin...
FİLİZ AKIN
Kontroller var ama şimdilik yendik
Ben kanser mi oldum?...
Oda müziği tadında bir polisiye
Oda müziği tadında bir polisiye
Hollanda'da yaşanmış bir kaçırma olayından yola çıkmış bir öykü.
Uzaktan gelen çok sıcak bir hikaye
Uzaktan gelen çok sıcak bir hikaye
Kendi hayatlarını yaşamış ve çocuklarıyla sağlam bir ilişki kuramamış...
Hamburgeri sağlıklı hale getirmenin yolunu bulun
Günün her saati tüketilen fast food ürünler, bazı ufak...
Diyabet artık kader değil
Doç. Dr. Cihan Top, "Şeker hastalığı görülme sıklığı katlanarak...
Yeni nesil yaşlılar artık gençler gibi yaşıyor
Kafelerde buluşuyor, dünya turuna çıkıyor, spor yapıyor, üniversiteye gidiyor...
İç mimari ve orkestra benzerliği
Yeni bir mekan yaratmak hayli heyacanlı ama bir o kadar da kapsamlı çalışma...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.