kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Tek bir gülücük için
Tek bir gülücük için
İlhan Doğan Kimdir ?

Tek bir gülücük için çalışıyor

İsviçre'de yaşayan sanatçı İlhan Doğan, son on yılını kimsesiz ve yardıma muhtaç çocuklar, açlar ve AIDS hastalarına adadı. Güney Afrika'da şiddet mağduru çocuklara eğitim veren Doğan, "Çocukların gülmesini istiyorum" diyor.

***

Tek bir gülücük için

İsviçre'de yaşayan İlhan Doğan, UNICEF'in de desteğiyle, Güney Afrika'da şiddet mağduru çocuklarla ilgili bir eğitim programı gerçekleştirdi. Sırada Türk çocuklar var.

Adı İlhan Doğan, yurtdışında tanınan adıyla ise Riccon Doğan. Son 10 yılını kimsesiz ve yardıma muhtaç çocuklar, açlar ve AIDS hastaları için harcıyor. 8 yıl önce kurduğu iki yıllık eğitim veren 'Riccon Akademi'den elde ettiği geliri de kurduğu Clown Rıccon International adlı sosyal yardım kuruluşunun bütçesini de başta Afrikalılar olmak üzere çocuklar, yaşlılar, kimsesizler ve AIDS hastaları için hazırladığı projelere aktaran Doğan, UNICEF ve Kızılhaç'tan sağladığı maddi destek ile kendine uzanan elleri boş çevirmemeye çalışıyor. Bu yıl Kızılhaç'ın desteğiyle Afrika kıtasında sosyal ve yardım projelerini gerçekleştiren, AIDS konusunda eğitim çalışmaları yapan Doğan artık Türkiye'deki kimsesiz çocukları da projelerine dahil etmek istiyor. Güney Afrika'da cinsel taciz ile ilgili bir aylık eğitim projesini UNICEF desteğiyle tamamlayan Doğan'ın hedefi sokak çocukları için bir ev açıp, tahta ve metal işlerinde meslek edinmelerini sağlayacak meslek kursları düzenlemek. Bu projelerine de UNICEF ve Kızılhaç'tan destek sağlayacağını anlatan Doğan, "Bütün bunları neden yaptığımı soruyorlar. Ne dünyadaki açlığı ne şiddeti ne de AIDS yüzünden çocukların ölmesini durduramayacağım ama bunu yapmaktan vazgeçemem. Bu benim hobim. Çocukların yüzünde gördüğüm gülücük tüm emeklerime değer" diye konuşuyor.

HER ŞEY TİYATRO İLE BAŞLADI
Güney Afrika'daki cinsel tacize uğrayan çocuklara yönelik eğitim çalışmasını tamamlayan Doğan, SABAH'a Türkiye'ye ilişkin projeleriyle ilgili bilgi verdi. 16 yıldır İsviçre'de yaşayan ve bu ülkede 'devlet sanatçısı' ünvanını alan Doğan 10 yıl önce Clown Riccon International adlı bir sosyal hizmet kuruluşu kurarak, sokak çocukları için projeler gerçekleştirmeye başladığını anlatıyor. Doğan Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Brezilya, Kenya, Filipinler gibi birçok ülkede sokak çocukları için evler ve meslek edindirme atölyeleri kurarak, topluma kazandırmak için değişik kurslar düzenlediğini ifade ediyor. İki yıl önce de Kızılhaç'ın Afrika'daki AIDS hastaları, özürlüler, sokak çocukları, yaşlılar ve kadınları eğitmek için sunduğu projesini onaylayarak, 592 milyar 500 milyon liralık bütçe verildiğini hatırlatan Doğan, bu proje kapsamında Swaziland, Zimbabwe ve Güney Afrika'da üç ay boyunca projeyi gerçekleştirdiğini anlatıyor. Bu süre içerisinde yerel halkın da gönüllü çalışmalarıyla üç okul, temel hizmetlerin verildiği dört hastane yapıldığını, 1 milyon AIDS hastasına ilaç dağıttıklarını anlatan Doğan, çocuklar ve kadınlar için eğitici kurslar, tiyatro oyunları ve pandomim gösterileri yaptıklarını dile getiriyor. Doğan Kızılhaç'ın desteğiyle 6 ayda bir kez Afrika'ya giderek, başlattığı çalışmaları inceleyecek.

UNICEF DESTEKLİ
Her 20 çocuktan birinin cinsel ya da fiziksel şiddete maruz kaldığı Güney Afrika için şiddeti önlemeye yönelik eğitim programı hazırlayan Doğan, bir aylık bu programı UNICEF desteği ile gerçekleştirdi. Güney Afrika polisi ile birlikte 35 okula ve yaklaşık 30 bin çocuğa ulaştıklarını anlatan Doğan'ın bu projesi için UNICEF 400 bin euro bütçe verdi. Doğan da hem okulundan hem de kurduğu sosyal kuruluşun bütçesinden 30 bin euro ekleyerek bu proje için yola çıktı. Önümüzdeki yıl ocak ve şubat aylarında bu proje tekrarlanacak. Doğan Türkiye'de de fiziksel şiddetin ve çocuklara yönelik aile içi cinsel tacizin yaygın olduğunu vurgulayarak, aynı eğitim programını Türkiye'de de gerçekleştirmeyi istediğini dile getiriyor. Türkiye'deki kimsesiz çocuklar ve sokak çocuklarıyla ilgili projeleri bulunduğunu anlatan Doğan, şunları söylüyor: "Bu çocuklar için bir ev kurmak ve mesleki eğitim alacakları kurslar açmak istiyorum. Özellikle Doğu Anadolu'da kız çocuklarını meslek sahibi yapacak kursların açılmasını sağlamak istiyorum. 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası çok güzel ama ilköğretimi bitirdikten sonra aileleri bu çocukları okutmuyor. O yüzden bu çocuklara meslek öğretmek zorundayız. Tahta, metal ve dokuma işlerini öğrenebilecekleri tezgahların kurulması amacım." Türkiye'de gerçekleştirmek istediği projeler için UNICEF ve Kızılhaç'tan bütçe sağlayacağını anlatan Doğan, "Ancak başarıya ulaşmak için yerel yöneticiler ile hükümetin de bu projelere sıcak bakması gerek" diyor.

Pervin Kaplan HABER MERKEZİ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Kış modasında 50'lere dönüş
 Güneş Sanem'e güldü
 Türkiye'nin vitrinindeki gençler
 Eğitim Gönüllüleri iş başında
 Doğu'nun turizm elçileri
 Türk dinleyicisi harika
 Onlar Türkiye'nin ilk samurayları
 İstanbul'un sokak tabelaları konuşuyor
 İstanbullu fena halde trafiğe takıldı
 Görme özürlülere kitaplık
 'Eylül Fotoğrafları' bu salonda
 Henkel ve TOÇEV işbirliği
 Superman'in sonsuzluğa uçuşu
 İstanbullu göçmenlerin takımı yeniden doğuyor
 Anneannem Atatürk'ün üvey kız kardeşi Ruhiye Hanım'dı
 Bir ağaca bile oyuncu olmayı öğretebilirim
 Bir sihir bir ödül
 İşte Formula 1'in Türk fatihi
 TSE ve ISO 9001 belgeli ilk devlet okulu 'Ata İlköğretim'
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Benim soyadımla ne yapıyorsun?
Soyadı, adı üzerinde...
MEHMET ALTAN
Ramazan pidesi
Masanın başına yazıyı yazmak için...
KAZIM KANAT
Harman yerinde modern köy düğünü
Görücü usulü evlilik...
ÖNCEL ÖZİÇER
Bu çiftlikte Tiny yok
Anasının, "Ağustos'ta ekilen...
TURGAY NOYAN
Güney macerası (2)
Geçtiğimiz hafta Bodrum'a iniş...
Hollywood'un uçakları
Hollywood'un uçakları
Hollywood yıldızları arasında uçak satın almak moda oldu. Ünlülerin...
İç hatlara düzenleme geliyor
İç hatlara düzenleme geliyor
Sivil Havacılık Genel Müdürü Topa Bilgettin Toker, iç hatlarda...
Eklem ağrılarından kurtulun
Aşırı hareket, çok az kilo ve ağırlığın bir tarafa yüklenmesi gibi...
Erkekler de 'liposuction'la biçimli vücuda kavuşuyor
Zayıflamak ve vücudunu şekle sokmak için erkekler de artık estetik...
Şerbeti ne çabuk unuttuk
Bugünün dünyasında artık kendine yer bulamayan sokak şerbetçilerini ne yazık ki...
Sokaktan restorana içli köfte
Beyoğlu'nda 16 yıldır sattığı leziz içli köfteleriyle tanınan Ali Topçuoğlu...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.