kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Eviniz bir ayda hazırlanır
Eviniz bir ayda hazırlanır


New York'ta yaşayan ünlü mimar Gökhan Avcıoğlu, önemli tasarımlara imza atıyor. Fabrikada yapılıp bitirilen ve düşük maliyetleriyle dikkat çeken "Akıllı Evler" de Avcıoğlu'nun projeleri arasında.

Bir buçuk aydır yeni markamız Gaia&Gino'nun yurtdışı lansmanlarından dolayı yazılarıma ara vermiştim. Bugün yeniden sizlere merhaba. Gaia&Gino bizim 3 senedir alt yapısını hazırlayıp, her yönüyle yarattığımız yeni markamız. Ürünlerimiz tabii ki eve ait tasarım objeleri ve aksesuarları. Türkiye lansmanını henüz yapmadık, sanırım kasım sonu olacak, o zaman sizinle ürünlerimizi paylaşacağım. Bugün Gökhan Avcıoğlu'ndan bahsetmek istiyorum. Türkiye'de mimari kariyerinin tepesindeyken iki sene önce kalktı New York'a yerleşti, "Benim hedefim dünyada isim yapmak, zor da olsa bunu başaracağım" diyerek. New York'ta karşılaşıp sohbet ettik. Evet, hakikaten zor ancak çalışan için ödül er ya da geç geliyor. Neler yapmış gelin birlikte görelim.

* New York gibi mimarın ve tasarımcının bol, kriterlerin çok yüksek olduğu bir yerde sıfırdan başlamak büyük cesaret. Buraya gelmeye karar vermenizde ne etkili oldu? Mimar olarak İstanbul'da rahatım yerindeydi. Yabancı meslektaşlarımı imrendirecek kadar erken yaşta bina yapma şansım oldu. Türkiye genç mimarlar için cennet, her türlü imkan veriliyor. Benim de yaratıcı projeler için her zaman kapım çalınıyordu. Ancak belli bir olgunluğa geldikten sonra buluş içeren, derinliği olan projeler geliştirmek Türkiye'de zor, tıkanıyorsunuz. Hep aynı şeyleri tekrar ederek belki hatırı sayılır bir mimar olabilirsiniz, ama bu süreçte yaratıcılığınız kaybolur ve sunacak fikriniz kalmaz. Bu yönünüzü tatmin etmek için ne yazık ki Türkiye şartları henüz hazır değil.

* Anlıyorum, ancak New York'ta müşterilerin yerel şartları, bürokrasiyi bilen bir mimarı yabancı bir mimara tercih etmeleri çok doğal. Bu sizi korkutmadı mı? Tabii ki korkuttu ancak içimde öyle bir istek vardı ki duramadım. Bugün internet sayesinde bir mimarın neler yaptığını hemen görebiliyorsunuz, birçok mimar kendi ülkesinin dışında iş yapıyor, başka mimari gruplarla işbirliğine giriyor. Bu kültürlerin ve ticaretin yakınlaşması için de iyi oluyor. Ben yaptığım projelerde Türk üreticileri öneriyorum. Sadece Türk oldukları için değil kaliteli oldukları için.

LOGO GİBİ

* Şu anda New York ofisinizde hangi projeleri yapıyorsunuz? Güncel projelerimiz arasında Washington'da Left Bank Restaurant, Adams Morgan'da loft tarzı apartman üniteleri, Manhattan'da HAir+ isminde bir konsept kuaför salonu, Brooklyn'de condo tarzı apartman üniteleri var. Bunun dışında bilgisayar destekli projeler ve sergiler üzerine kavramsal çalışmalar yapıyoruz. Asıl büyük projemiz, -Beni New York'a getiren sebeplerden biri bu- Smart Home (Akıllı Ev). Tek bir evden şehir kurmaya kadar giden modüler bir proje.

* Smart Home projenizi biraz anlatır mısınız? Bu evler bulunduğu arsadan, şantiyeden bağımsız tamamen fabrikada yapılıp bitirilebilen bir tekniğe ve malzeme özelliklerine sahip. Kendi enerjisini elde edebilip yağmur suyunu hatta kendi kirli suyunu dönüştürebilip kullanabilen evler. Böylece altyapı bağımlılığından kurtuluyorsunuz. Tek ya da iki katlı evler değil, çok katlı ve grup olarak da yapılabilirler. Yalova'da Elyaf yönetim binası ve Parkorman'daki Borusan binası da fabrikada yapılıp bitirdiğimiz binalardan.

* Anlattığınıza göre Smart Home projesi tüm inşaat süresini kısaltıp aynı zamanda maliyeti düşürecek. Birçok amacı var. Hem inşaat süresi kısalacak, hem fiyatlar düşecek, hem de sektör canlanacak. Bu evleri her ülkenin kendi alışkanlıklarına, iklim koşullarına göre modifiye edebiliyoruz. Dışı için değil içindeki hayat için yapılan bir ev bu.

* Biraz da teknik olarak bahseder misiniz Smart Home'dan? Yapım tekniği logo gibi. Ev birkaç büyük parçadan oluşuyor, parçalar maximum 18 x 4.5 metre büyüklüğünde, yükseklik 3.30 metre. Dört parça kolaylıkla 230 metrekare bir evi oluşturabiliyor, tek kamyonla taşınabiliyor.

* Üretimini de siz mi kurdunuz? Evet üretime de yatırım yaptık, projeden bitmiş eve kadar bize ait. Müşterilerimizin taleplerine göre evleri farklı sistemlerde üretiyoruz. Connecticut ve Washington DC'de projeleri uygulamaya başladık. Marmaris Turunç'ta 40 evli bir yerleşim projesine çalışıyoruz.
DİĞER HOBİ HABERLERİ
 Hitler'in Berlin'deki havalimanı kapanıyor
 7E7'ye rakip Boeing'i kızdırdı
 Havuzlar evin içine girdi
 Dükkanlar artık geziyor
 Kıyametin İlk Ateşleri
 Türk ressamlar bu sergide
 Her yıl eridiği için yeniden yapılıyor
 Ses tasarımı akademisi
 Havada süit dönemi
 Kısa...kısa...kısa...
 Keman atölyesi
 Lütfi Akad Ünlem'de
 Şimdi nargile zamanı
 Diş ağrısını bir felsefeci iyileştiremez
 İlk ve tek Türk Shaolin rahibi
 Bu müzede dokunmak serbest
 Çanakkale destanı canlanıyor
 Rusya'dan uçuş izni yok
 DHL'e, Türkiye'de üs vaadi
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
MEHMET ALTAN
Kars - Mardin hattı
Masamın üzerinde ince bezden...
ÖNCEL ÖZİÇER
Asabiyim doğuştan, nem kaparım bir bakıştan!
Böyle bir...
KAZIM KANAT
Ölümün kıyısında balık avı!
Denizin tam ortasında...
GÜNTAY ŞİMŞEK
THY arayışta
Özel havayolları, Türk Hava Yolları'nın...
FİKRET AYDEMİR
Yaz Bitti, Güz Oldu
AB'nin Türkiye'ye yaktığı "yeşil...
STELYO BERBERAKİS
Eskilerden Gelen Biri
Geçen hafta biri Ankara'dan biri...
YASEMİN TAŞKIN
İletişim Stratejimiz Hazır Mı?
Herkes Türkiye'yi...
TURGAY NOYAN
Mazeretim var denizdeydim
İki haftadır köşe yazılarımı...
Az yiyerek ömrünüzü uzatmak elinizde
Az yiyerek ömrünüzü uzatmak elinizde
Boy ve kilo oranına göre bulunan vücut kitle indeksinizin 24'ü...
Göğüs kanseri ilacı prostata umut oldu
Göğüs kanseri ilacı prostata umut oldu
Bilimadamları, göğüs kanserinde kullanılan bir ilacın, prostat...
Türkiye'de benden daha iyi sitcom çekebilen yok
Bir döneme damgasını vuran "Olacak O Kadar" ve "Bir Demet Tiyatro"nun...
Erotik filmlerden zevk aldım
Türk sinemasına damgasını vuran yönetmenlerden Aram Gülyüz,...
Bir ağaca bile oyuncu olmayı öğretebilirim
Kusturica, Balkanlardaki yaşamı dünyanın gerçek anlamda bilmediğini düşünüyor.
Bir sihir bir ödül
İstanbul Magic Club üyesi illüzyonistler 2004 Balkan Sihirbazlar...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.