kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Yıllar "Che"yi öldüremedi
Yıllar "Che"yi öldüremedi


9 Ekim sabahı Che'nin tutuklu bulunduğu yerde öldürülmesine karar verilmişti. Kuvvetten kesilmişti, zorlukla nefes alıyordu. Bu onun son nefesi olacaktı.

Kartal kanatlarında nice hürriyet taşımışlardan biriydi. Hiç eğilmemişti, kendi başına bile. Her toprağın insanı olabilmişti. 1928'de başlayan hayatı, ne Arjantin'de, ne Küba'da ne de Bolivya'da sınırlı kalmıştı. Kültürlü, sportmen bir doktorun, 39 yıla sığan hayatı, zamanımıza da miras kalabiliyordu... Şimdi en ücra yerlerde resimleri, kolyesinden tişörtüne kadar yüzerce obje ile yaşıyor. Adına çıkarılmış paralar, yapılan besteler, film ve müzikaller dünyayı dolaşıyor. Higueras yakınlarındaki Yuro Irmağı kıyısında bulunan patates tarlalarına saklandıklarında tarihler 8 Ekim 1967'yi gösteriyordu. Gerilla kolunun başında Bolivyalı maden işçisi Simon Cuba vardı. Ardından sürekli ateş ederek gelen Che, ilk kurşunu bacaklarına yemiş ve Simon, Che'yi kucaklamıştı. Ancak yediği kurşunlarla delik deşik olacaktı. Che, son bir kez şansını deneyecek M2 tüfeği ile birkaç kez daha ateş edecekti. Ancak yakalanacak ve kendisini esir alan Yüzbaşı Gary Prado Salgado ve Albay Adres Selnich tarafından Higueras kasabasına götürülecekti.

9 Ekim sabahı Che'nin tutuklu bulunduğu yerde öldürülmesine karar verilmişti. Yerde oturmuş, sırtını duvara dayamıştı. Yarı karanlık odaya iki kişi girmişti. Gelenlerden biri Yüzbaşı Parado'ydu ve Che Guevara'nın arkasına geçerek ensesine dayadığı M- 2'nin tetiğine basmıştı. Sonra da Albay tabancasını ateşlemişti. Che ölmüştü ama hala gülümsüyordu. Ernesto Che Guevara 14 Haziran 1928'de Arjantin'in Rosario kentinde dünyaya geldi. Üç yaşında iken ailesi ile birlikte Buenos Aires'e gelmiş, ancak astım hastalığının yeniden nüksetmesi üzerine Cordoba'ya gitmişlerdi. Herkes onun baba mesleği olan mimarlığı seçeceğini zannediyordu. Ancak Che Tıp Fakültesi'ne yazılacağını açıklamıştı. Fakültenin son sınıfında bütün Latin Amerika'yı içine alan bir motosiklet turuna çıkmış ve bu gezi sırasında yoksul köylülerin durumunu tanıma fırsatı bulmuştu. 1953 yılında doktor olmuştu. Avukat Rojo ile tanışması Che'nin hayatındaki dönüm noktalarından biridir. Onun Guatemala'yı anlatması üzerine orman köylerinde doktorluk yapmak için resmi makamlara başvurmuştu. Arbenz'in darbe ile devrilmesinin ardından büyükelçiliğe sığınmış ama bu değişimi de hazmedememişti. İhtilalcilerin saflarına katılıyordu. Tanıdıkları arasında Fidel Castro'nun kardeşi de vardı ve onlardan Küba hakkında geniş bilgiler edinmişti.

HALKA MESAJ
Che Guevara bu defa Küba ihtilalcilerinin saflarına katılmıştı. 1959 Şubat'ında Küba'da yaptığı hizmetlerden dolayı Küba vatandaşı ilan edilmiş ve silah arkadaşı Aleida Marc ile evlenmişti. Daha sonra Küba Milli Bankası Başkanlığı, Sanayi Bakanlığı yapan Che, yaptığı seyahatler sırasında halkı daha yakından tanıma imkanı bulacaktı. Görevlerinden istifa ediyor ve bilinmeyen ülkelere doğru yola çıkıyordu. Nerede olduğu hakkında birçok söylentiler çıkmış, öldürüldüğü rivayetleri ortada dolaşmıştı. Oysa Bolivya'da idi ve kayboluşundan iki ay sonra (16 Nisan 1967) Che Guevara, gönderdiği mesajla halka sesleniyordu:
"Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin... Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle ve de savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaksa, ölüm hoş geldi, safa geldi."
DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Bir ağaca bile oyuncu olmayı öğretebilirim
 Bir sihir bir ödül
 İşte Formula 1'in Türk fatihi
 TSE ve ISO 9001 belgeli ilk devlet okulu 'Ata İlköğretim'
 Yaşama sanatı dersleri
 Darüşşafaka'dan kültürel değişim projesi
 İdealist öğretmenler okulu cennete çevirdi
 Bir Doğu masalı
 Dünya briç ustaları İstanbul'da
 CLK'yı Armani giydirdi
 Soyları tükenmek üzere
 Rakı bardağını ters çevir bak şarap bardağı oluyor
 Oyun oynayarak iş buluyorlar
 Son halifenin sanat tutkusu
 Fatma Girik çok sahici bir kadın
 Her semtin bir makamı var
 Yalanı belgeseller ortaya çıkarıyor
 Yeni Boris Becker
 En beğendiği sporcu Muhammed Ali
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
ALİ POYRAZOĞLU
Bilesin ki seni içime gömdüm
Perşembe akşamı "Havada...
REFİK DURBAŞ
Para, el kiri mi?
Henüz ayın başında sayılırız, "zam"...
Yemeğin lezzeti kokusunda
Koku alma duyusu, bir gurmenin en önemli organı. Eğer kokusunu alamazsak,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.