kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
TSE ve ISO 9001 belgeli ilk devlet okulu 'Ata İlköğretim'
TSE ve ISO 9001 belgeli ilk devlet okulu 'Ata İlköğretim'

2001 yılında açılan Ata İlköğretim Okulu, TSE ve ISO 9001 belgeleri ile eğitim veren tek devlet ilköğretim okulu. Okul Müdürü Recep Sağlam, AB standartlarında eğitim verdiklerini söylüyor.

Açılışından bir yıl sonra ISO 9001 belgesi alarak eğitimde standartlaşmaya giden Ata İlköğretim Okulu, 2004 yılında da TSE Hizmet Yeterlilik belgesini aldı. 48 kişilik sınıflarda eğitim gören öğrenciler, anaokulundan başlayarak bilgisayar ve İngilizce ile tanışmaya başlıyor. Her sınıfta bir bilgisayar ve kablolu televizyon sistemi bulunuyor. Bilgisayar ve fen bilimleri laboratuvarları bulunan okulda öğrenciler, okulun web sayfasından derslerini takip edebiliyor; 50 bin haritaya, kütüphaneye gitmek zorunda kalmadan ulaşabiliyor; yabancı dil, güzel sanatlar hakkında bilgi alıyor, fen derslerinin deneylerini sanal ortamda gerçekleştiriyor, ödev bankasıyla diğer öğrencilerle ödevlerini paylaşabiliyorlar.

TİYATRODA DA BİRİNCİ
Öğrencilerin yeteneklerinin de ortaya çıkarılması amacıyla okulda birçok etkinlik gerçekleştiriliyor. Folklor, bale, atletizm, satranç, koro, masa tenisi, tiyatro, basketbol ve voleybola kadar uzanan geniş etkinlik yelpazesinde öğrencinin sosyal yönden gelişmesi amaçlanıyor. Öğrenciler tiyatro kurslarında konservatuvar mezunu öğretmenler eşliğinde eğitim görüyor ve sonra da bu etkinliklerini sergiliyor. Okulun öğrencileri geçen yıl ilköğretim okulları arasında düzenlenen yarışmada sahneledikleri 'Töre' adlı oyun ile birincilik kazandı. Kapalı devre güvenlik kameraları ile sürekli kontrol edilen okulda, tam gün hizmet veren bir de revir bulunuyor. Okul, özel bir yemek şirketiyle de anlaşmalı. Mönüler gıda mühendisleri ve diyetisyenler kontrolünde hazırlanıyor. Ata İlköğretim Okulu Müdürü Recep Sağlam, eğitimde kaliteyi arttırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtiyor. İngilizcenin yanı sıra ikinci yabancı dil dersi vermeyi planladıklarını söyleyen Sağlam "Dersleri kamera ile çekmeyi planlıyoruz. Daha sonra öğrenci evinde özel bilgisayar şifresi ile internete girerek görsel ve işitsel olarak öğretmeninin anlattığı dersi tekrarlayacak ve bilgilerini pekiştirecek" diyor. Ata İlköğretim Okulu'nun "kaliteli" eğitiminden hem öğretmenler hem öğrenciler hem de veliler memnun. 3. sınıf öğretmeni Metin Demirboğa "Bizim okulumuzun şartları çok iyi, ülkemizde çok zor şartlarda okuyan çocuklarımız var" derken iki kızını da bu okulda okutan velilerden Dürin Ocak "Bu okul eğitim kalitesi bakımından devletin 'özel' okulu gibi" diyor. Çocuğunun anaokulundan itibaren bu okulda okuduğunu söyleyen veli Emel Tombak ise okula yardımda bulunmaktan kaçınmadıklarını vurguluyor: "Çocuklarımızın alacağı iyi eğitimi düşünerek bizler de yardımda bulunduk."

4. sınıf öğrencileri Selin Zorlu ve Uğur Kalyoncu da eğitimin yanı sıra okulun spor ve tiyatro gibi yan kollarda aktif olmasından çok memnun. Peki bir okul TSE ve ISO 9001 belgesi nasıl alır? Yoğun taşıt trafiğinden etkilenmemesi, hapishane, bar gibi yerlerden en az iki yüz metre uzaklıkta olması, revir, bilgisayar ve fen bilimleri laboratuvarlarının yanı sıra görsel eğitim ve yabancı dil dershanelerinin, her katta hijyenik şartlara sahip tuvaletlerin bulunması, sıraların ikişer kişilik olması, koridorlarında Türk büyüklerine ait resimler, haritalar, eğitici ve sanat değeri olan resimlerin, saat ve takvim ile okul gazetesinin olması gerekiyor. Okulların ISO 9001 Kalite Sistem belgesi için TSE belgesi almak için gereken koşulların yanı sıra okulun depreme dayanıklı, yeterli eğitim araç, gereç ve donanımına sahip olması gibi şartlar aranıyor.

Zeynep Atılgan- Nazlı Güven

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Bir ağaca bile oyuncu olmayı öğretebilirim
 Bir sihir bir ödül
 İşte Formula 1'in Türk fatihi
 Yaşama sanatı dersleri
 Darüşşafaka'dan kültürel değişim projesi
 İdealist öğretmenler okulu cennete çevirdi
 Bir Doğu masalı
 Yıllar "Che"yi öldüremedi
 Dünya briç ustaları İstanbul'da
 CLK'yı Armani giydirdi
 Soyları tükenmek üzere
 Rakı bardağını ters çevir bak şarap bardağı oluyor
 Oyun oynayarak iş buluyorlar
 Son halifenin sanat tutkusu
 Fatma Girik çok sahici bir kadın
 Her semtin bir makamı var
 Yalanı belgeseller ortaya çıkarıyor
 Yeni Boris Becker
 En beğendiği sporcu Muhammed Ali
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
ALİ POYRAZOĞLU
Bilesin ki seni içime gömdüm
Perşembe akşamı "Havada...
REFİK DURBAŞ
Para, el kiri mi?
Henüz ayın başında sayılırız, "zam"...
Yemeğin lezzeti kokusunda
Koku alma duyusu, bir gurmenin en önemli organı. Eğer kokusunu alamazsak,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.