kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
'Ben de beklemiyordum'
'Ben de beklemiyordum'

Çıkar amaçlı organize suç örgütü kurmak suçlamasıyla çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Sedat Peker, ''Böyle bir kararı kendim de beklemiyordum. Çünkü bu kadar şaşaadan sonra serbest kalmak gibi bir şey hayal olacaktı'' dedi..

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne çıkarılan ve Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Sedat Peker, adliye çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Peker, hakkında tahkikat yapan polislerin kendisinin suç işlediği yönünde kanaate vararak çalışmalar yaptığını ancak, mahkemenin bu kanaati paylaşmadığını ifade ederek, mahkemenin organize suç örgütüyle ilgili delillerin yeterli olmadığı kanısına vardığını söyledi.

Basında hakkında çıkan haberleri avukatlarından öğrendiğini belirten Peker, ''İki çuval dolar bulunduğu yazıldı. Hayatımın hiçbir bölümünde iki çuval dolarım olmadı. Olsa bile içinden iki demet alır geri kalanını her zaman dağıtmışımdır. Böyle bir param olmadı. Mali
şubede sayılarak bitirilemiyormuş'' şeklinde konuştu.

Sedat Peker, şunun, bunun emri gibi yazılarla yargıyı, emniyeti hüküm altına almanın çok doğru olmadığını düşündüğünü belirterek, şunları söyledi:

''Bu ülkeyi yöneten insanlar bizim cezaevine girmemizi, hayatımızla ilgili fedakarlıklar yapmamızı istedikleri taktirde biz zaten yaparız. Ülkemizi yöneten insanlara sevgili ve saygılıyız... Ama para konusu, diğer konular... Bizim için neler yazdınız, çuvallar
dolusu paralar nerede ya... Savcılarla, yerel hakimlerle irtibatlar filan, Allah aşkına benim hangi hakimle, hangi savcıyla arkadaşlığım var? Benim cezaevine girmem herkesi mutlu edecekse bir kere gireyim bitsin kurtulsun.''

''BÖYLE BİR KARARI BEKLEMİYORDUM''

Polislerin kendisinin suçlu olduğuna inandığını, basın mensuplarının da yaptıkları haberlerle boynuna ilmeyi geçirdiğini belirten Peker, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Beni yargılayan hakime de dediğim gibi buradan tahliye olmayı ummuyorum ama, benle beraber buraya getirilen tanımadığım insanların hiç değilse bir kısmını evlerine yollayınız diye rica etmiştim. Böyle bir kararı kendim de beklemiyordum. Çünkü bu kadar şaşaadan sonra serbest kalmak gibi bir şey hayal olacaktı.''

Peker, 3 avukat hakkında gıyabı tutuklama kararı çıkarılmasına ilişkin bir soruya da, ''Avukatların neden tutuklandığını ben neden burada olduğumu hala biliyorsam samimiyetime lütfen inanınız. Benim bir tane sicilim, sabıkam yok. Yapılan tüm operasyonlarda ele geçirilen bir tane 6.35'lik tabanca dahi yok. Evde süs kaması olarak duvarda asılı bıçakların adli emanete getirilmesinin haricinde hiçbir silah yok'' yanıtını verdi.

Sedat Peker, ele geçirilen kasetler hakkındaki bir başka soru üzerine de şunları söyledi:

''Avdayken kendi elimizi kesip kan kardeş olmak diye bir şey vardır. Bunu şaka olsun diye dağda av yaptığımız dönemlerde elimizi kesip hiphop tarzı müzik çalarken herkesin içinde kan kardeş olmak için yapmışızdır, darp etmek adına yapmış olduğumuz bir şey varsa da bu mahkemelerin bana vereceği bir cezadır. Mahkemedeki hakime de savcıya da şunu söyledim, (buradan çıktıktan sonra her an suç işlemeye eğilimli bir insanım ama, şu an suç işleyerek gelmedim)''

Peker, gazetecilerin Alaattin Çakıcı ile kendisinin arka arkaya gündeme gelmeleri hakkındaki düşüncelerine ilişkin soruya ise kendisinin böyle bir bağlantı kuramadığını ve evinde yatarken gözaltına alındığını ifade etti. Peker, Korkut Eken'e para yardımı yaptığı iddiaları hakkındaki soruyu ise yanıtlamadı.

AVUKATLARIN AÇIKLAMASI

Sedat Peker'in adliyeden çıkışından önce basın mensuplarına açıklama yapan zanlıların avukatı Ali Rıza Dizdar da, ''Hukuk, adalet budur. Avukatlar gerekçesiz tutuklandı'' dedi.

Dizdar, bu dosyada delilden sanığa giden delil olmadığını, telefon dinlemelerinde de herhangi bir suç unsuru bulunmadığını savunarak somut deliller olmadığı için mahkemenin verdiği kararın son derece sağlıklı olduğunu savundu.

Sedat Peker'in avukatı Bülent Kılıç ise mahkemenin kararı sonrası avukatların dışarı çıkarılarak, zanlıların polislerce duruşma salonunda tutulduğunu öne sürdü.

Kılıç, daha sonra bu olayı Cumhuriyet Savcısı'na ilettiklerini ve savcıyla görüşmelerinin ardından savcının kendilerine (Sedat Peker'i alıp gidebileceğini, bazı sanıkların ise aramaları olduğu için içerde tutulmuş olabileceğini) söylediğini ifade etti. Kılıç'ın açıklamasından sonra Sedat Peker ile diğer kişiler duruşma salonundan çıkarak, adliyeden ayrıldı.
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Hâkim serbest bıraktı
 Neşter'de 'en ağır' ceza
 Tek eşlilik tavsiye ediliyor
 Protez meme savaşı
 'Esin'e toplum sahip çıksın'
 Türkiye'de çocuk ölümleri azaldı
 UNESCO'dan son uyarı!
 Pistten çıkan uçakta 216 yolcu tehlike atlattı
 Türk anneleri şişman ve sigara tiryakisi
 İşkenceye karşı mücadele ödülü
 AİHM'den 2 milyon Euro tazminat cezası
 'Çok satan Türk yazar bazılarına acı geldi'
 Orduevinde yüzbaşı ile eşi ölü bulundu
ERDAL ŞAFAK
Führer'in yumrukları
Terörün son hedefi Kızıl Deniz...
MEHMET ALTAN
Tatara, titiri...
Türkiye'nin AB tam üyelik süreci ne...
Cennetti cehennem oldu
El Kaide, İsrailliler'i bayramlarını kutladıkları Sina yarımadasında...
Barış ödülünü ilk kez Afrikalı bir kadın aldı
Nobel Barış Ödülleri'nin 103 yıllık tarihi boyunca ilk defa Afrikalı...
İki ters bir düz: 500
İki ters bir düz: 500
Bugün Saracoğlu'na Kazakistan'ı yenmeye çıkacak millilerimizin...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.