kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Mehmet Altan @ SABAH
 

İslamcılar, Kürtler ve 2. vites...

Demokratik bir Türkiye Cumhuriyeti isteyen mazlum vatandaşlar, uzun süredir rejimi kıyasıya eleştiriyordu. Eleştirilerin özünü Türkiye Cumhuriyeti'nin otoriter, totaliter ve militarist yapısı oluşturmaktaydı. Bu eleştirileri dile getirenler, Cumhuriyeti büyük süratle "demokratikleştiren" AB sürecine sahip çıktı.
Ekim 2004 itibariyle, uygulamaları henüz yetersiz olsa da Kopenhag Kriterleri'ni hukuksal planda tamamlamış bir Türkiye Cumhuriyeti var. Tabii ki alınacak daha uzun bir mesafe bulunuyor, askeri darbenin oluşturduğu anayasayla ona bağlı yasaların, tüzüklerin, genelgelerin ve daha da önemlisi zihniyetin de değişmesi gerekiyor. Bunlar da bir yandan değişmekte zaten.

***

AB süreci sadece "devlet örgütlenmesini" ve "yönetenleri" değiştiren bir süreç ve anlayış değil. AB aynı zamanda "yönetilenleri" de değiştiriyor. Onların evrensel standartlarda birer "birey" olmasını da arzuluyor. Kendilerini ifade edemediklerinden haklı olarak yakınan İslamcıların ve Kürtlerin bir kısmının bu aşamada vites değiştirmekte zorlandıkları görülüyor.
Kendini bunca zaman "Müslüman" veya "Kürt" olarak tanımlamış, hayatı o çerçeveden izlemiş olanların artık bireyin bizzat kendisinin "ırkından" da "dininden" de bağımsız olarak önemli olduğunu kavramaları gerekiyor. Kimse ırkından ya da dininden ötürü baskı görmeyecek ama kimse de bir ırkın ya da dinin gerekliliklerini devlet eliyle topluma kabul ettiremeyecek.
Toplumsal gelişmeye "din" ya da "ırk" noktasından hareketle çözüm arayanlar AB'de tabii ki istediklerini bulamayacaklar. Çünkü AB bu tür hassasiyetleri "bireyin özgürlüğü" çerçevesinde çözmekte. Kendini öncelikle "birey, vatandaş, insan" olarak tanımlamak yerine, eski "siyasal hassasiyetlerine" göre yola devam etmek isteyenler şimdi yakınıyor.
Devlet yapılanmasını dönüştüren AB sürecinin hiçbir düşünceye ya da inanca devlet gücüyle bireyi baskı altına alma iznini vermeyeceğini daha önceden fark etmemiş gözüküyorlar.

***

Militarist bir zihniyetin devlet egemenliğini kabul etmeyen AB anlayışı, İslamcılığı ve muhafazakarlığı devlet eliyle yaygınlaştırma umudunda olanları yanıltmamalı. AB, bireyin evrensel temel hak ve özgürlüklerine yönelik her saldırıyı varlığı gereği püskürtür, püskürtmek zorunda.
Kural basit: Herkes inancına göre yaşamakta, inançlarını ve düşüncelerini açıklamakta özgür olacak. Ama kimse inancını ve düşüncesini topluma "tek ölçü" olarak kabul ettirmek için devleti kullanamayacak.
Kürt sorununda da benzer sıkıntı var. AB'nin getirdiği çözümlerle ferahlayan Kürt sorunu, özellikle "Kürt siyasetinin" ezberini bozmuş gözüküyor. AB standartlarında özgürlük Kürt sorununu çözüyor. Ama eski plakları çalarak siyaset yapmak isteyenler bundan rahatsız.
AB sürecini ve onun getirdiği hakları pekiştirmek, hayata geçirmek yerine, kendine "siyasal kabe" arayarak yola devam etmek isteyenler bocalıyorlar. Kürt sorunu bundan böyle "kabe" belirlemek yerine, mevcut demokratik hakları içselleştirme, pekiştirme ve yaygınlaştırma hedefini gütmez ise statükonun oyuncağı da olabilir.

***

"Devlet, yönetenler değişsin ama biz aynı kalalım", hatta kendi inançlarımız ve düşüncelerimiz doğrultusunda topluma baskı yapalım anlayışında olanlar var ise onların AB'yi hiç anlamamış olmaları gerekir. AB, yöneten-yönetilenle birlikte toplumu topyekdönüştüren, ortak zihniyeti "bireyin özgürlüğü" düzeyinde oluşturan ve bunu sürekli genişleyecek bir demokratikleşme dinamizmine yerleştiren bir koca trafo...
Müslümanların, Kürtlerin, Türklerin bugün yaşadığı zorluk, dönüşüm zorluğu... Onlar sadece yönetim değişecek ama yönetme biçimi değişmeyecek sanıyordu galiba.
Halbuki AB'nin gücü tam da buradan geliyor. Köhnemiş bir topluma, o toplumu oluşturan her insanın bir "birey" olduğunu, bir daha hiç unutmayacakları bir biçimde anımsatmasından...

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 AKP Hükümeti ve Susurluk   / 02-10-2004
 Kötü muhitten kurtulmak için...   / 27-09-2004
 Umutları kezzaplamayın...   / 25-09-2004
 Biz anlatmadık ama borsa öğretecek...   / 20-09-2004
 AKP harakiri mi yapıyor?   / 18-09-2004
 5 Mayıs başlangıç, 2015 bitiş...   / 13-09-2004
 Deniz Baykal Lice'ye girememişti...   / 11-09-2004
 AKP'nin kent değerleriyle sınavı   / 06-09-2004
 Liberalin ölümü...   / 04-09-2004
 Bakan Güçlü'nün çok 'güçlü' olması gerek   / 31-08-2004
AHMET HAKAN COŞKUN
Gül ile Erdoğan'ın arası açılır mı?
Son zina...
MEHMET ALTAN
İslamcılar, Kürtler ve 2. vites...
Demokratik bir...
YAVUZ DONAT
Antalya'da neler oluyor?
Uçağın biri iniyor, biri...
MAHMUT ÖVÜR
İstanbul'da 1 milyon Karslı
İstanbul'u anlatmak için...
"Anne"lerin savaşı
İki kadın... İki anne... İkisi de Merve'yi istiyor. L. "Doğurdum"...
Orduevinde LÖSEV pazarı
Harbiye Askeri Müzesi'nde dün gerçekleştirilen kampanyada lösemili...
Said-i Nursi izdihamı
Said-i Nursi izdihamı
Bediüzzaman Sempozyumu'nu izlemek isteyen binlerce kişi salona...
Alevilik İslamiyet'in Türkçesidir
Alevilik İslamiyet'in Türkçesidir
Araştırmacı yazar Cemal Şener, Alevilik İslamiyet'in farklı yorumudur...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.