kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
  » Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
PROGRAM NETLEŞİYOR: IMF ve Dünya Bankası’nın Güz Dönemi toplantıları için Washington’da bulunan Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF ile yapılacak 3 yıllık yeni stand-by için de görüşmelerde bulunuyor. Yeni programın detayları IMF heyetinin ekim ayında Türkiye’ye gelmesiyle daha da netlik kazanacak.
Taksitli satışa fon geliyor


IMF, ekonomiyi soğutmak için tüketici kredilerinin yanı sıra taksitli satışların da frenlemesini istiyor. Taksitli satışlara fon yükü getirilmesi gündemde.

Hazine'den Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan başkanlığındaki ekonomi yönetimi, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları için ABD'de bulunuyor. Washington'da program pazarlıkları yapılırken, 2005 Bütçesi üzerindeki çalışmalar da Ankara'da sürdürülüyor. IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam'ın, daha Türkiye'de iken koordinatlarını verdiği bütçe hiç de pembe tablo çizmiyor. Hükümete, kıpırdama imkanı bile verilmiyor. Bu konuda ilk mesaj, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a iletiliyor. IMF ekibinin mali disiplindeki başarıyı övdüğü sırada Unakıtan, bakanlıktaki odasında, 2005 yılı şartlarını esnetmek için nabız yokluyor. Moghadam, milim geri adım atmıyor. Babacan'dan ayrı Amerika'ya giden Unakıtan da bu sıra temas trafiğine katılıyor. IMF'nin en yetkili isimlerinin tutumları, önümüzdeki hafta toplanması beklenen Yüksek Planlama Kurulu'na damgasını vuracak. Ama bugünden bilinen gerçek şu: "IMF, yüzde 6.5'luk faiz dışı fazlayı bırakın indirmeyi, bu oranın üstüne çıkılmasını savunuyor. Babacan'ın isteği üzerine yüzde 5, 5.5, 6 ve 6.5 faiz dışı fazlaya göre senaryolar oluşturan hazine kurmayları çaresiz, alternatif arayışlara yöneliyor. IMF'nin faiz dışı fazla formülünde dikkate almadığı kamu bankaları karlarını, bazı özel gelirleri, özelleştirmeyi hesaba katmaya çabalıyor." IMF, bu yılki görkemli büyümeye eşlik eden yüksek cari açıktan ve rekor seviyede seyreden hampetrol fiyatlarından kaygı duyuyor. 2005'i beklemeden önlem alınmasını istiyor. Genelde tüketim eğiliminin, özelde otomobil ithalatının frenlenmesini talep ediyor. Yılsonunda zaten sona erecek olan hurda araç indiriminin hemen yürürlükten kaldırılması için bastırıyor. "Olmazsa, ÖTV oranlarını gözden geçirin" diyor. Tüketici kredilerindeki Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisinin artırılmasını yeterli görmüyor. Banka kredisi yavaşlayınca, firmalar uzun vadeli satıcı kredisine dönüyor. Piyasa, canlılığını koruyor. Bu gelişme karşısında, ilginç bir fikir ileri sürülüyor: "Taksitli satışlara da fon getirelim!" Bu öneri, uyulama için derhal kayda alınıyor. Gerek IMF gerekse DPT, şu görüşü taşıyor: "2004'te kullanılan kredilerin geri ödemeleri 2005'e yansıyacak. Gelirler politikasından taviz verilmezse hem tüketim talebi kısılır hem de cari açık riski azaltılır. Kontrollü büyüme ve güven istihdamı beraberinde getirir."

PEKİ YA BÜTÇE?
2005 Yılı Bütçesi, 151-152 milyar Yeni Türk Lirası (YTL) dolayında olacak. Herkesin merakla beklediği kamu yatırımlarına gelince. Sanıldığı gibi Türkiye'yi şantiyeye çevirecek bir ödenek yok ortada. Bu yıl 6.4 katrilyon yatırım ödeneği gelecek yıl yüzde 32 artırılarak 8.4 katrilyona (8.4 milyar YTL) çıkacak. Kamu çalışanlarının maaş ve tedavi giderleri için tasarlanan ödenek 34.2 milyar YTL. Sosyal güvenlik kurumlarına, 24 milyar YTL bütçe transferi planlanıyor. 2005'te, iç ve dış faiz ödemelerinin 56-57 milyar YTL, reel faizin ise yüzde 12 sınırında oluşacağı tahmin ediliyor. Vergi gelirlerinin yüzde 12-13 artışla 99 milyar YTL'ye ulaşması öngörülüyor.
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
 Raziye Nine'nin fendi dev fabrikaları yendi
 Koç: Ekonomi iyi gidiyor ancak tedbiri elden bırakmayalım
 TMSF'nin verdiği hak dörttür
 Rakiplerin de katkısıyla rakıyı yeniden kral yaparız
 Bilişim zirvesi SABAH'ın sponsorluğunda başlıyor
 Lexus için ABD'de master yapacaklar
 Sabancı, son kitabında 'Uluk Sakıp'ın hikayesini anlattı
 Enflasyonu tarım ve kira azdırdı
 IMF: Petrol 2005 yılında 35 dolara inecek
 Dünya Bankası internette 30 cente satılıyor
 THY 20 milyon yolcuyla devler ligine girecek
ABDURRAHMAN YILDIRIM
Daha zor bir döneme doğru
Bitişikteki grafiklerde geçen...
GÜNTAY ŞİMŞEK
Hazine'den vakitsiz şeker darbesi
Türkiye, şekeri...
"Anne"lerin savaşı
İki kadın... İki anne... İkisi de Merve'yi istiyor. L. "Doğurdum"...
Orduevinde LÖSEV pazarı
Harbiye Askeri Müzesi'nde dün gerçekleştirilen kampanyada lösemili...
Said-i Nursi izdihamı
Said-i Nursi izdihamı
Bediüzzaman Sempozyumu'nu izlemek isteyen binlerce kişi salona...
Alevilik İslamiyet'in Türkçesidir
Alevilik İslamiyet'in Türkçesidir
Araştırmacı yazar Cemal Şener, Alevilik İslamiyet'in farklı yorumudur...
IMKB
E: 21,988 D:% 1.22
DOLAR
S: 1,511,000 D:% 0.20
EURO
S: 1,858,000 D:% -0.59
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.