kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Nurcan'ın antrenörüne tutuklama

Atina Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan milli halterci Nurcan Taylan'ın da antrenörlüğünü yapan eski Bayan Halter Milli Takımı antrenörü Mehmet Üstündağ bazı sporculara cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

Tutuklanması istemiyle sevkedildiği Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Üstündağ, sabah saatlerinde Ankara Cumhuriyet Savcısı Yusuf Türk'e ifade verdi.

Üstündağ hakkındaki suçlamaları reddederek, kendisine yönelik iftira kampanyası yapıldığını ve bunun nedeninin rant olabileceğini söyledi.

Hakim Tahir Babaoğlu, suçun vasıf ve mahiyeti, delil durumu, iddiaların toplumda infial uyandırması gerekçesiyle Üstündağ'ın tutuklanmasına karar verdi.


"SPORCULARIN MORALE İHTİYACI OLABİLİR"
Milli sporculara cinsel tacizde bulunduğu iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan eski antrenör Mehmet Üstündağ 1999 yılında Isparta'daki kamp sırasında bayan sporculara cinsel tacizde bulunduğu iddialarını da reddederek, ''Biz antrenörler sporcuların hem annesi hem babası hem de hocalarıyız. Günün herhangi bir saatinde bizi odalarına çağırabilirler. Sporcuların morale ve nasihate ihtiyacı olur. Nurcan Taylan da benimle konuşmak için odasına çağırdı. Yanında Neslihan Demiröz de vardı. Kesinlikle cinsel tacizde bulunmadım'' diye konuştu.


"KİMSENİN ÖDÜLÜNÜ ALMADIM"
Üstündağ, sporcuları dövdüğü ve ödüllerini aldığına ilişkin suçlamalar karşısında da altın olarak verilen ödülleri sporcuların ailelerinin aldığını, kendisinin de ödüllendirildiği için böyle bir şey yapmasının söz konusu olamayacağını söyledi. Taylan'ın Atina Olimpiyatlarında şampiyon olmasından sonra kendisine yönelik karalama kampanyası düzenlendiğini savunan Üstündağ, bunun nedeninin rant olabileceğini ifade etti.


"ESMA CAN EPİLEPSİ HASTASIYDI"
Mehmet Üstündağ, eski milli sporcu Esma Can'ın cinsel taciz nedeniyle intihar ettiğine ilişkin suçlamaları da reddetti. Esma Can'ın antrenmanlarda ara sıra bayıldığını anlatan Üstündağ, yapılan tetkiklerde epilepsi teşhisi konulduğunu belirtti. Esma Can'ın bunun üzerine ilaç kullanmaya başladığını dile getiren Üstündağ, Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi tarafından aşırı dozda ilaç kullanımına bağlı ölüm olduğuna ilişkin otopsi raporu düzenlendiğini kaydetti.


TAYLAN VE DEMİRÖZ DE ADLİYEDE

Üstündağ'ın avukatı Mehmet Mermer de savunmasında, müvekkilinin
Bayan Halter Milli Takımını kuran ve başarılara taşıyan bir kişi olduğunu söyledi. Mermer, 7-8 yıl öncesine dayanan cinsel taciz suçlamalarının Atina Olimpiyatları'nın hemen sonrasında dile getirilmesine dikkati çekti. Üstündağ'ın tutuklanması isteminde somut delil bulunmadığını savunan Mermer, Isparta'da yaşandığı ileri sürülen iddialarla ilgili olarak Nurcan Taylan ve Neslihan Demiröz'ün hazır olduğunu belirterek, tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

Mermer ayrıca Esma Can'ın ölümüyle ilgili olarak İbni Sina Hastanesi tarafından düzenlenen otopsi raporunun, suçlamaları dayanaksız bıraktığını savundu.

11. sulh Ceza Mahkemesi hakimi Tahir Babaoğlu, dava açılmadığı için kendilerinin delil toplama yetkileri olmadığını belirterek, Taylan ve Demiröz'ün dinlenilmesi talebini reddetti.

Yargıç Tahir Bebeoğlu, sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, suçun toplumda yarattığı infial ve delillerin karartılması ihtimalini göz önüne alarak, Mehmet Üstündağ'ın tutuklanmasına karar verdi.

Halter Bayan Milli Takımının sporcuları Aylin Daşdelen, Sibel Şimşek ve Şule Şahbaz Atina Olimpiyat Oyunları'ndan sonra Üstündağ'ın milli takımı çalıştırdığı dönemde kendilerine cinsel tacizde bulunduğunu iddia etmişlerdi. Milli haltercilerin iddiaları üzerine Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu soruşturma başlatarak, bu sporcuları dinlemişti. Sporcuların şikayetçi olması üzerine Üstündağ hakkında bir dosya hazırlanarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilmişti.
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Hem ölüm hem zulüm sınıfı
 Virüslü kan için alarm
 İthalatçı firmaya göre risk yok
 Sessiz ayakkabılar Şanlıurfa'da yürüdü
 Trilyonluk villa sorgusu
 Gönderilen çiçekleri satıp öğrencilere kıyafet aldı
 Taburcu olacağı gün veda etti
 Rehin Türkler için geri sayım sürüyor
 Eski Genel Müdür Karaman'dan veda
 Gitti Çek, geldi Rumen!
 Zeki Triko davayı takipte
 Zeytinburnu pırıl pırıl
 Musul'da bir Türk şoför daha öldürüldü
 Erdemli'de 4.4 şiddetinde deprem
 Mantar yüzünden terlikleriyle geziyor
 Dört ilde eşzamanlı bombalı saldırılar
 Katır Cabbar AB'ye girdi
 Sağ gösterip, sol vurdular!
 Kiptaş'tan 70-170 milyar arası 60 ay vadeli konut
 Güvenlik için yine yol kapatılacak
 Levent'te 5 yıldızlı sağlık merkezi
ERDAL ŞAFAK
Türkiye kavgası kızışıyor
Türkiye'nin AB üyeliğiyle...
ÖMER ÇELİK
İdeolojik konfeksiyon değil, sentez
"Değişim,"...
UMUR TALU
Kansızlık!
Genelleme yapmam. Çok iyiler, aşırı...
Birinci meydan muharebesi
12 yıl sonra ilk kez bir ABD Başkanı, TV'de rakibiyle kozlarını...
Bomba ihbarı ikinci kez Yunan uçağını indirtti
ABD'nin New York kentine giden Yunanistan uçağı, bomba...
Dahice hezimet: 6-2
Dahice hezimet: 6-2
İlk yarı tel tel dökülen sarı-lacivertliler, 28'de 3-0 yenik duruma...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.