kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Zamanın durduğu ülkeye seyahat
Zamanın durduğu ülkeye seyahat


Görkemli tapınaklarıyla Patan, Annapurna Dağı'nın eteklerinde kurulu, çiçek çocukların tercihi Pokhara ve Everest... Hepsi çok farklı ama yine de Nepal'de herkes ve her şey Budizm'le ilgili.

Nereye gideceğinizi bilmediğiniz ama İstanbul'da da kalmak istemediğiniz o uzun on günlük tatillerden birinin öncesinde bir arkadaşım "Nepal'e gidelim" dedi. "Evet" demem yaklaşık beş saniye sürdü, artık nereye gideceğini bilenler sınıfındaydım. Gözümün önünden bir film şeridi gibi turuncu giysileri içinde Budist rahipler, tepesi karlı Everest görüntüleri geçti. Değişik bir seyahat olacağından emindim. Zaten grup da ilginçti; onaltı Rus ve iki Türk. Katmandu havaalanında gümrükten geçerken birden zaman durdu. Tüm seyahatim boyunca da aynı şeyi hissettim. Bu ülkede zaman belki yirmi belki elli sene önce durmuştu. Dünyanın birçok şehrine gittiğiniz zaman sizi hemen içine alan bir hareketi hissederseniz ama Katmandu en büyük şehir olmasına rağmen böyle bir hareketlilikten uzak.

Katmandu'ya yarım saat mesafede bulunan Patan ise ilk anda göreni etkileyen bir tapınaklar şehri. Patan, UNESCO tarafından koruma altına alınan, dört bir yanı Budist tapınakları ve manastırlar ile çevrili bir şehir. Tipik mimaride birçok evin arasında labirent gibi sokaklardan hep aynı yere çıkılıyor "Durbar Meydanı". Durbar Meydanı'nda Nepal'e özgün ağaç ve metal işlerinin en güzel örnekleri, Tibet'in ünlü halıları satılıyor. Lalitpur, "Güzel şehir" anlamına gelen Patan'ın merkezinde eski moda bir kahvede çayınızı içip göz alıcı turuncu giysileri içinde Budist rahipler ile sohbet edebilirsiniz. Son derece sıcakkanlılar. Nepal'de çeşitli şehirlerde karşıma yıldız falcıları, yoga ve meditasyon eğitimi veren merkezler çıktı. İsterseniz başlangıç, isterseniz ileri düzeyde eğitim veren birçok merkez var. Nepal seyahatine başladığınızda Budizm, meditasyon, yoga ile ilgili bilgileriniz çok sınırlı olsa bile Patan'dan başlayan gezi insanı meraklandırıyor.

Aslında şaşırtıcı olan Katmandu, Pokhara veya Patan'da en çok rastlanan dükkanlardan birinin Tibet Kitapçıları olması. Bu kitapçılarda Tibet, Budizm, meditasyon, yoga gibi konularda dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz, her dilde uluslararası yayın bulabiliyorsunuz. Yıldız falı baktırmak ayrı bir hikaye. Patan'da gittiğim Astroloji Profesörü önce doğduğum yeri ve saatini sordu, kalın bir kitaba bakarak bu tarihlere göre yıldız falımı çıkardı. Başladı anlatmaya; yirmiler, otuzlar, kırklar derken geldik doksanlara. Dayanamadım ve "Bu kadar uzun yaşayacağımdan emin misiniz?" diye sordum. "Kapıdan çıktığın zaman ölebilirsin. Ben bunu bilemem ama eğer yaşarsan, senin yıldızınla diğer yıldızların durumu anlatılan olayları gerektiriyor." Patan'daki derme çatma evden çıktığımda hava kararmıştı, tek başıma labirent sokaklarda koşarken değil doksanlar, kırkları bile göremeyeceğimi düşünmüştüm. Ertesi gün sabah otele adıma bırakılan muhteşem renklerde boyanmış yıldız haritam ise hala karşımda. Nepal'de karşılaştığınız herkesin Budizm ve normal bir şehirlinin çok yakın olmadığı yoga, kendinle barışık olma ruh hali, meditasyon ya da yıldızlar hakkında anlatacağı çok şey var. Ama gezinin en etkileyici kısımlarından biri Türkiye'den yapılan turistik gezilerde bulunmayan Annapurna Dağı eteklerinde kurulu Pokhara şehri. Pokhara 70'li yılların başında çiçek çocuklar tarafından tercih edilen bir yer olmuş. Aylarca burada yaşayan hippiler özgür hayatın tadını çıkarmışlar. Pokhara'da bugün yaygın olarak "trekking" yapılıyor. Annapurna dağlarında organize edilen bu uzun yürüyüşler (bazen iki hafta) yöreyi çok iyi tanıyan ve eşyaları taşıyan "sherpa"lar önderliğinde oluyor.Yürüyüş esnasında bazen karşınıza inanılmaz güzellikte bir Budist manastırı ve güleryüzlü "Monk"lar (Budist rahip) çıkıyor, bazen muhteşem bir vadi manzarası, bazen köy çıkıyor. Her karşılaşma sizi gerçek hayattan uzaklaştırıyor. Seyahatin son gününde ise küçük bir uçakla yapılan Everest gezisi vardı.

Sabah çok erken saatlerde kalkıp havaalanına gittik. Uçakta herkes cam kenarındaki koltuğuna oturdu. Yarım saat sonra ise ortaokulda (biraz daha önce ya da biraz daha sonra olabilir) kitaplarda okuduğum ve resimlerini gördüğüm Everest tepesinin hemen yanındaydım. Bir haftadır çeşitli açılardan ve aşağıdan gördüğüm tepe, her an çarpacakmışız gibi yakındı, şampanya ikram edildi ve Everest'in etrafında bir tur attığımıza dair sertifikalar dağıtıldı. Daha önce bu tepeye çok tehlikeli bir tırmanışla gelen cesur insanları düşününce fazla konforlu oldu.
DİĞER HOBİ HABERLERİ
 İlk ve tek Türk Shaolin rahibi
 Bu müzede dokunmak serbest
 Çanakkale destanı canlanıyor
 Rusya'dan uçuş izni yok
 DHL'e, Türkiye'de üs vaadi
 Qatar Airlines İstanbul 'şov'
 Türk holiganın röntgeni çekildi
 Aşk değil hizmet var
 Senede Bir Gün
 Gradec'te akrobasi şovu
 Ucuzcular Londra'da buluşuyor
 Lufthansa'dan firmalara özel
 Kısa...kısa...kısa...
 Domates Atma Hikayesi
 Lira ve kuruşlu hayata dönüş
 Klarnet hayatını değiştirdi
 Dünyayı güldürenlerden biri: GROUCHO MARX
 İç hatlarda kalite yarışı
 Türkiye'nin Bill Gates'leri
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
ÖNCEL ÖZİÇER
Uğur Yücel beni dövdü!
Perşembe öğleden sonra Efsane'yi...
KAZIM KANAT
Üç Yalçın'dan biri dayak yedi ama kim!...
Gazeteci dayak...
GÜNTAY ŞİMŞEK
'Nazarlarınıza Rahmet'
Sovyetler Birliği'nin...
STELYO BERBERAKİS
Nasıl Bir Ceza?
Samsun Belediyesi'nin memurlarının...
YASEMİN TAŞKIN
Euro Farkı
İtalyanlar artık yabancılar tarafından...
FİKRET AYDEMİR
Kazanın Hayırlısı
Başbakan Verhofstadt'ın geçirdiği kaza...
Obez çocuklar tehdit altında
Obez çocuklar tehdit altında
Her yıl 4 milyon kişi kalp rahatsızlıkları nedeniyle hayatını...
Vitamin alırken iki kere düşünün
Vitamin alırken iki kere düşünün
Doğanın paket olarak sunduğu maddeleri ayrıştırıp tek başına yüksek...
Mustafa Dağıstanlı: Yaşar Doğu bana küsmüş haberim yok
Biri olimpiyat tarihine 'hiç yenilmeyen şampiyon' olarak geçen...
Türkiye'nin ilk biseksüel filmi kapalı gişe oynuyor
Outİstanbul Gay / Lezbiyen / Biseksüel Film Festivali'nde Türkiye'yi...
Siyah beyaz fotoğraflarla 'İstanbul 1935'
Goethe Enstitüsü yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 29 Eylül- 22 Ekim...
Bu festival mimarlar için
Arkitera Mimarlık Merkezi'nin bu yıl ilk kez düzenleyeceği İstanbul Mimarlık...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.