kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
TEKEL kamyonları teker teker soyuluyor
TEKEL kamyonları teker teker soyuluyor

Son dönemlerde artan TEKEL ürünleri taşıyan kamyonlara yönelik soygunlarda trilyonlarca liralık mal çalındı. Amasya'da yakalananlardan biri ise polis çıktı.

TEKEL'e ait çeşitli fabrikalardan bayilere gönderilen ve içinde trilyonluk mal taşıyan kamyon ve TIR'lar özellikle son on yılda karayollarının ıssız kesimlerinde uğradıkları saldırı sonucu ortadan kaybolmaya başladı. Soygunların organize şekilde olması ise dikkat çekiciydi. Çünkü 17 TIR ve kamyon aynı yöntemlerle soyuldu. Diyarbakır Bölge Trafik Şubesi'nde görevli Trafik polisi Aydın Üzülmez, bu yılın başında Amasya yakınlarında TEKEL ürünü taşıyan kamyona yönelik başarısız bir soygun girişiminde, şoförü müdahalesi sonucu araçtan düşünce, yakındaki güvenlik güçleri tarafından yakalandı. Polisin ifadesi, itiraflarla doluydu. Son soygun, 21 Temmuz 2004'te Samsun'un Vezirköprü İlçesi yakınlarında meydana geldi. Olayların bir bölümünün aydınlanmasına neden olan soygun girişimi, bu yılın başında Amasya yakınlarında gerçekleşti. Trafik polisi üniformalı bir kişi, belge kontrolü yapar gibi sigara yüklü bir kamyonu durdurdu. Ardından pusudaki diğer çete elemanları sürücüyü etkisiz hale getirerek, başına çuval geçirip, malları boşaltmak üzere yola çıktı. Ancak sürücü, kendisinin de çok borcunun bulunduğunu, soyguna ortak olabileceğini söyledi. Ortada oturan sürücü sağda oturan kişiyi araçtan attı ve güvenlik birimi bu kişiyi yakaladı. Aracı kullanan diğer kişi kamyonu bırakıp kaçtı. Yakalanan kişinin Diyarbakır Bölge Trafik Şubesi'nde görevli polis memuru Üzülmez olması herkesi şaşırttı. Üzülmez'in verdiği bilgiler, birden fazla grubun da karıştığı tahmin edilen büyük bir organizasyonun varlığına dikkat çekti. Tutuklu 32 yaşındaki iki çocuk babası Üzülmez, soygunlara bir arkadaşı için kefil olduğu 5 milyar liralık borcu nedeniyle girdiğini anlattı. Geçen yıl Diyarbakır'da göreve başladığını belirten Üzülmez, Mehmet ve kardeşi Mahmut Başduvar'ın aracılığıyla soygunlara karıştığını itiraf etti. Üzülmez, "Başduvar 'Daha önce de sigara kamyonu soyduk. Kimsenin kılına zarar gelmeyecek. Bu işe yardım et sen de kazanacaksın' dedi. Diyarbakır'da uyuşturucuya alışmıştım. Bana uyuşturucu da bulmaya başladı. İş yapacağımız zaman birkaç günlük izne ayrılıyordum, ya da rapor alıyordum" diye konuştu. Üzülmez, bu yılın nisan ayında Samsun'daki soygunu da resmi kıyafetiyle gerçekleştirdiğini söyledi, "Kamyonda sürücü vardı. Samsun'dan Havza çıkışına kadar takip ettik. İstanbul yolunda girdiğinde aracı solladık. Aracı durdurdum. Yanımızda bulunan 'Laz Ramazan' isimli kişi de polis elbisesi giymişti. Mehmet Başduvar'da da polis yeleği vardı. Bunları nasıl temin ettiler bilmiyorum. Kamyonu durdurmadan önce esrar içmiştik. Şoförü etkisiz hale getirdikten sonra aracı Cevdet Çelebi'ye verdik" dedi. Üzülmez, içinde bulunduğu çetenin liderinin kim olduğunu bilmediğini, öldürme olaylarına karışmadığını, kendisinin Mehmet ve Mahmut Başduvar kardeşlerle bağlantı kurduğunu anlattı. Üzülmez malların büyük bölümünün bazı baş bayilere satıldığını bildiğini de itiraf etti.

SOYGUNLAR SÜRDÜ
Soygunlardan sonuncusu Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde 21 Temmuz 2004 günü yaşandı. Akyüz Uluslararası Nakliyat Firması adına Ballıca Sigara Fabrikası'ndan Bolu'daki bayilere sigara götüren 68 yaşındaki üç çocuk babası Orhan Okay'ın kullandığı 28 ND 635 plakalı TIR, Samsun'un Vezirköprü İlçesi yakınlarında durduruldu. Yaklaşık 1 trilyon 113 milyar liralık Tekel 2001 ve Samsun 216 sigarası taşıyan TIR ve sürücüsü ortadan kayboldu, aracın kasası yanmış bulundu. Sürücü Bağ-Kur emeklisi Orhan Okay'dan haber alınamadı. Bu olayla birlikte öldürülen şoför sayısı üçü buldu, bir sürücü ise hala kayıp. TEKEL'in mallarının yüzde 90'ını taşıyan ve yılda 2 bin kamyonluk nakliye gerçekleştiren Akyüzler Uluslararası Nakliyat Firması, soygunlardan büyük zarar gördü. Firma sahibi Murat Akyüz, "TEKEL parasını bizden tahsil ediyor. Sonuçta zarar bizim üzerimizde. Mal kayboluyor, kamyon kayboluyor, sürücü kayboluyor. Elimiz kolumuz bağlı. Sistematik biçimde gerçekleşen bu soygunların aydınlanması için ödül bile koymayı düşündük. Son olayda ise yine bizim taşıdığımız sigaralar ve kamyon ile sürücü kayboldu" dedi. Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü tüm il emniyet müdürlüklerini 10 Ağustos 2004 tarih ve 62123-148130 sayılı yazısıyla uyararak, çete oluşumlarında dikkat çekti.

İsmet Acar

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Siyah beyaz fotoğraflarla 'İstanbul 1935'
 Bu festival mimarlar için
 Marilyn Monroe İstanbul'da
 Özel çocuklara özel eğitim
 Dünyada 10 bin 'uzaylı!'
 Şehrin heykelleri kayıplara karıştı
 Yahya Kemal'i anarak Endülüs'ü dolaşmak
 Birbirimizin dilini zor anlar olduk
 Sokak sanatçıları barış için seyahat ediyor
 Akşama Doğru ekrana veda etti
 Şiirleri albümde toplandı
 Urfa'nın küçük kadınları
 Türk sineması dışa açılıyor
 Tipik bir Afrikalı değil
 Yaşlanma etkilerini geciktirmek mümkün
 Kaçakçıların korkulu rüyası
 Sanal alemde zekalar yarışıyor
 Antrenman sahaları geniş
 Etiler Şamdan 30 yaşında
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Hakem fan fin fon etti hiçbir şey anlayamadım
Bir şimşek...
MEHMET ALTAN
Uğurlu Perşembe...
Geçtiğimiz perşembe günü gazetelerde...
REFİK DURBAŞ
Müzik yelpazesinde Türk popu
Şimdi kim anımsar? İzmir...
Hint kıtasından Antep mutfağına
Gaziantep yemekleri üzerine yapılan tartışmaların kebapla sınırlı olması yazık!...
Sokak yemekleri tarihe karışıyor
Sokak yemekleri bizim gibi çağdaşlaşma özentisi içindeki ülkelerin varlığından...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.