kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Panik yok! Bebeğiniz sadece diş çıkarıyor

Bebeğiniz huzursuz, öfkeli ve sürekli ağlama halindeyse, endişelenmenize gerek yok. Sadece hazır olun, minik bebeğinizin diş çıkarma mücadelesi başlıyor!

Diş çıkarma dönemi, bütün bebekler için çok önemlidir. En deneyimli anne-babalar bile bu dönemde çocuklarının durumu hakkında endişe duyarlar. Bebeklerin bazıları dişleri çıkarken ellerini bileklerine kadar ağızlarına sokar; cisimleri, nesneleri kemirmeye ve ısırmaya çalışır. Kimi çocuk ise geceleri uyuyamaz, huysuz ve mızmız olur, çünkü o küçük beyaz taneler çıkmak için sabırsızlanır ve bebeğinizi huzursuz eder. Bu karmakarışık ve rahatsız edici geçiş döneminde bebeğinize yardım etmek sizin elinizde... İşte, diş çıkarma dönemi ile ilgili en sık sorulan sorular ve uzman tavsiyeleri...

* Çocuğum 7 aylık olmasına rağmen alt tarafta sadece iki dişi çıktı. Diğer dişleri de henüz çıkmadı. Bu normal mi? Uzmanlara göre bu sık görünen bir durum olmasa da anormal de değil. Bebelerin dişleri her zaman belirli bir düzen içinde çıkmaz. Genelde bebekler 6 ay civarındayken alt çenedeki iki ön diş çıktıktan sonra, diğer dişlerin çıkma sırası damağa doğru devam eder. Bu diğer dişlerin çıkışı da genelde 1 ay içinde ya da alt çenenin ön tarafında çıkan 2 dişten hemen sonra gerçekleşir. Bebeklerin çoğu 1 yaşına bastıklarında toplam 8 diş çıkarmış olur.

* 8 aylık kızım musluktan fışkırırcasına salya akıtıyor. Bunun sebebi nedir? Bebeğinizin, yeni çıkan dişleri kaşındırdığı ve yutma becerisini tam olarak kavrayamadığı için, bu yaşlarda salya çıkarması normaldir. Uzmanlara göre ciltteki fazla nem, deriyi kurutabilir. Bebeklerin yüzlerinde salyadan dolayı çatlaklar oluşabilir. Bunun için bazı aileler sütlü nemlendiricilere ya da vazeline başvuruyor. Tüm bunlar nemlendirici faktörler olsa da, başka bir çözüm yolu daha var. Silerken yumuşak pamuklu bir bez kullanın. Böylece bebeğinizin yüzü tahriş olmayacaktır.

* Bebeklerin diş çıkarırken çiğnemesi için ne vermem gerektiğini bilmiyorum. Diş doktorlarının çoğu, içi suyla doldurulmuş diş kaşıma lastiklerini verme konusunda hızlı davranırlar. Özellikle içi su dolu olanlar buzdolabında saklanma imkanı olmakla birlikte, bebeğin boğazına doğru serinlik de verir. Artık yemek yemeye başlamış olan bebeklerde ise bu diş lastikleri ölçülü bir şekilde kullanılmalıdır. Çünkü ağızda tortu bırakabilir ve bu da diş çürümelerine neden olabilir. Havuçlar ve elma dilimleri de nefes borusuna kaçma ve boğulma riski yaratabilir.

* 8 aylık bebeğimin 4 dişi çıktı. Dişlerini fırçalamamız gerekiyor mu? Bu ilk dişler kendiliğinden düşecek olsalar da iyi bir ağız bakımı gerçekten önemlidir. Uzmanlara göre daha ilk diş patladığında bile aileler ağız temizliğine başlamalılar. Islak bezle bebeğinizin dişsiz damaklarını silmek plağa neden olabilecek yüzeysel bakterilerin temizlenmesini sağlar. İlk diş tamamen çıktığında ise hem dişi, hem de damakları için kullanabileceğiniz yumuşak bir diş fırçası alın. Bebeğiniz bir yaşına geldiğinde, florid içeren ve bebekler için yapılmış diş macunlarından, bezelye büyüklüğünde kullanarak dişlerini fırçalayabilirsiniz. Eğer içme suyunuz, florid içermiyorsa doktorunuza buna ek olarak ne kullanabileceğinizi sorun. Bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde dişlerinin düzgün bir şekilde çıkıp çıkmadığının kontrolü için diş muayenesini yaptırın.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Panik Yok! Bebeğiniz Sadece Diş Çıkarıyor
 Çocuğunuz Isırıyor Çünkü Merak Ediyor
 Yanlış Beslenme Ve Kilo Kısırlığa Neden Olabiliyor
 Kepekli Gıdalar Kanserin İlacıdır
 Prof. Tuncer'den Öneriler
 Kalp Sağlığı İçin Renkli Gıdayı Seçin
 Strese Karşı Aroma Terapi
 Yorgunluğa Karşı Besin Desteği
 Sayılarla İnsan Vücudu
 İkramlara 'hayır' De Kışı Kilolu Geçirme
 Soğuk Mönüsü
 Sofrada Tokluk Hissi İçin En Az 20 Dakika Geçirin
 Çocuk Ve Yaşlılara Özel Bakım Şart!
 Yaşlılara Grip Aşısı Öneriliyor
Avşar: Mehmet Ali önümde titreyecek
Avşar: Mehmet Ali önümde titreyecek
'Kart finans' tartışmasını sona erdiren Hülya Avşar ve Mehmet Ali...
Aslı Sarı ikinci kez podyumda
Aslı Sarı ikinci kez podyumda
Bir süre önce mankenlik yapmak üzere podyuma çıkan Aslı Sarı,...
Belasını arıyormuş!
Belasını arıyormuş!
Cem Yılmaz ile sevgilisi Lal Dedeoğlu'nun aşkı bir yılını...
Yeni modacısı kardeşi
Yeni modacısı kardeşi
Hülya Avşar, önceki hafta modacısı Dilek Hanif'le ticari...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.