kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Diş telleri artık kâbus değil

Çapraşık diş tedavisindeki sevimsiz tellerin yerini, artık çocuklar tarafından kolaylıkla benimsenen modern teller aldı. Okul çağındaki çocuklar bu sayede diş tedavilerini aksatmıyor; kalıcı dişlerini koruyorlar

Tanfer Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Direktörü, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dt. Nihat Tanfer, okul dönemindeki çocukların diş sağlığı ile ilgili sorularımızı yanıtladı...

Okul çağı dişler açısından nasıl bir dönem?
Okula başlanan dönem, süt dişlerinin değişip, ilk daimi diş olan birinci büyük azı dişlerinin ağızda yerini alma yaşına rastlıyor. Çocukların henüz ağız hijyenini çok iyi sağlayamadıkları bir yaş olmasına rağmen, ömür boyu kullanılacak daimi dişler yerini alır bu dönemde.

Bu dişleri koruyabilmek için ne yapılmalı?
Doğru diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması önemli. Çocuk dişini fırçalarken, sevdiği bir şarkıyı çalarak, o şarkı süresince ideal diş fırçalama süresi olan üç dakikayı doldurması sağlanabilir. Ayrıca, diş hekimi tarafından dişi çürümelere karşı koruyan topikal fluor ile fissür sealant uygulamaları yapılabilir. Topikal fluor uygulaması daimi dişleri güçlendirir, çürüğe karşı korur. Fissür sealant uygulaması ile de azı dişlerinin üzerinde bulunan girinti çıkıntılar örtülür. Böylelikle, çürüğe neden olan maddelerin dişin yüzeyine tutunması ve dişi çürütmesi önlenir. Altı ayda bir mutlaka diş hekimi kontrolü gerekir. Gelişmiş ülkelerde uygulanan içme suyuna flor katılması uygulaması ise, bir an önce ülkemizde de uygulanmalıdır.

Dişlerde çapraşıklığın sebepleri nelerdir?
Süt dişlerinin değişip, kalıcı dişlerin gelmeye başladığı okula başlama yaşında rastlanan en önemli problemlerden biri de çapraşık dişlerdir. Ağırlıklı nedeni, genetik olan çapraşık dişlerde bazen zamanında alınmayan önlemler de rol oynar. Çene boyutuyla dişlerin genişlikleri arasındaki uyumsuzluk, çenelerin gelişmesini olumsuz etkileyen solunum yolu problemleri, genetik nedenlerin başında yer alır. Ayrıca, süt dişlerinin çürüklerinin zamanında tedavi edilmesi yerine çürümesine izin verilmesi ve normal değişme süresinden önce çekilmesi, çapraşık dişlerin önemli bir nedenidir.

Çapraşık dişler ne gibi sorunlar yaratır?
Bu dişler, hem estetik olarak hem de o bölgenin temizlenmesinde güçlük yaratacağından, diş eti hastalıklarına ve eklem ağrılarına sebep olur. Ortodontik tedavinin ideal yaşı, ağzın oluşum formatının tamamlandığı 12 yaştan sonradır. Ancak kimi zaman ardından gelen kalıcı dişlerin düzenli çıkabilmesi için süt dişlerine de ortodontik aparatlar uygulanmaktadır. Daha önceleri iyi görüntü vermediği için çocuklar bu aparatları takmak istemiyorlardı. Ancak çok yakın zamanda rengârenk diş telleri üretildi. Bunlar sayesinde artık çocuklar tel takmaktan çekinmiyorlar.

Sağlıklı dişler için nasıl beslenilmeli?
Dişler açısından beslenme çocukluk çağında çok önemlidir. Kalsiyum, fosfor ve flor minerallerinden zengin beslenilmelidir.A, C ve D vitamini eksikliği olmamalı, süt ve süt ürünleri ile taze meyvelerden zengin gıda alınmalıdır. Havuç ve elmayı ısırarak yemek faydalıdır. Şekerli yiyeceklerden, kola ve gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır. Fındık, ceviz gibi sert yiyecekler dişle kırılmamalıdır.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Diş Telleri Artık Kâbus Değil
 Ayakkabısı Küçülmüyor Paçası Kısalmıyorsa Doktora
 En Doğal Bakım Evde Yapılır
 Çocuğunuz Zayıfsa Bırakın Öyle Kalsın
 Sırt Çantası Seçerken Dikkat!
 Hastalıklardan Aşıyla Koruyun
 Temel Saç Bakımı
 El Bakımının Püf Noktaları
 Okula Gitmek İstemeyenin Ya Karnı Ağrıyor Ya Da Başı
 Çocuğunuzun Çantasından Önce Bedenini Okula Hazırlayın
 Enerjik Anneler Nasıl Besleniyor?
 Kötü Beslenenin Regli Zor Geçiyor
 Elma Ve Havuç Dişleri Koruyor
 Kalbini Seven Önlemini Alsın
Keyifli alışveriş
Keyifli alışveriş
Zillerin çalmasına çok az zaman kaldı. Okula yeni başlayan...
Beylere özel kurslar
Sevgili beyler, bu yazıdaki kursların hepsini ya da bir kısmını...
Pekkan'ın gençlik sırrı!
Pekkan'ın gençlik sırrı!
60'ına merdiven dayayan Ajda Pekkan'ın 30 yaşında gibi genç ve...
Yine geliyor
Yine geliyor
Troy (Truva) filminde Sparta Kraliçesi Helen'i canlandıran...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.