kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
  » Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Evren: Kızım MİT'te çalışıyordu
24 sene sonra akılları başlarına gelmiş NETEKİM!

Evet, kızım MİT'te çalıştı

Kenan Evren "Abdullah Çatlı liderliğindeki ASALA operasyonlarını Evren'in kızı Şenay Gürvit Çankaya'dan yönetti" iddiasıyla ilgili olarak konuştu: "Evet, kızım ve damadım o zaman MİT'te çalışıyordu. Ama ne yaptıklarına ilişkin aramızda hiçbir şey konuşmazdık."

Evren: Kızım MİT'te çalışıyordu

Evren, damadı Erkan Gürvit gibi, kızı Şenay Gürvit'in de MİT'te çalıştığını açıkladı, "Ama biz ne yaptıklarına ilişkin konuşmayız" dedi.

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, büyük kızı Şenay Gürvit ve damadı Erkan Gürvit'in MİT'te çalıştığını açıkladı. SABAH'ın soruları üzerine şok açıklamayı yapan Evren, "1982'de ASALA'ya karşı Avrupa'da yapılan ve Abdullah Çatlı liderliğindeki operasyonları, kızı Şenay Gürvit'in yönettiği" iddiasının ise "kendisiyle bir ilgisi bulunmadığını" söyledi. Evren, "Kızım ve damadım o zaman MİT'te çalışıyordu. Ama biz ne yaptıklarına ilişkin böyle şeyleri konuşmayız. İlk kez gazetede okuyorum" dedi. Radikal Gazetesi yazarı Avni Özgürel, 26 Ağustos 2004 tarihli köşe yazısında, devletin, Çatlı-Çakıcı gibi taşeronları kullanma politikasının 12 Eylül'de başladığını, bu dönemde Ülkü Ocakları ve MHP içinde bazı unsurların Alparslan Türkeş'in bile denetleyemediği bir devlet aygıtı haline geldiğini yazmıştı. Gazeteci Cüneyt Ülsever de, Hürriyet Gazetesi'nde, 30 Ağustos 2004 tarihinde yayımlanan "Çakıcı bir devlet politikası mıdır?" başlıklı köşe yazısında, Özgürel'in yazısına atıfta bulunarak, "Evren, 1982'de devletin başı olarak Abdullah Çatlı ile Almanya'da yüz yüze görüştü mü?" diye soruyordu.

NE BÜYÜK ADAMMIŞ ÇATLI!
Ardından ise MİT eski Kontr-Terör Daire Başkanı Mehmet Eymür, Aksiyon Dergisi'ne verdiği röportajda, bu kez Evren'in kızı Şenay Gürvit'i gündeme getiriyor, "1982'de Ermeni terör örgütü ASALA'ya karşı Avrupa'da yapılan ve Abdullah Çatlı liderliğindeki operasyonları, dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in kızı Şenay Gürvit yönetti" diyordu. Marmaris'teki evinden SABAH'ın sorularını telefonda yanıtlayan Evren, söz konusu iddialar için, 1982 yılında Almanya'ya gitmediğini belirterek, "1989 yılında dönemin Almanya Cumhurbaşkanı Weizsacker'in davetlisi olarak gittim. Çatlı ile görüşmedim. Bilmiyorum neden böyle yazılar çıkıyor. Bir türlü mana veremiyorum ki! Aklım almıyor! Durup durup iki de bir Abdullah Çatlı! Kamuoyunu meşgul etmek için midir, nedir anlayamıyorum. Türkiye'nin başka problemi yokmuş gibi her şey Abdullah Çatlı'ya bağlandı. Ne büyük adammış bu!" diye konuştu. Evren, şöyle devam etti: "Ben o zaman da dedim ki 'Cumhurbaşkanı bunu bilmez'. MİT eğer böyle bir operasyon yapmışsa MİT'in arşivlerinde durur. Gelip de Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a 'Efendim biz şöyle bir operasyon yapacağız, şunu kullanacağız' demez. Onun kendi görevleri arasındadır bu. Kendi çalışma usulleri vardır. Ona kimse karışmaz, bilmez de. Hatta MİT'in içinde çalışanlar dahi birbirlerinin şeyinden haberdar olmaz. Eğer böyle bir operasyon yani Abdullah Çatlı ile bu iş yapılmışsa bile bunu Cumhurbaşkanı bilmez. Kullanmışsa kullanmıştır." Evren, Çatlı liderliğinde ASALA'ya karşı yürütülen operasyonu kızı Şenay Gürvit'in yönettiği iddiaları için de şöyle konuştu: "Habere göre kızım Şenay Gürvit Avrupa'daki ASALA Operasyonu'nu yönetmiş. Damadım Erkan Gürvit ise Lübnan'daki operasyonu yönetmiş. Kızım ve damadım o zaman MİT'te çalışıyordu. Ama kızımın ne yaptığını bilmem. Böyle şeyleri konuşmayız. İlk kez gazetede okuyorum."
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Kadının hakkını koruyoruz
 Bayram'ı kaçıran Durmaz yakalandı
 'Afganistan'da komutayı alacağız'
 Alemdaroğlu'nun umudu
 AB, siyasi izleme süreci isteyecek
 Çiçek, affetti ama polis gözaltına aldı
MUHARREM SARIKAYA
Rusya'nın gerisine düşmek...
TBMM'nin salı günü...
YAVUZ DONAT
O şimdi Avanoslu Edip
Kapadokya'da "tarihin içinde"...
MAHMUT ÖVÜR
AK Parti'de 3 Kasımcılar 28 Martçılar'a...
Gönen'de sürek avı dehşeti
Ağabeyini öldürüp girdiği hapisten afla çıkıp yengesi eşi ve...
Kök hücre mucizesi
Esra ve Ahmet Gül çiftinin oğulları Sinan, kök hücre tedavisiyle...
Sabotaj kokuyor!
Sabotaj kokuyor!
4 yıldır İspanya'ya iadesi için uğraşılan geminin batması yetkilileri...
AB Komiseri 'korktu'
AB Komiseri 'korktu'
Verheugen, Diyarbakır'da "geri dönüş" başlayan köyü gezdi, "AB'den...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.