kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
  » Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Atina 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Buluşu sayesinde tüm dünyada kullanılan beyin pillerinin fiyatını tam on kat düşürmeyi başaran Prof. Dr. Tulgar, bir yıl içinde seri üretime geçmeyi planlıyor.
Beyin pilinde Türk mucizesi
O da beyin pili mağduruydu

Beyin pilinde Türk mucizesi

Dünyada 15 bin ile 80 bin dolar arasında fiyatlarla satılan "beyin pili"ni bin 500 dolara mal etmeyi başaran Prof. Dr. Metin Tulgar sara ve parkinson hastaları ile felçliler için umudun adı oldu.

Sinir sisteminden kaynaklanan hastalıklar için kullanılan ancak Amerika'dan ithal edildiği için çok pahalı olan nöral implant (beyin pili), bir Türk bilim adamı sayesinde artık çok ucuza üretilecek. 15 ile 80 bin dolar arasında değişen rakamlarla ithal edilen beyin pilini bin 500 dolar gibi düşük bir maliyetle imal etmeyi başaran Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Eski Başkanı Prof. Dr. Metin Tulgar, 15 yılını verdiği çalışması ile pek çok hastaya umut olacak. Prof. Dr. Tulgar'ın imzasını taşıyan yerli beyin pilinin, dünya çapında patenti de alınacak. Amerika dahil 115 ülkede geçerli olacak patenti birkaç ay içinde alacağını söyleyen başarılı bilim adamı, Sağlık Bakanlığı'ndan da pilot uygulama için izin çıktığını belirtiyor ve çalışmalarını artık Yeditepe Üniversitesi'nde sürdüreceğini söylüyor. "

"ÇOK ÇALIŞTIM"
Başarılı çalışması nedeniyle İngiltere Cambridge'de bulunan Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından 2002 yılının bilim adamı seçilmesine karşın bugüne kadar görev yaptığı üniversitelerden beklediği ilgi ve desteği göremediğini öne süren Tulgar, "Bütün imkansızlıklara rağmen yılmadım. Azim ve özveri ile çok çalışarak Amerika'da birkaç firmanın yüksek maliyetle ürettiği bu cihazı çok daha düşük maliyetle imal etmeyi başardım. Patent ve bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından 1 yıl içinde cihazı insanlığın hizmetine sunacağım" dedi.

SİNİR KONTROLÜ
Beyin pillerinin implantasyonu için ameliyatların ilk kez 1967 yılında ağrı kontrolü amacıyla başlatıldığını ve özellikle, tedaviye genellikle kalıcı cevap vermeyen nevraljik ağrıların giderilmesinde olumlu sonuçlar alınabildiğini ifade eden Tulgar, omuriliğe yerleştirilen ve yaydığı elektromanyetik frekans dalgaları sayesinde sinirleri duyarlı hale getiren beyin pillerinin, kronik ağrıların kontrolünde, sara, parkinson hastalıklarında, kangren riskine yol açabilecek dolaşım sistemi rahatsızlıklarında ve kısmi felç geçiren hareket özürlülerin tedavisinde, başarı ile kullanıldığını anlattı.

ÖMÜRLÜK CİHAZ
Geliştirdiği teknikle arıza riskini sıfıra indirip, kullanım süresini ömür boyu uzatarak beyin piline Türk damgasını vuran Prof. Dr. Tulgar, Liverpool Tıp Fakültesi'nde doktorasını yaptıktan sonra Philadelphia Thomas Jefferson Üniversitesi'nde beyin pilleri araştırmalarına katılmış. Prof. Dr. Tulgar şimdi uzun süren bilimsel çalışmalar sonucu içinde çok sayıda elektronik devre bulunan ABD üretimi beyin pilleri yerine, özel dizayn edilmiş bir bobin sistemini geliştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

HASTALARA UMUT
Amerika ve Avrupa'da yaygın kullanım alanı bulunan beyin pillerinin, Türkiye'deki kullanımının çok yetersiz olduğunu belirten Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Önder Us, "Pek çok sosyal güvenlik kurumu çok pahalı olduğu için bu cihazlara ödenek ayırmıyor. Patenti alınıp üretime geçildiği takdirde yüzlerce hasta için yeni bir umut ışığı doğacak demektir" diye konuştu.Nihat DÜZGÜN-Hakan YAĞLI-Özlem YURTÇU/MERKEZ

DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 İntikam için çocuk yaktı
 Aldatan eşe kameralı sorgu
 Öldürünceye kadar dövdü
 İstanbullular sabah şiddetli doluyla uyandı
 Eczacıbaşı ailesinin acı günü
 Balkondan düğün izlerken canından oldu
 Buz Ada deniz muharebesi
 7 kişiye 358'er milyar
 Sigorta uğruna canından oldu
 Düzce'de yıldırım 2 can aldı
REHA MUHTAR
Kim şampiyon olur?
Perşembe günü öğle saatlerinde...
ÖMER ÇELİK
Örs ve çekicin ötesinde
İnsanın ya zorbalık safında yer...
NEBİL ÖZGENTÜRK
"Hitler" dedi kalem elden düştü!
Biliyorum, yazının...
SAVAŞ AY
Bir kanser hikayesi ve Sezen ve Hıncal abi!..
- Siz...
REFİK DURBAŞ
Menzile daha çok var...
Trenler, bugün Türkiye...
HINCAL ULUÇ
Semiha.. Büyük Semiha.. Haldun Usta.. Selam!..
" Kenef...
Samba değil Lale devri: 0 - 2
Samba değil Lale devri: 0 - 2
F.Bahçe pastırma sıcağında oynanan maçta tonla gol kaçırdı. Ama...
Lüküs hayat
Lüküs hayat
"Kaçırdığımız bunca gole rağmen galip gelmemiz, maçlarda böyle bir...
Sezer'in gözyaşları
Cumhurbaşkanı Sezer'in vefat eden annesi Afyon'da toprağa verildi.
Vali, köyü koruculardan korumaya çalışıyor!
Şırnak'ın İdil ilçesinde 1994 yılında Süryanilere ait...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.