kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Atina 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Himalayalar'ı Toroslar'da yarattı
Himalayalar'ı Toroslar'da yarattı
Yoga çalışmaları 7 bölümden oluşuyor

Sağlıklı yaşam için ipuçları

Toroslar'daki yoga merkezi.

Yoga eğitmeni Adnan Çabuk, eşi Lourdes ile Toroslar'da bir sağlık merkezi kuruyor. Yoga, meditasyon ve doğal beslenme bilgileri verilecek merkezde, hastalıklara da şifa aranacak.


***

Himalayalar'ı Toroslar'da yarattı

Yoga eğitmeni Adnan Çabuk, yıllardır hayalini kurduğu dağlarda bir sağlık merkezi kurma projesini nihayet Himalayalar'a benzettiği Toroslar'da gerçekleştiriyor.

On yedi ağustos'taki büyük depremin üzerinden birkaç hafta geçmişti. Ayağımızın altındaki toprağın durmaya niyeti yoktu. En basit insani fonksiyonlarımızı gerçekleştirmek için bile morale ihtiyacımız vardı. Soğukkanlılıkla işimize gidebilmek, huzurla uyumak, hayata olan güvenimizi tekrar yakalayabilmek ve korkuya yenilmemek için... İşte tam o günlerde bir arkadaşımın yıllardır çalışmalarına katıldığı Adnan Çabuk'un (pek çoklarınca bilinen adıyla yogi Adnan) Nişantaşı'ndaki merkezinin kapısını çaldım. O günlerde iş yerinde ve yakın çevremizde huzuru kaçmamış kimse kalmadığı için Adnan Bey'in o dingin ve huzurlu tavrı hemen etkiledi. Yıllardır ertelediğim yoga çalışmasına o dönemde başlamanın faydasını aradan bunca zaman geçtikten sonra çok daha iyi anlıyorum. Ruh ve beden bütünlüğünü, bilinçli bir tercihle sağlamanın en temel ve insani sistemlerinden olan yogaya hayatını adayan Adnan Bey, yalnız beden değil akıl sağlığımızı da koruyabilmenin penceresini açmıştı önümüze. Peki neydi yoganın özü ve tarihçesi? İlk derslerdeki meraklı sorularımızı tek tek yanıtlayan, hareketlerdeki başarısızlığımıza sabırla katlanan Adnan Bey'e göre; "Hindistan'da 4-5 bin yıl önce Rishi denilen cesur şahsiyetler hayatın sırlarını keşfetmek için yaptıkları arayışlar içinde oruç tutmayı, sessiz kalmayı ve doğa ile aralarındaki ilişkiyi inceleyip birçok gizli bilgiyi fark ettiler. Ulaştıkları mutluluk seviyesi o kadar yükseldi ki bu öğretileri kendilerinden sonra hazır olar cesurlara öğretmeye başladılar. İşte bu Rishi'ler ilk yogiler ve ilk yoga hocaları. Daha sonra bu bilgiler veda'lar denen Hindu bilim kitaplarında toplandı. Yoga 'bütünlük' anlamında 'yug' kelimesinden gelir. Kişisel bilincin, evrensel bilinçle buluşmasıdır. Kişinin kendini tanıma, farkındalığını artırma ve güçlerini açığa çıkarma ilmidir. Batı'da ruhsal aydınlanmadan çok dinlenme, stresle baş etme ve sağlıklı yaşam için yapılıyor. Vücudu, ruhu, duygu ve düşünceleri dengeleyip uyumlu hale getirir. Dünyanın karmaşasından geri çekilip, etkilenmemeyi, huzurlu ve güvende hissedebilmeyi sağlar."

YOGA İLE ARINMA
Çalışmalarını İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çeşitli illerde sürdüren Adnan Çabuk, şimdi de dağlarda kurmak istediği sağlık merkezi hayalini nihayet Alanya, Dimçay'da gerçekleştiriyor. Buraya ilk geldiği gün, Himalayalar'da hissettiği huzuru bulduğunu söyleyen Çabuk, "Toroslar zaten Himalayalar gibi... Çok güzel bir oksijen var. Etrafımız çam ormanıyla çevrili. Her yıl bir iki ağaç, bir duvar derken 3 yılda bu noktaya geldik. Burası yoga, meditasyon ve doğal beslenmeyle arınma merkezi olacak. Fiziksel, ruhsal ve zihinsel sağlığı bir bütün olarak kabul etmemiz gerekiyor. Doktorlarımızla da hastalara şifa vermeye gayret edeceğiz." Çabuk, şehirlerde bir noktaya kadar sonuç alabildiklerini, doğaya yakın yaşam yerlerinde ise daha büyük faydalar sağlandığını söylüyor: "Büyük şehirlerdeki dersler, şehir hayatının stresinden kurtulup bağışıklık sistemlerini geliştirip sakin bir hayat sürdürmeleri için bir çalışma. Dağda ayrıca katılımcıların vücutlarında birikmiş toksinleri arındırmaları için bir sistem kullanacağım. Hem her gün yogayla enerji depolayacağız hem de doğal beslenme felsefesini öğreteceğiz. Amerika'da pişmemiş gıdalarla kanserli hastaların tedavisinde başarılı olan Ann Wilmor'la çalıştım. Hindistan'da da iki yıl önce hayata veda eden Dr. Krup'dan eğitim aldım. Dr. Krup tıp doktoruydu ama tamamlayıcı sağlık sistemlerini birleştirmişti.

Figen Yanık

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Ne zaman 'Gülben' desem köpeğim havlamaya başlıyor
 İnternet kafede antrenman yapıyorlar
 Romantik ve feminen kadın
 Olimpiyatların benzersiz öyküsü
 İzmir Hayvanat Bahçesi 150 bin ziyaretçi bekliyor
 Diyette moda rüzgarına kapılmayın
 Moda dünyası yeşillendi
 Farklı makyajla etkili bakışlar
 Hitit Rallisi'nde zafer Serkan Yazıcı'nın oldu
 Geleceğin müzisyenlerini yetiştiriyor
 Strese giren arılar saldırganlaşıyor
 Makyaj Çantası
 Tıptaki yenilikler
 Bu yabancı ne yazıyor?
 Saç biçimleriyle Türkler'in tarihi
 Bir rüya gördüm hayatım değişti
 Atın üzerinde terapi
 Televizyon ve internet çocukları uyuşturuyor
 Tıptaki yenilikler
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
FİLİZ AKIN
Moral ömrü uzatıyor
Kemoterapi sürecinde bir kez daha...
KENAN ONUK
Onlar çocukken de farklıydı
Klasik müzik, 1600'lü...
Yeni filmlerin hazırlıkları bitmek üzere
Yeni filmlerin hazırlıkları bitmek üzere
Yönetmenler 2005'te sinemaseverlerle buluşturacakları projelerini...
Yeşil devle sevgilisi
Yeşil devle sevgilisi
Yeşil dev dönüyor. İlk filmin sonunda, herkes onun tüm masallardaki...
Ağustos mehtabının keyfi Sunset'te çıkar
Yılın en güzel mehtabını bugün ve yarın yaşıyoruz. İstanbul'da...
Phaselis sanat etkinliği
Kemer Tanıtım Vakfı'nın öncülüğünde geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen "Phaselis...
Genç bilim kadınlarına destek
L'Oreal Türkiye iki yıldır sürdürdüğü "Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları"...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.