kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Atina 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ekseninde deprem olan bir roman
Ekseninde deprem olan bir roman
Kimdir?

Ekseninde deprem olan bir roman

Yazar ve çevirmen Yiğit Bener'in yeni romanı Kırılma Noktası, herkesin hafızasında yer edinen Marmara Depremi'ni toplumsal etkileriyle edebiyata taşıyor.

Eşinden boşanan bir kadın, deprem ve edebiyat. Kırılma Noktası öykülerin akıcı biçimde birbiriyle iç içe geçtiği parlak bir tekniğe sahip. Kitabın eksenini 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi ve depremin ancak edebiyatçıların sürebileceği izleri oluşturuyor. Yaptığı önemli çevirilerle tanınan yazar Yiğit Bener "bu etki kendini birey-toplum ilişkilerinde ortaya çıkarıyor" diyor. Yiğit Bener ile Kırılma Noktası'nı konuştuk.

* Romanınızda deprem temasını seçmenizin özel bir nedeni var mı? Deprem gibi büyük çaplı doğal afetlerin toplumsal yapıda yarattıkları sarsıntı, yalnızca gözle görünür yıkıcı etkileriyle sınırlı değildir. Asıl derinlemesine etki kanımca anlık, somut olanın çok ötesinde, insanların ruh halindeki değişimlerde, kendilerini, çevrelerini, geleceklerini algılayışlarındaki, kurgulayışlarındaki dönüşümlerde açığa çıkar. Elle tutulur fiziki yıkım aysbergin yalnızca görünen parçasıdır. Gerisi ise, yani insani, toplumsal yapıdaki kırılma ise bence romancının, edebiyatçının doğal ilgi alanıdır.

TANIKLIK
* Deprem'i ne ölçüde yaşadınız? Milyonlarca İstanbullu ya da Marmaralı gibi yaşadım. Bir süre bölgede kalıp elimden geldiğince yardım çalışmalarına katıldım. Dolayısıyla romanda depremle ilgili olarak aktarılanların olgusal boyutu önemli ölçüde birinci elden tanıklığa, gözlemlere dayanıyor.

* Böyle bir konuyu kitabın ana ekseni olarak almak riskli değil mi? Asıl risk, böylesine büyük yaralar açmış hassas bir konunun gerektirdiği insani duyarlılık düzeyine, edebi incelik düzeyine çıkmayı başaramamaktır. Çok büyük bir kitlenin ortak deneylerinin, acılarının, duygularının söz konusu olduğu bir alanda, kişisel bir pencereden bakarak kalem oynatmanın apayrı bir sorumluluğu vardır. Öte yandan, hangi konuyu ele alırsanız alın, genel anlamda yazmak, yazdıklarınızı yayımlamak zaten belli başına bir "risktir".

* Depremin edebiyata yeteri kadar yansımadığı fikrine katılır mısınız? Şimdilik öyle. Derinlemesine toplumsal/ bireysel etkilerin kendilerine yol açıp açığa çıkmaları, bunların gözlemlenmesi, sindirilmesi, analiz edilmesi, yazarların kişisel süzgeçlerinden geçirilip yazıya dönüşmesi belirli bir zaman alır. Önümüzdeki yıllarda bu büyük insani/toplumsal dramdan yola çıkan, esinlenen çok sayıda eser verilecektir.

* Kırılma Noktası'nda anlatı içinde anlatı var. Adeta okuyucuyla birlikte yazılıyor. Post-modern bir roman olduğunu söyleyebilir misiniz? Kurgu ve biçem açısından, Kırılma Noktası'nın bir çok özelliği postmodern estetiğin getirdiği yeniliklerle aynı paralelde ele alınabilir. Öte yandan, düşünsel içeriğinin, tavır alışının ise tam zıt kutupta yer aldığı söylenebilir. Gelgelelim, aslına bakarsanız, ben romanların, edebi yapıtların belirli kategorilerin kalıplarına sokulmasını, belirli soyut tanımların cenderesine alınmasını pek de doğru bulmuyorum. Ancak bunu tartışmak benim işim değil! Ben yazacağımı yazdım, dileyen dilediği gibi yorumlar, tabii eğer isterse, değer bulursa, anlamlı bulursa.

* Kırılma Noktası yazarlık çizginizde nasıl bir yerde? Kırılma Noktası benim henüz ikinci romanım. Yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışıyorum, son noktayı da daha yeni koydum sayılır. İlk romanım Eksik Taşlar'la ikincisi arasında bir de Celine'in Gecenin Sonuna Yolculuk adlı yapıtını çevirdim. Sanırım bu ikinci romanımda bu zorlu çeviri serüveninin bana kattıklarının epey izi var.

* Bir kadın karakter yaratmak zorlayıcı mı? Son elli yılın en büyük devrimi kadınların toplumsal konumlarında, bireysel gelişimlerinde yaşanan dönüşümlerdir. Gerçek bir eşitliğin hem kağıt üzerinde hem de zihinlerde yerleşmesi kuşkusuz uzun yıllara yayılacak zorlu bir süreçten geçecektir. Ancak bence bu süreç artık geri çevrilemez. Bunu gözlemlemek, anlamaya çalışmak benim açımdan çok heyecan verici.Dolayısıyla bu tür bir derin toplumsal dönüşümün ürünü olan bir kadın kahraman yaratmak, ön plana çıkarmak çok da zor değil aslında. Çağımızda kadınların hak ettiği yer o zaten. Zor olan, erkek bir yazar olarak bu roman kişisini romana yansıtırken (hele birinci tekil şahıs bir anlatımla!) bu aktarımı inandırıcı, tutarlı bir biçimde yapmak. Yüzeysel gözlemlerin, kolay genellemelerin ötesine geçebilmek. kadınlar için bile anlamlı olabilecek bir şeyler söyleyebilmektir.

Cengiz Erdinç

DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ
 Böyle futbol tartışması hiçbir yerde görülmedi
 50 yıldır güzel kadınlara ayakkabılarını giydiriyor
 Hiç aşık olmadım, önce şampiyon olmak istedim
 Halter yakında milli spor olacak
 Sizin evde dırdır sorun yaratıyor mu yoksa çoktan...
 Futbolcuların sırdaşı kadın psikolog
 Futbolcular tatlı müptelası
 Futbolcular tatlı müptelası
 Bir kadın için buradan daha güvenli bir yer bulamazsınız
 O kadar sıkıldım ki balıklara Hamlet' bile oynayabilirim
 Ödülleriyle rekor kıran Türk mimar
 Hayallere hiçbir zaman ulaşılmaz
 Aziz Yıldırım da aynı şeyleri söyledi ama bir tek ihraç...
 Bir gay de delikanlı olabilir
 İnşallah aşık olurum ve yine gözüm kararır
 Türkiye'de ilklere imza atmak zor
 Yeni Marilyn Monroe, Scarlett
 Herkes kendi ışığını keşfetmeli
 İkimizin kimyası çok uyuştu
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
    Hobi
  » Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
Güneşle gelen büyük zafer
Güneşle gelen büyük zafer
30 Ağustos muharebesi onca yokluktan bedeli ölçülemeyecek bir zafere...
10 derste mutluluk
10 derste mutluluk
Bağcılar'da belediye tarafından düzenlenen "Mutlu Yuva Mutlu Yaşam"...
Türk mutfağı yıllara meydan okuyor
Bütün değerlerin hızla değiştiği çağımızda modanın tuzağına...
Bu katların hizmeti farklı
The Ritz Carlton Istanbul, ister iş ister tatil amaçlı olsun,...
Fenerbahçe Şenliği bitti Haliç Şenliği başlıyor
Fenerbahçe Yelken Festivali Jim Beam ana sponsorluğunda 19-22 Ağustos tarihleri...
Kerala'da tekne seyahati
Hindistan'ın güneyinde yer alan bölgedeki 40 nehir turistlerin hizmetinde.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.