kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
  » Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var
Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var

Dünyanın "Amerikalı Evliya Çelebi" olarak tanıdığı profesör John Freely, Türkiye'nin 10 yıl dolmadan AB üyesi olacağını söyledi ve ekledi: Çünkü ertelemek için neden yok....

Profesör John Freely...Ya da yabancı basının tanıdığı adıyla nam-ı diğer "Amerikalı Evliya Çelebi"... Boğaziçi Üniversitesi'nde fizik tarihi üzerine dersler veren Prof. Dr. Freely (78), dünyaya Türkiye'yi, Türk tarihini ve mimarisini tanıtan Türkiye'nin gönüllü turizm elçisi. Bugüne kadar yazdığı 17'yi aşkın eseri, 10 farklı dilde yayımlanan Freely, Avrupa'da ve aynı zamanda 6 ay içinde Türkiye'de çıkacak Cem Sultan isimli kitabın da yazarı... Bu Türkiye aşığı İrlanda asıllı Amerikalı ile Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinden, Türkiye-Amerika ilişkilerine, Türk-Yunan dostluğundan, Başbakan Tayyip Erdoğan'a kadar birçok konuyu konuştuk.

* Türkiye'nin hâlâ yeteri kadar gelişmediğini düşünenlerse yanılıyor. Benim ülkenize ilk gelişimden bu yana Anadolu şehirleri de çok gelişti. Çocukluğumun bir kısmı İrlanda'da geçti. Anadolu'dan bir farkı yoktu. Dedemin bir eşek arabası bile vardı. Fakat kısa süre içinde çok gelişti. Türkiye'nin de İrlanda gibi olmaması için hiçbir sebep yok.

* Türkiye-Amerika ilişkileri çok iyi. Fakat Amerika'nın diğer ülkelerle ilişkisi iyi değil. Bu da Türkiye için bir sorun. (Amerika Başkanı George W.) Bush emekli olunca Türkiye için çok daha iyi olacak. (Senatör John) Kerry seçilirse hem Türkiye, hem de dünyanın geri kalanı için her şeyin daha iyi olacağına inanıyorum.

* Türk-Yunan ilişkisi bence muhteşem. Depremden sonra ilişkiler tamamen tamamen değişti. Her iki toplum bir araya geldi. Komşu ülkeler oldukları için birbirlerine ihtiyaçları var. Ayrıca tarihleri ve yaşadıkları topraklar birbilerine bağlıyor. Türkler ve Yunanlılar diğer Avrupalılar'a göre çok daha insancıllar...

* (Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan bence muhteşem bir iş yapıyor. Türkiye'nin AB'ye üye olması için çalışırken, hem de ülkenin kendine has kalmasını sağlamaya çalışıyor. Hem içte, hem de dışta inanılmaz iyi bir iş yapıyor. Daha önceki hükümetlere kıyasla Erdoğan hükümeti muhteşem. Türkiye'deki üniversitelerin sayısı her geçen gün artıyor.

* Türkiye, bölgede bulunan Müslüman ülkelerden çok farklı. Türkiye'yi örnek alsalar daha iyi olurdu. Türkiye'nin yaptığını yapamadılar. Çünkü onları yönlendirebilecek Kemal Atatürk gibi bir liderleri yoktu. Türkiye'nin, eskiden olduğu yeri almaması için bir sebep yok. Türkiye zaten kendiliğinden doğal bir merkez. Dünyanın merkezi.

Prof Dr.John Freely

Amerika'nın NewYork kentinde doğdu. İkinci Dünya Savaşı'nda Amerika Deniz Kuvvetleri'nde yer aldı. 1952 yılında Iona College fizik bölümünden mezun oldu. Atom fiziği üzerine bir çok esere imza attı. 1955 yılında Princeton Üniversitesi'nde çalışmaya başladı. New York Üniversitesi'nde mastır ve doktorasını tamamladı. 1960 yılında Robert Kolej'den gelen teklifi değerlendirerek Türkiye'ye geldi. 16 yıl Türkiye'de kaldıktan sonra İngiltere, Amerika, Yunanistan ve İtalya'da öğretim görevlisi olarak bulundu. 1993 yılında Türkiye'ye geri döndü. Freely'in Türkiye'ye olan ilgisi, İngiliz ordusunda görevliyken Kırım Savaşı'na katılmış ve yaralandığı için birsüre İstanbul'da kalmış olan büyükbabasına dayanıyor.

İdil DEMİREL / DIŞ HABERLER

DİĞER DÜNYA HABERLERİ
 Kerry konuştu, Bush uyudu
 ABD'de 'soykırım' ilk kez mahkemede
 Filistin'de "maaş" ayaklanması
 Guantanamolu esirlerin yargılanmasına başlandı
 İdam cezası, kefalete döndü serbest kaldı
 Nuh'un gemisi tartışması çözülemedi
 Kaddafi'den Müslüman ülkelere Irak uyarısı
 Ehliyetsiz ehliyet hocası
 Papa'dan kadınlara: Hemen eve dönün
 Elektronik postada sanal arzuhalcilik!
 İngilizler'in posteri İtalyanlar'ı kızdırdı
 Peri masalında mutlu son
Hangisi gerçek?
Hangisi gerçek?
GSGM Genel Müdürü Atalay: "G.Saray bu statta maç yaparsa, sorumluluk...
Aslan Porto önünde
Aslan Porto önünde
G.Saray, son iki sezonun UEFA Kupası ve Şampiyonlar Ligi Şampiyonu...
Müdür Bey'e hapis istemi
Müdür Bey'e hapis istemi
Hızlandırılmış facia ile hedefteki bürokrat olan TCDD Genel Müdürü,...
Çocukları onu işçi sanıyor!
Çalışanlarına ev yapıyor, hangi hastaneye giderse, nerede yemek yerse...
'Kazadan bana kalan sadece gözlerim'
Trafik canavarına karşı verilen savaşta başarılı olamadık. Günde...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.