kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
  » Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Euro 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Tek haneli enflasyon kiracıya uğramadı!
Tek haneli enflasyon kiracıya uğramadı!
Ankara'da artış yüzde 50'yi buldu

Kiralar çıldırdı

Büyük kentlerde ev sahipleri enflasyonun düştüğüne hâlâ inanmıyor. Kiralardaki artış oranı yüzde 30-40'lara yükseldi

İstanbul'da deprem riski ve inşaatlarda duraklama kiracıları vurdu. Ortalama 350 milyon lira olan aylık kira 450-500 milyon liraya çıktı. Bazı lüks semtlerde yüzde 50'leri aşan kira zamları var. Ucuzluğu ile tanınan İzmir'de bile kira enflasyonu sıçradı.

En kârlı yatırım
Evini kiraya vermek son dönemde en kârlı yatırım aracı oldu. Esnaf, tüccar, sanayici ve faizci bile yılda yüzde 40 kâr sağlayamıyor.


***

Tek haneli enflasyon kiracıya uğramadı!

Yılsonu yüzde 10 enflasyon hedefine rağmen, İstanbul, Ankara ve İzmir'de kira artışları yüzde 40'ı buldu. Ev sahibi olmak Türkiye'de en karlı yatırım aracı oldu.

Enflasyonla mücadele programı 3 yıldır başarıyla sürdürülürken, kira artışları yüzde 10'luk hedefin üç-dört kat üzerine çıktı. Birçok sektörde fiyatlar kıpırdamazken, kiralar yüzde 50-60 artınca ev sahibi olmak da en kârlı iş kolu haline geldi. Uzmanlara göre İstanbul'un kira rayicini artık zeminin sağlam olması, binaların yeni yapılması ve iş merkezlerine ulaşım imkanlarının kolay olması etkiliyor. Zemini sağlam olarak kabul edilen Boğaz'ın iki yakası, Kavacık, Üsküdar, Kemerburgaz, Gayrettepe ve Çamlıca bölgesinde kira ve mülk fiyatları yükselirken, depremden etkilenen bölgelerde aşırı yükselme yok. İş merkezlerine yakın olan Şişli, Gayrettepe, Levent, Etiler, Ataşehir, Anadolu yakasında Kadıköy ve Moda gibi yerlerde de kiralar yüzde 40'lara varan zamlar görüyor. Kadıköy bölgesinde 400 milyona kiralanan bir daire boşaldığı zaman 500-550 milyon lira civarında kiracı bulabiliyor.

KİRAYI TALEP BELİRLİYOR
Enflasyon, tarihinde ilk kez tek haneye düşerek yüzde 9'a inerken, vatandaşın yüzde 30-40 lara varan kira artışıyla karşı karşıya kalması, emlakçılar tarafından arz-talep ilişkisi olarak açıklanıyor. Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre İstanbul'da 5 konuttan fazla evi bulunan 105 bin kişi, 4 konut üzeri 80 bin kişi, 3 konut üzeri 130 bin kişi ve 2 konutu bulunan 280 bin kişi var. Emlakçılar, vatandaşın yüksek kiradan yakınmasına hak veriyor, ancak bir noktaya dikkat çekmeyi de ihmal etmiyor: "Ekonomideki kriz ve deprem sonrasında yeni konut üretimi azaldı. Böyle olunca da kiralar arttı."

MERKEZ UYARMIŞTI
Enflasyonla mücadelede kira artışları önemli bir engel oluşturuyor. Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, haziranda yaptığı açıklamada, kira artışlarının enflasyon önündeki riskler arasında olduğunu açıkça ifade ederek, "Yılın ilk yarısında kira artışları yaklaşık yüzde 17 enflasyona denk geliyor" demişti. Kira artışlarında yapılan sözleşmelerin geçmiş bir yıllık enflasyon rakamına göre yapılması da bir başka sorun olarak ortaya çıkıyor. Örneğin, DİE'ye göre geçtiğimiz 1 yıllık enflasyon yüzde 21. Ev sahipleri önümüzdeki bir yıllık dönemin kirasını geçen bir yıllık döneme bağlı arttırdığı için, bu yıl için yüzde 10, önümüzdeki yıl için tek hane olarak öngörülen enflasyon hedefi tehlikeye düşüyor. Bu durum ekonomi literütüründe 'enflasyondaki katılık' olarak tanımlanıyor.

ÜRÜN FİYATLARI DÜŞÜYOR
Bu arada birçok sektörde, geçmiş bir yılda mal ve hizmet fiyatları bu kadar artmadı. Örneğin beyaz eşyada fiyatlar geçen yıla göre yüzde 30 geriledi. Otomotiv sektöründe ise fiyatlar sadece yüzde 10 yükseldi. Aynı şekilde DİE'nin verilerine göre konfeksiyonda fiyatlar son bir yılda yüzde 2.1 arttı. Rekabet ve kriz sonrası alım gücünün düşmesiyle fiyat artışları törpülenirken, zorunlu ihtiyaç olan ev fiyatlarındaki yüksek oranlı artış hem ekonomi yönetiminin hem de vatandaşın tepkisini çekiyor.

Hasan ERŞAN-MERKEZ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
 1.5 milyon devlet memuru, sözleşmeli personel olacak
 Bisküvi, büyüklerin iştahını da kabarttı
 SSK'lı, özel eczaneden ilaç satın alabilecek
 'Halka arzdan vazgeçmedik SPK yanlış anladı'
 Emek Elektrik hisselerine çifte kıskaç
 Dijital fotoğraflar artık konuşacak
 'Ürünü satmayın eylülü bekleyin'
 Telekom'da danışman bu hafta belli oluyor
 Temsa'nın Amiral Gemisi ağustosta yollara çıkacak
 Her 100 kişiden 87'si internete girmiyor
 Kredi kartları yarı yarıya küçülecek
 Madencilikte elektronik dönemi
 İşkur imaj değiştiriyor
 Bayilik sistemiyle kömür % 40 ucuzlayacak
 Hazine bu hafta iki ihale birden düzenleyecek
 77 yıllık unvanlar tarih oluyor
OKAN MÜDERRİSOĞLU
Meclis'ten 'Finansal dedektiflik' önerisi
TBMM,...
Bu sene biz birinciyiz
SABAH'ın sponsorluğunda yapılan Deniz Kuvvetleri Kupası'nda geçen yıl...
26 yaşında 'hız'ı yönetiyor
Hilal Kosif. Dünyanın lüks markaları BMW, Range Rover Mini Cooper'ın...
IMKB
E: 19,157 D:% 1.01
DOLAR
S: 1,429,000 D:% -0.49
EURO
S: 1,773,000 D:% -0.17
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.