kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bronzlaşmak uğruna sağlığınızdan olmayın
Kuralına göre bronzlaşın

Bilinçsiz güneşlenme lekelere, alerjiye hatta cilt kanserine bile neden olabiliyor. Uzmanlar "11.00- 15.00 saatleri arasında güneşe çıkmayın" derken yüksek faktörlü koruyucu krem kullanmayı, bol bol su içmeyi ve alkolden uzak durmayı öneriyor.

***

Bronzlaşmak uğruna sağlığınızdan olmayın

Hoş bir tene sahip olmak için güneşe çıkmadan önce koruyucu krem kullanmak ve bol bol su içmek gibi bazı kurallara uymanız gerekiyor
Güneş ışınları, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve kemiklerimiz için gerekli olan D vitaminini sağlar. Ama güneşin zararlarını saymaya kalktığımızda bu kadar az maddeyle karşılaşmıyoruz ne yazık ki. Güneş çarpması, deri lekeleri, güneş alerjisi ve özellikle cilt kanseri, güneşin başlıca zararları arasında yer alıyor. Bu nedenle bronzlaşmak amacıyla güneşlenirken bazı konulara dikkat etmemiz gerekiyor. Güneş ışınlarının en şiddetli olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında güneşe çıkmamaya özen gösterilmesi gibi. Sadece bu saatler arasında değil her saatte direkt olarak güneşin altında değil de gölgede oturmakta fayda var. Şemsiye ve şapka kullanmak ise ihmal etmediğiniz bir alışkanlığınız haline gelmeli.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yapılması gerekenlerden bir diğeri ise güneşten koruyan ürünler kullanmak. Güneşe çıkmadan yarım saat önce tüm vücuda sürülmesi gereken bu ürünler deri tipine göre farklı faktörler içeriyor. Ancak çocuklarda, deri tiplerine bakılmadan yüksek faktörlü ürünler kullanılması gerekiyor. Çocukların, beyaz tenlilerin ve geçmişinde cilt kanseri öyküsü olanların en az 30 faktörlü koruyucu kremleri kullanmaları lazım. Güneşin zararlı ışınlarından koruyan ürünlerin deriye yeterli miktarda ve kalınlıkta sürülmeli ve gün boyunca da düzenli olarak yenilenmesinde fayda var. Akşam duş aldıktan sonra ise cildinizin ihtiyacı olan nemi almasını sağlamak için nemlendirici krem kullanmayı ihmal etmeyin. Güneşlenirken dikkat edilmesi gereken tek şey sadece krem kullanmak değil tabii ki.

Ayrıca yediklerimize ve içtiklerimize de özen göstermemiz gerekiyor. Yağlı, şekerli gıdalardan, aşırı yemekten kaçınarak sebze, haşlama veya ızgara gibi hafif gıdaları tercih etmek, günde ortalama 2 - 2.5 litre su içmek, alkol almamak ve tok karnına denize girmemek de sağlığımız için uymamız gereken kurallar arasında. Süt beyazı tene sahip olan kızıl ve sarışınlar, güneş altında korumasız kaldıklarında toksik bir melanin salgılarlar. Bu da hücreleri zehirleyerek ve ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle açık tene sahip olanların, sabahları erken saatlerde veya akşamları güneş batarken güneşlenmeleri gerekir. Tabii bu arada tepeden tırnağa güneş kremi kullanmayı ve kremi sık sık yenilemeyi de unutmamaları gerekiyor.

Güneş altındayken şemsiyelere güvenmekle yetinmeyin ve dolaşırken, pamuklu giysilerle açıkta kalan yerlerinizi örtmeyi, geniş kenarlı bir şapka takmayı ve güneş gözlüğü kullanmayı hiçbir zaman ihmal etmeyin. Kumrallar da sarışınlar kadar olmasa da güneşin zararlı ışınlarından kolaylıkla etkilenebilir. Bu nedenle kumralların havuç, kavun, kayısı gibi karoten içerdikleri için brozlaşmalarına yardımcı olacak yiyecekleri tatile çıkmadan birkaç hafta öncesinden bol bol yemeleri yararlı olur. Kumrallar da diğer cilt tipine sahip olanlar gibi güneşin tepede olduğu saatlerde gölgede kalmalılar. Uzun vadede yüzlerinin aşırı kırışmasını önlemek için 30 gibi yüksek koruma faktörlü bir ürün kullanmayı ihmal etmemeleri gerekir. Koyu kumralsanız, düşlediğiniz bronzluğa kolaylıkla kavuşabilirsiniz. ama bu güneşin nimetlerinden sonuna kadar yararlanabileceğiniz anlamına gelmiyor, çünkü herkes gibi sizin de krem kullanmayı ihmal etmemeniz gerekiyor.

Güneşe çıktığınız ilk günlerde 15 koruma faktörlü bir krem kullanın ve saat 11.30'dan sonra güneşte kalmayın. Güneş çarpması riski orada da devam ettiği için suyun içindeyken de kreminizi yenileyin. Gözlük ve şapka kullanmayı unutmayın. Esmerler dikkat çekici bronzluğa çok hızlı kavuşabilir ve bu bronzluğu uzun süre koruyabilirler. Ama ne yazık ki UV ışınları onlar için bile tam anlamıyla güvenilir değildir. İlk günlerde 8 koruma faktörlü bir ürün kullanarak güneşe çıkmaları gerekir. İlerleyen günlerde ise ciltlerinin koyuluğuna göre 8-15 arası faktörlü bir ürünle bronzlaşabilirler.

G Eylem Bilgiç

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Koleksiyoncu luk AB'ye uyacak
 Malt viski yeniden keşfedildi
 Ona bir kez daha hayran olacaksınız
 Türkiye'nin bilimadamları bu üniversitede yetişiyor
 Dört yıl sonra yeniden
 Sert müzik severlere
 Zorla güzellik olmaz
 Erkekleri renkli bir yaz bekliyor
 En değerli miras SAAT
 Evin gizli bölümü, yatak odası
 Eşler evliliğe nasıl hazırlanmalı?
 Rengarenk bir boncuk cenneti
 İstanbul'un en güzel teraslarını turistlerden başka bilen yok
 Roman yazdım hayatım değişti
 Çerkez Ethem'in öyküsü
 Merkez sağ sahibini arıyor
 Haftanın Kitapları
 Miniklerin tatili dolu dolu geçecek
 Bu okullarda devamsızlık olmuyor
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
KENAN ONUK
Bir efsane daha gitti
Genç kuşağın en iyi tenor...
Japonların Alice'i harikalar diyarında
Japonların Alice'i harikalar diyarında
Oscar ödüllü animasyon filmi "Sprited Away-Ruhların Kaçışı" gecikmeli...
Filmlerimizin Avrupa çıkarması
Filmlerimizin Avrupa çıkarması
Çek Cumhuriyeti'nin turistik kenti Karlovy-Vary, temmuz ayındaki ünlü...
Fenerbahçe kıyısında özel bir lezzet durağı
Park Restoran, son zamanlarda yiyecek içecek mekanları gelişen...
Günbatımının ideal adresi
Yenilenen dekorasyonu ve huzur veren manzarasıyla Sunset Marine...
Şifalı bitkiler müzesi
İstanbul'da açılan "Lokman Hekim Tıbii Bitkiler Bahçesi"nde şifalı bitkiler...
Yoga yapmayı öğrenen herkes formda kalacak
Yönetmen Sinan Çetin'in eşi Rebekka Haas, Türkiye'deki ilk yoga DVD'sini...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.