kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Uzakdoğu ya da Latin Amerika
Palmiye'nin altın adayı

CANNES'da ödül alması beklenen filmlerin başında "Motosiklet Günlüğü" geliyor. Film Che Guevera'nın henüz çok gençken bir arkadaşıyla yaptığı Latin Amerika gezisini anlatıyor.

***

Uzakdoğu ya da Latin Amerika

Eğer bir belgeselin Altın Palmiye alması gibi şimdiye kadar hiç görülmedik bir şey gerçekleşecek olursa, çılgın muhalif Michael Moore'un "Fahrenheit 9/11"i Cannes'dan en büyük ödülle dönebilir

Cannes Şenliği her zamanki gibi: Gürültü, patırdı, gösteriş, şaşaa, kalabalık, büyük filmler, parlak starlar ve bu hengame arasında kendini göstermeye çalışan sanat sinemasının bütün dünyadan gelme kaliteli ürünleri. Ki onlar bu yıl herkesin üzerinde anlaştığı başyapıtlar vermekten henüz uzak. Büyük merakla beklenen filmlerden Emir Kusturica'nın" Hayat Bir Mucizedir" filmini kendi adıma çok sevmedim. İlk bir saati Kusturica'ya özgü coşkun ve çılgın bir mizahla gelişen, sonra beklenmedik biçimde savaş fonu önünde klasik bir aşk hikayesine dönüşen filmin yine de çok sayıda hayranı ve Altın Palmiye için belli bir şansı var. Ama bu filmin Kusturica'ya tam üçüncü kez Altın Palmiye getirmesi de pek mümkün gözükmüyor. Kendine özgü filmlerden dünyadaki şarap üretimi ve bu alandaki Fransız-Amerikan rekabeti üzerine "Mondovino" adlı belgeselin, aynı adlı çizgi filmin ikinci ve yine çok sempatik bölümü 'Shrek 2"nin ya da karşımıza çok ilginç bir kişilik getirmekten fazla bir özelliği olmayan İtalyan filmi "Aşkın Sonuçları"nın aynı biçimde Altın Palmiye için fazla şansları yok. Aradan sıyrılan filmlerin bir bölümü Uzakdoğu'dan geliyor. Dört çocuğuyla oturduğu daireden sık sık çekip giden ve bir keresinde tümüyle kayıplara karışarak geri dönmeyen bir annenin geride bıraktığı çocukların ayakta durma çabasını anlatan ve gerçek bir olaydan yola çıkan Japon filmi "Kimse Bilmiyor"' çok kendine özgü bir atmosfer filmi ve ödüllerde şansı olabilir. Kore sinemasından gelen ve son derece çarpıcı bir sinema diliyle anlatılması ve hatta inanılması zor bir mafya öyküsünü anlatan "Yaşlı Çocuk" bir tür. Doğu usulü Tarantino filmi gibi duruyor. Çok kişi filme burun kıvırdı. Ama bu bence festivalin en çarpıcı ve yenileyici filmlerinden biri. Ve jürinin başında da bizzat Tarantino olduğuna göre, filmin ödüllerde, hatta Altın Palmiye'de büyük şansı olduğu söylenebilir.

BUSH'A AĞIR ELEŞTİRİ
Dinsel eğitimle gencecik insanlarda uyanan önüne geçilmez cinsellik dürtüsünün ilgi çekici bir sentezini yapmayı deneyen filmi "Kutsal Kız" ya da fazlasıyla Fransız kalmanın dışında hiçbir kusuru olmayan son derece incelikli bir Fransız sanat burjavizisi irdelemesi olan "Bir Fotoğraf Gibi", festivalin diğer ilgiye değer filmleri. Ama, eğer bir belgeselin Altın Palmiye alması gibi şimdiye kadar hiç görülmedik bir şey gerçekleşecek olursa, çılgın muhalif Michael Moore'un Bush yönetimini yerden yere vuran ve George W. Bush'u gerçek bir geri zekalı gibi gösteren son derece başarılı polemik "Fahrenheit 9/11", pekala Cannes'dan en büyük ödülle dönebilir. Yarışmanın merakla beklenen filmlerinden "Motosiklet Günlüğü" ünlü Latin Amerikalı devrimci Che Guevera'nın 1952 yılında henüz çok genç bir delikanlıyken yakın bir arkadaşıyla yaptığı Latin Amerika gezisinin öyküsünü anlatıyor. Che'nin bizzat yazdığı kitaptan yola çıkan filme, bizde de "Merkez İstasyonu" filmiyle tanıdığımız Brezilyalı yönetmen Walter Salles perdeye aktarmış. Film bir yandan Che'nin devrimci kişiliğinin ilk kez oluşmasını, öte yandan Latin Amerika'nın yıllardır değişmeyen temel sorunlarını ustalıkla perdeye getiriyor. "Motosiklet Günlüğü"nün Altın Palmiye için ciddi bir aday olduğu kesin. Yarışmanın en merak edilen filmlerinden Çin sinemasının büyük ustası Wonn- Kar Way'ın "2046" filminin gösterimi kopyanın geç gelmesi nedeniyle ertelendi. Yönetmen tam beş yıldır üzerinde çalıştığı bu filme son dakikada kimi sahneler eklemek istemiş anlaşılan... Bu nedenle çok istediğim halde bugün bu sayfada sizlere bu filmden sözedemiyorum. Ancak son gün gösterilen "2046"nın ödül listesinde yeralmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ve böylece Altın Palmiye'nin Latin Amerika ya da Uzakdoğu ülkelerinden birine gitmesi büyük olasılık taşıyor. Sonuçlar bugün açıklanacak.
DİĞER SİNEMA HABERLERİ
 Japonların Alice'i harikalar diyarında
 Filmlerimizin Avrupa çıkarması
 Konserine gidemeyenler üzülmesin
 Kariyerinin doruğunda
 Bu da bir İngiliz klasiğini Amerikanlaştırma çabası
 İnsanların kaybolup gittiği bir ülkenin öyküsü
 Aşkın gizleri ve farklı yüzleri biter mi hiç?
 Gidenlere son bir selam
 Ustaları buluşturan film
 Hiç yaşanmamış bir aşkın öyküsü
 Bir De Konuşsa
 Yarın geç olabilir
 Hitchcock üzerine
 Cannes her zamanki gibi tartışma yarattı
 Haziran sendromuna dikkat
 Bir avuç insanın hazin hikayesi
 Külkedisi çeşitlemelerine bir katkı daha
 İntihar saplantısıyla nasıl mutlu olunur?
 Kısa film yarışması için başvurular başladı
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
    Yaşama Dair
  » Sinema
    Gurme
Fenerbahçe kıyısında özel bir lezzet durağı
Fenerbahçe kıyısında özel bir lezzet durağı
Park Restoran, son zamanlarda yiyecek içecek mekanları gelişen...
Günbatımının ideal adresi
Günbatımının ideal adresi
Yenilenen dekorasyonu ve huzur veren manzarasıyla Sunset Marine...
Şifalı bitkiler müzesi
İstanbul'da açılan "Lokman Hekim Tıbii Bitkiler Bahçesi"nde şifalı...
Yoga yapmayı öğrenen herkes formda kalacak
Yönetmen Sinan Çetin'in eşi Rebekka Haas, Türkiye'deki ilk yoga...
Koleksiyoncu luk AB'ye uyacak
AB Uyum Yasaları çerçevesinde para koleksiyon culuğuna yeni düzenlemeler...
Malt viski yeniden keşfedildi
Eskiden yaşlı ve zengin erkeklerin içkisi olarak bilinen malt viskiyi şimdi...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.