kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Euro 2004
  » Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Günde 30 dakika sizi forma sokacak
Günde 30 dakika sizi forma sokacak

Diyet yapmasına rağmen bir türlü kilo veremediğinden, vücudunu forma sokamadığından şikayet edenlere; uzmanların tek bir önerisi var; egzersiz. Haftada üç kez, yarım saat yapacağınız egzersiz programı, birinci ayın sonunda size doğru adımlarla ilerlediğinizi, forma girdiğinizi gösterecek 30.

1. Isınma hareketleri Isınma hareketleri egzersize başlamadan önce mutlaka yapılmalı. 7 dakikanızı bu hareketlere ayırın. Bunun için yakınınızdaki bir merdiveni kullanmanız gerekecek. Önce sağ bacağınızla merdivene adım atın, sol bacağınız aşağıda, geride olsun. Bacaklarınızı esnetin, bir dakika bu hareketi sağ bacakla yaptıktan sonra, sol bacağa geçin. Merdiven yoksa, olduğunuz yerde koşun.

2. Karın bölgesi hareketleri Resim A'da görüldüğü gibi topu alın ve kollarınızı öne doğru esnetin. Daha sonra geriye doğru esneyin. Sonra aynı pozisyonu sola dönerek, Resim B'deki gibi yapın. 12 kez sola esnedikten sonra taraf değiştirin. Hareketi 2 dakika tekrarlayın.

3. Duvar hareketi Resim A'daki gibi topu sırtınızla duvarın arasına yerleştirin. Resim B'deki gibi baldırlarınız gerilene kadar eğilin. Kalçalarınızı sıkın ve topu sıkıştırarak, 5 kez eğilip kalkın. Eğer top bulamıyorsanız, direk duvara yaslanın ve Resim B'deki gibi top olmadan eğilin. 1 dakika böyle kalıp, hareketi 2 dakika tekrarlayın.

4. Sırt hareketleri Bu
hareket özellikle sırt kasları için faydalıdır, 2 dakika tekrar edin. Bir havluyu Resim A'daki gibi katlayın, uçlarından iki elinizle tutarak kollarınızı yukarı doğru kaldırın, sonra Resim B'deki gibi başınızın

5. Sandalye hareketi Vücudunuzun
alt kısımlarını çalıştıran bu hareket, karın kaslarına da faydalı. Tekerlekli sandalyeye oturun, karın kaslarınızı sıkın, omuzlarınız geride olsun. Kendinizi, topuğunuzu yere bastırarak Resim A'daki gibi ileri itin. 2 dakika boyunca bu hareketi yapın. arkasına

6. Göğüs hareketi Göğüs ve kollar için faydalı olan bu hareket 2 dakika yapılmalı. Havlunuzu, destek olması için dizlerinizin altına yerleştirin. Resim A'daki gibi gövdeniz 45 derecelik açı yapana kadar kalkın, sonra da yere doğru yavaşça inin. Bu hareket, özellikle kollara çok faydalı. indirin.

7. Dans molası Dans ederek hem rahatlayacaksınız, hem de kalorileri yakacaksınız. 7 dakika boyunca dans edin. Şimdi parti zamanı! En sevdiğiniz dans şarkısını çalmaya başlayın ve müziğin ritmiyle istediğiniz gibi dans edin. Böylece hem stresten uzaklaşacak, hem rahatlayacak, hem de kalorileri yakacaksınız. Dans ederken terleyeceğiniz için kaybettiğiniz sıvıları telafi etmeyi unutmayın.

8. Köprü hareketi Resim A'daki gibi yere uzanın. Elleriniz yanda, vücudunuza birleşik, dizlerinizi kırıp ayaklarınız yere tam basarak uzanın. Resim B'deki gibi kollarınız ve ayaklarınızdan güç alarak, kalçanızı kaldırın ve bir süre öyle tutun. Bu hareketi 2 dakika yapın.

9. Arka bacak esnetme Bu hareketle baldırlarınız, sırtınız ve kalçanız çalışır. 2 dakika tekrarlayın. Yüz üstü yere uzanın, ayak bileklerinizin arasına topu alın. Yüzünüzü, kollarınızın üstüne koyun. Resim B'deki gibi topla beraber, ayaklarınızı tavana doğru itin.

10. Kol esnetme Kol kaslarını geliştiren bu hareketi, 2 dakika tekrarlayın. Havluyu uzunlamasına katlayın. Bir ucunu sol elinizde tutun ve kolunuzu başınızın üzerinde, yukarı kaldırın. Sonra sağ elinizle, havlunun boş kalan ucunu sırtınızdan yakalamaya çalışın. Daha sonra taraf değiştirin. Böylece iki kolunuzu da esnetirsiniz.

Bunları hazırlayın
* Futbol topu büyüklüğünde bir top

* Havlu

* Tekerlekli çalışma masası sandalyesi

* Mobilyaların olmadığı boş bir alan

* Sevdiğiniz bir dans müziği

* Kocaman bir bardak su

ZEYNEP GÜLER GÜNAYDIN

DİĞER GÜNAYDIN HABERLERİ
 Minik Elvisler'in rock'n roll şöleni
 Müzik Kasabası için geri sayım başladı
 Çadır kuliste gece boyu kahkaha attılar
 Sinan Çetin'in eşi "Yoga" filmi yönetti
 Libido okşuyoruz ama Sex and the City değiliz!
 Gün ışığı
 Şimdilik arabası yok ama Abidin OLMUŞ!
 İSTANBUL'dan Anadolu'ya yardım eli
 Cümbür cemaat step yapıyorlar
 Vitrin Meleği
GÜLSE BİRSEL
Senaryo gibi gerçek hikaye!
Önce sıradan bir yaralama...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.