kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Zerda'nın yaşam savaşı

Doğuştan kalbi delik olan beş buçuk aylık Zerda Öztürk'ün ailesi bebeklerinin ameliyat olacağı günü sabırsızlıkla bekliyor. Doktorların 'ameliyat olmazsa ömrü çok kısa' dedikleri minik kalp hastası Zerda, yakında ameliyat masasına yatacak. Operasyon başarılı geçerse, ailenin beş buçuk aydır çektiği acılar sona erecek

atv'de yayınlanan Zerda dizisinden esinlenerek kızlarının adını Zerda koymuş Nihat ve Nilüfer Öztürk çifti. Ancak, beş buçuk aylık Zerda'nın talihsizliği doğuştan. Zerda bebeğin kalbi delik, kalp kapakçığı çalışmıyor ve kalbi sağ tarafta. Minicik bedeniyle yaşam mücadelesi veren Zerda, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nde önümüzdeki günlerde ameliyat olacak. Öztürk ailesinin iki buçuk yaşında bir erkek çocuğu vardı, en büyük isteklerinden biri; bir de kız çocuğu sahibi olmaktı. Ailenin bu dileği gerçekleşti. Ancak, Bursa'da dünyaya gelen kızları Zerda Öztürk'ün, doğduktan bir gün sonra yapılan kontrollerinde 'büyük arter tranpozisyonu' belirlendi.

BORÇ ALIP İSTANBUL'A GELDİLER
Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne çocuklarını düzenli olarak kontrollere götüren Öztürk ailesine, Zerda'nın bir an önce ameliyat olması gerektiği, aksi taktirde öleceği söylendi. Baba Nihat Öztürk kızını yaşatabilmek için İstanbul'a götürmek zorundaydı. Ancak, maddi durumu oldukça kötü olan baba Öztürk, arkadaşlarından borç para bulmak için kapı kapı gezerek, iki milyar lira topladı. Çalıştığı firmadan izin alan Nihat Öztürk, eşi Nilüfer ve kızı Zerda'yı da yanına alarak İstanbul'a geldi. Küçük bir otele yerleşen Öztürk ailesi kızlarının kontrollerini yaptırıyor ve ameliyatının yapılacağı bir hastane arıyorlardı. Nihat Öztürk, geceleri Bursa'ya gidip çalışıyor, gündüz ise İstanbul'a geliyordu. Bu zorlu koşullara dayanmaya çalışmasına rağmen Öztürk, işlerini aksattığı gerekçesiyle işinden de çıkarıldı. İki ay önce aldığı borç para ile İstanbul'a gelen Öztürk, parası bitince Bağcılar'da bir akrabasının evine sığındı. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nde yapılan incelemenin ardından, hastane minik kalp hastası Zerda'nın ameliyatı için tarih belirledi.

YAŞAMA ŞANSI YÜZDE ELLİ
Çocuğunu ameliyata alacaklarını öğrendiğinde gözyaşlarına boğulduğunu söyleyen anne Nilüfer Öztürk, "Çocuğum gözlerimin önünde eriyordu. Hangi anne baba buna dayanabilir? Rengi kararıyor, nefes alamıyor... Ölecek diye korkarak, sabah akşam yatağının başında bekliyorum. Ameliyatın ardından inşallah tüm acılarımız sona erecek" dedi. Anne Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kızımız Zerda'nın ameliyat olması durumunda yaşama şansı yüzde 50. Bu, bizim için inanılmaz bir umut. Özel hastanedeki ameliyat masrafı 85 milyarı buluyordu. Ekonomik gücümüz olsaydı, bugüne kadar yaptırırdık. Çocuğumuzu yaşatmak için elimizden geleni yaptık. O minik gözleriyle bize bakıp, adeta yardım istiyordu. Şimdi önümüzde bir şans var. Ameliyatın başarılı geçmesi için çok dua ediyorum."
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Yumrukla Hayata Döndü, Şimdi Kendi 48 Kalbi 14 Yaşında
 İki Kere Ölüp Geri Geldi
 Biri İçin Dram, Diğeri İçin Hayat Oluyor
 Hayalet Sağlık Ocakları
 Faydalı Bilgiler
 Bu Hayat Bana Hediye, Herkesle Paylaşmalıyım
 Zerda'nın Yaşam Savaşı
 İdrar Kaçırma Türkiye Genelinde Araştırılıyor
 300 Sayfalık Kitabı Anlayarak İki Saatte Okuyun
 Besin Zehirlenmesi Mevsimi Geldi
 Nina'nın Kalbi İle Yaşayan Erol Öss'ye Girecek
 Hayatının En Sağlıklı Baharını Yaşıyor
 Şizofreni Hastaları İkinci Evimiz'de Buluştu
 Çocuğunuzun Dişleri Çapraşık Olmasın
4 dev isim 'Zaman' için bir araya geldi
4 dev isim 'Zaman' için bir araya geldi
Yönetmenliğini Ali Özgentürk'ün üstlendiği ve sonbaharda sinemalarda...
'Yanına gelirim seni rezil ederim'
'Yanına gelirim seni rezil ederim'
Manken Çağla Şikel, eski sevgilisi Kenan Doğulu'nun yaşgünü...
Operasyon boşa gitmiş!
Operasyon boşa gitmiş!
Akmerkez ve Akkök Holding'in ortaklarından Ömer Dinçkök'ün...
Özlem'in kaderi!
Özlem'in kaderi!
Yaşadığı aşklar hep hayal kırıklığı ile noktalanan Özlem...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.