kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Aysegul Aldinc @ SABAH
 

Sendromcuk dö la bahar

Size de oluyor mu? Bahardan mıdır nedir, böyle ayağının altından toprak kayıyormuş gibi oluyor insanın. Astronot gibi dolaşıyorsun. Fena bir duygu diil aslında, bulutların üstünde dolanıyormuş gibi, aşk meşk sözkonusuymuş gibi, en şaaane duygu buymuş gibi, muş gibi, kuş gibi...!

Bu tip durumlarda veriyorsun enseyi döşeğe, bi tavana bi teeveeye tikkat ediyorsun! O da kesmediyse yum gözü gitsin horul gırıl uyku düzlemine geç... De, işler güçler n'oolucak bu ara ve tabii ki derede? Memleketi kim kurtaracak? Ahaliyi kim adam edecek..? Bi de bunlara kafa yoracak birini bulmak lım falan ve filan. Zor... Böyle tembel teneke pozisyonu tercihlerimde şahsen beni zorlayan en mühim husus; ben yatarken dünyanın dönmeye devam etme hali. İşte bu çok fena kankardeşlerim. Sen ense yaparken birilerinin çalışmaya devam etmesi feci bir şey. Hatırlıyorum da bu yüzden midir nedir sokağa çıkma yasağı, sayım suyum filan olduğu günler ben çoook ama çok mutlu olurdum herkes benle eşit durumda diye; daha o zaman yattığın yerden dünya işlerine karışmak içün bilgisayar filan icad edilmemiş, çayı üzümle içiyoruz, buralar dutluk falan..! Hayat zoooor...

Öte öte yandan, cemreler düşüp yazın ucu göründüğünde, ki üstüne basıyoruz patayı kaldır; bir kısım insan topluluğunu başka çeşit bi dert, tehdidi altına alır... E ben de kafam kel olmadığına göre bu, aza nereye demişsin çoğun yanına acıklılığı içersinde yer alırım. Çoğunluk mu dedim? Evvet... Karnın tok sırtın pek olsun olmasın garabet bir eşitliğin harcı: Siklet problematiği...ya da; Kışın yediğin erikler, yazın her bi yerini çimdikler sendromcuğu. Kural budur ve değişmez.

Buna mukabil az da bulunsa bir şanslı insan çeşidimiz de yok değil. Küççük Ceylan misal; tam 12 kilo almış Memedali Beeey'in programında söyledi. Çok mutlu... Ne güzel... Ve insan ister istemez düşünüyor; 'kilo alma ihtiyacı' ne menem bi şeydir diye. Hayatında hiç kar yağışı görmemiş, anne olmamış, 80'ine kadar bakir kalmış birileri nasıl ki görmediği tatmadığı bir durumu tanımlayamaz öyyle de bir durumdur herhalde. (Aa güzel benzetme oldu; hiç!) Ama ferah bir durum olduğu kesin! Yedikçe zayıflamak gibi hoş bir vaziyet (!) icad edilmedikçe bazı ruhlar rahata eremeyecek diyeceğim o ki.

Bakıyorum medyatik rejim doktorları mevsimden istifade şov programlarını dolaşmaya başlamışlar bile. Kazandıkları paraları koyacak yerler satın almak için olsa gerek. İnsanoğlunun açgözlülüğüne şaşıyorum ama ben. İştah fonksiyonu ayarlamalarıyla dünyalık edinenlerin kendi iştihalarını kontrol etmesini de istiyor gönül. Ne bileyim kefenin cebi filan..? 'Milletin dünyalığından sana ne hemşire' diyecek olana, yeterince anlatamadım mı diye de eklemek isterim. 'Doktorum' diyenin medyatik olma ihtiyacı sinirime dokunuyor; hepsi hepsi bu.

SEÇİM HEYECANI
Konu değişsin. Değiş Tonton: Yarın, bundan sonraki günümüzü göreceğimiz seçmece helecanlarına gark olacağız. Asıl itibarıyla olayın helecan kısmı yumurtalarını soğutmayı hiiiç istemeyecek ya da yeni folluklara yumurtlayacak adı belli rengi kokusu belli besili şahısların nabızlarında hüküm sürecek. Olay bizim açımızdan öyle, bir futbol müsabakası adrenalininde seyretmeyecek. Zira balı biz tutmuyoruz ki parmaaamızı yalayalım. Di mi? Di mi? Di mi? Allah müstehakımı versin giderayak o ne politik yaklaşımdı öyle? Yaklaşın öpücem!

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Ben Paris'teyken   / 22-05-2004
 Geçip giderken   / 08-05-2004
 Yaza yaz geldi   / 01-05-2004
 Yanına ayran mı kola mı alırsınız?   / 24-04-2004
 Yazınızı nasıl alırdınız bugün?   / 17-04-2004
 Hayvanlar   / 10-04-2004
 Saadete gelin   / 03-04-2004
 Sendromcuk dö la bahar   / 27-03-2004
 Canımı acıtıyorsun!   / 20-03-2004
 Takıntılar bilmem kaç   / 13-03-2004
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
KENAN ONUK
Elvin Jones'un ardından
Caz deyince aklımıza gelen...
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Saptamalar
Zavallı Çetin Alp, Eurovision'un günah...
Cannes her zamanki gibi tartışma yarattı
Cannes her zamanki gibi tartışma yarattı
14 yaşındaki bir Japon gencini en iyi oyuncu seçen jüri, bu cesur...
Haziran sendromuna dikkat
Haziran sendromuna dikkat
Eskiden bu dönemde 'sinema mevsimi' biter ve tüm sinemalarda 'ikinci...
Farklı lezzetler aynı mönüde
Kazan Brasserie, Türk ve dünya muftaklarını birleştiren zengin...
Artık kokteyl yapmak daha kolay
East'n Bull, Türk eğlence dünyasını coctail mix adında yeni bir ürün...
Hollywood'a çarık giydiriyoruz
Kahramanmaraş'ta dört kuşaktır çarık üretip satan Kopar ailesi, 'Büyük...
Şaolinler geri döndü
Yalnızca iman gücüyle başlarının üstünde duran, tuğlaları kıran Şaolin...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.