kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Doğayı verandalarda yaşayın
Doğayı verandalarda yaşayın
Öneriler

Doğayı verandalarda yaşayın

Evle bahçe arasında köprü oluşturan verandalarda oturmak insana ayrı bir keyif verir. Burada mevsimlerin ritmik ve doğal hareketlerini rahatça izleyebilirsiniz
Bir pencerenin önünde kollarımızı dayayarak etrafımızı seyretmek son derece dingin ve eğlencelidir. Aynı zamanda şayet bu baktığınız gözünüzün alabildiğince uzanan bir doğa parçasıysa çok dinlendiricidir. Bu manzara insan için sonsuz bir ilham kaynağıdır. Bununla beraber tabiatın içindeymişcesine hafif hışıltısını, kokusunu içimizde daha iyi hissederiz. Evle bahçe arasında bir geçit ya da köprü oluşturan verandalar bunun için ideal yerlerdir. Burada oturarak mevsimlerin ritmik hareketlerini, değişim ve gelişimlerini izleyebiliriz.
İlkbaharda ekilen çiçeğin yazın tomurcuk verişini görmek, sonbaharda dökülen kırmızı yaprakların doğal halı dokusuna dokunmak, kışın buzlardan gelen parlak ışıkları seyredebilmek heyecan vericidir. Evinizin önüne veranda yapmayı düşündüğünüzde bunun hem ev, hem de bahçe ile bütün olacağını unutmamalıyız. Dolayısıyla boyut ve anlam olarak bahçeden farklı da olsa aslında bahçenin içinde, hem bahçenin, hem de evin bir devamı şeklinde algılanır. Bahçe tanzimi ve kullanılacak mobilyalar birbirleriyle uygun belirlenmelidir. Güzel kokulu çiçeklerin yanında olması insanı mutlu eder. Bahçe gezintileriniz için aromatik bitkileri yolun iki tarafına da ekerek hoş parfümlü bir güzergah yaratabilirsiniz. Bunun için yaz kış etkisini yitirmeyen bergamot, kekik, papatya vb. seçilebilir. Gene verandaların yakınında hafif bir su sesi ile de hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz. Verandaların dekoru içinde düşünebileceğimiz bir küçük çeşme ya da havuzcuğun içine koyacağınız parlak çakıl taşlarından yansıyan ışıkları izlemek de hoş olabilir. Verandalar çay molası verilip, derin sohbet anlarının yaşandığı, havadar bir bölümdür. Ilık bir meltem rüzgarı kitap okurken sayfaların kendiliğinden çevrilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda akşam sefaları için de loş bir ışıkla değerlendirilebilir. Dolayısıyla havaların uygun olduğu dönemlerde, evin içinden çok yaşanılan yerdir verandalar.

MUTLULUK BAHÇELERİ
Kışın genelde boş bırakılan bahçe ya da terasta bitkileri öyle titizlikle seçebilirsiniz ki, sürekli bir "bitki sergisi" yaratabilirsiniz. Saksılar küçük alanlarda bile orijinal bir farklılık yaratırlar. Verandaları aynı zamanda saksı çiçekleriyle de süsleyebilirsiniz. Sandıklar, sepetler, şişeler de bu dekorun hoş bir parçası olabilirler. Bu konuda mobilyalarla uyuma dikkat etmek gerekir. Artık farklı malzeme ve modelde o denli çok çeşit görebiliyoruz ki, bu seçimi yaparken artık bir hayli zaman harcamanız gerekebilir. Ama sonuçta bu vakti harcamaya değer. Bahçeler bize mevsimlerin ritmini hatırlatarak içimizdeki dinginliği arttırırlar. Bahçe ile uğraşırken biliriz ki, kendi belirlediğimiz süreçler, tarihler tabiatın kuralları önünde önemini bir nebze de olsa kaybederler.
Mevsimlerin değişimi ile bahçedeki farklı ambianslarına hayran kalıp, çiçeklerin, meyvelerin ve yaprakların düzenli gelişimini izlemekten zevk almamız mümkün değildir. İlkbaharda, yeni yeni uç verdiğinde oluşacak çiçeklerin renkleri, yazın, evlerimizi çiçek parfümlü kokuların sarması, sonbaharda ağaçlardaki meyvelerin reçel kavanozlarındaki nefis çeşitliliği, kışın doğanın yenilenmeye hazırlık aşamasındaki dinginliği heyecanla beklenir. Tabiatta su ve güneşin renk değişimlerine çok hoş katkıları olmakta. Renklerin ve ışığın yoğunluğu, yaprakların mevsimlere göre değişimi içimizde barış, dinlenme, veya meditasyon hissi uyandırır. Bir bahçenin kapısında adımınızı atar atmaz, hem özel bir alana girmiş oluyor, hem de doğanın bir ufak parçasını elinize almış oluyorsunuz.
Çatısız bu alanda ilk hissedilen tabiatın hem sonsuzluğu, hem de onun bir bölümüne sahiplik duygusunun verdiği mutluluktur. Küçük bir balkon ve teras bile bu hissi verebilir. O yüzden bu illaki büyük bahçeleri olanların yaşayabileceği bir ayrıcalık da değildir. Sadece küçücük bir toprak parçasına bile bu gözle bakabilmeyi istemektir esas olan. Orada neyi nasıl yeşerteceğimizi, nasıl yaşayacağımızı hayal etmektir. Ve bunu da hepimizin yapabileceğine inanıyorum.

Meltem Etcheberry

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Sanal alemde burç yorumları
 Olağandışı öyküleriyle ihracatın kahramanları
 Haftanın Kitapları
 Travestiler şehri sardı
 Yaz geceleri sıcak geçecek
 Jethro Tull İstanbul'da
 Destek müzikali
 5 dakikada kusursuz bir görünüme kavuşun
 Form tutmanın en kolay yolu
 Ünlülerden tavsiyeler
 En Yeni Kozmetik Ürünleri
 Danseden vitrin
 Bodrum İstanbul'da
 Reis ve Misket rol çalıyor
 Kısa...Kısa...Kısa...Kısa...
 Müzikseverlerin mevsimi başlıyor
 Tünel'de şenlik var
 Yurtdışında yabancı dil öğrenmenin en keyifli yolu
 Köpeğiniz de tatil yapsın
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
KENAN ONUK
Elvin Jones'un ardından
Caz deyince aklımıza gelen...
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Saptamalar
Zavallı Çetin Alp, Eurovision'un günah...
Cannes her zamanki gibi tartışma yarattı
Cannes her zamanki gibi tartışma yarattı
14 yaşındaki bir Japon gencini en iyi oyuncu seçen jüri, bu cesur...
Haziran sendromuna dikkat
Haziran sendromuna dikkat
Eskiden bu dönemde 'sinema mevsimi' biter ve tüm sinemalarda 'ikinci...
Farklı lezzetler aynı mönüde
Kazan Brasserie, Türk ve dünya muftaklarını birleştiren zengin...
Artık kokteyl yapmak daha kolay
East'n Bull, Türk eğlence dünyasını coctail mix adında yeni bir ürün...
Hollywood'a çarık giydiriyoruz
Kahramanmaraş'ta dört kuşaktır çarık üretip satan Kopar ailesi, 'Büyük...
Şaolinler geri döndü
Yalnızca iman gücüyle başlarının üstünde duran, tuğlaları kıran Şaolin...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.