kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bildiğim tüm dualar kızım için
Bildiğim tüm dualar kızım için
Nazar Boncuğu Var

Telepatiyle annesinden güç alıyor

Serbest dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç'ın annesi Şeyma Dalkılıç da bir deniz tutkunu. Çocukken denizde annesinin peşine takıldığı için 'filika' adı verilen Yasemin'in her dalışında annesi de yanında. "Ben denizi sevdiğim kadar korkarım da. Nazar boncuksuz dalmasına izin vermem. Yasemin'le telepatik bir bağ kurup ona güç gönderirim" diyen Şeyma Dalkılıç, kızı için dalış öncesi tılsımlı törenler yaptırıyor.

***

Bildiğim tüm dualar kızım için

Henüz 3 yaşındayken yüzmeye başlayan sualtı dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç'ın annesi Şeyma Dalkılıç, kızının en büyük destekçisi. Yarışma öncesi şans getirsin diye tılsımlı törenler yapıyor
Sualtı dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç daha anne karnındayken yüzmeye başlamış" dense yanlış olmaz. Deniz tutkusunu annesi Şeyma Dalkılıç'tan alan Yasemin, henüz 3 yaşındayken büyüklere taş çıkartacak kadar güzel yüzüyormuş. İstanbul Bakırköy'de denize yakın bir evde doğduğu için evlerinin önünden denize girmeye başlamış. Kulaç atmayı, dalmayı, derinliklerde de en az suyun üstündeki kadar güven duymayı, daldıkça daha derinleri merak etmeyi de annesinden öğrenmiş. Yüzerken annesinin peşini hiç bırakmadığı için ona "filika" adını takarlar.

Her yaz gittikleri Datça'da da bütün gün denizden çıkartamıyorlarmış onu: "O yıllarda Bakırköy'deki evimizin önünden denize girebilirdik. Hemen herkesin bir kayığı veya motoru vardı. Deniz yaşamın önemli bir parçasıydı. Annem ve anneannemin arkadaşı olan Alman komşumuz Eni teyze çok iyi yüzücülerdi. Benim de ilk yüzme hocalarım onlar oldu. Bu deniz sevgisi Ankara'ya yerleştikten sonra bitmedi. Hatta özlemle karıştığından olsa gerek daha da arttı. Bu nedenle denizi olmayan Ankara'da amatör denizci ehliyeti ve balıkadam bröveleri aldım ve elime fırsat geçtikçe kendimi deniz kenarında buldum."

ÇELİK KELEBEK

Bu küçük su perisinin en dikkatli koruyucusu ise şüphesiz annesi Şeyma Dalkılıç oldu. THY Ankara Satış Müdürlüğü'nden emekli olan Şeyma Hanım, şimdi zaman zaman Bilkent Turizm Bölümü'nde biletleme sistemleri konusunda ders veriyor. Narin ve zarif özelliklerine rağmen eğilip bükülemeyecek kadar sert de olabildiği için "çelik kelebek" dediği kızının henüz 3 yaşında çok iyi yüzdüğünü söylüyor; "Benden gördüğü için maske ve palet istiyordu. Yüzmeyi çok iyi öğrenmedikçe maske-palet kullanmasına izin vermedik, ama galiba beş yaşındayken kendi çapında dalmaya başlamıştı. Bu işten çok zevk alıyordu. Hatta sürekli benim peşimden gelip dalmaya çalıştığı için bizim sitede adını 'filika' takmışlardı.

O dönemde dalması beni ve eşimi hiç korkutmuyordu. Çünkü denizi ciddiye alması gerektiğini çok iyi biliyor ve bizim gözetimimiz dışında dalmaya kalkışmıyordu. Daha ileri yaşlarda ise yüzme ve dalma becerileri çok gelişmiş, milli sporcu seviyesine ulaşmıştı. Disiplinli ve çok kontrollüydü. Suya ilişkin becerileri de beni ve babasını çok aştığı için artık müdahalemiz gerekmiyordu." Yasemin rekora doğru dalarken heyecanı da hiç bitmemiş, aksine artmış Şeyma Hanım'ın. Çünkü denizi ne kadar çok severse sevsin, korkuyor da; "Kaç rekor kırmış olursa olsun buna alışmaya imkan yok. Ben denizi sevdiğim kadar denizden korkarım da...

Çok ciddiye alırım denizi. Yasemin'in de yaptığı işi ne kadar ciddiye aldığını çok iyi bilirim. Gerek antrenman gerek rekor dalışları sırasında çok sıkı güvenlik tedbirleri aldıklarını biliyorum. Öyle ki dipte ne gibi bir aksilik olursa olsun, çok bilgili ve eğitimli güvenlik dalıcılarının ona hemen ulaşıp gerekeni yapacaklarından eminim. Her rekor dalışında yanındaydım. Güvenlik ekibini oluşturan arkadaşları benim de dostlarım oldular bu sürede. Dalış konusunun çok dışında birisi olmadığım için nerede ne sorun çıkar, nasıl giderilir, nasıl önlenir, bunları çoğu kişiden daha iyi bilebiliyorum ama yine de müthiş heyecanlanıyorum. Bu heyecanı hiçbir zaman kontrol edebilmem de mümkün olmayacak. Bildiğim tüm duaları okuyorum. Yasemin'le telepatik bir bağ kurup ona güç gönderiyorum. Yani o birkaç dakika bitene kadar ne yaptığımı ben kendim de pek bilmiyorum."

Yasemin artık 25 yaşında evli bir kadın olsa da annesi ona hala ıslak saçla sokağa çıkmamasını, meyve yemesini ve kazağını giymesini hatırlatıyor. Yasemin de ilerde çocuğu olursa derinliklerin gizemli dünyasıyla tanışmasını istiyor; "Sualtı herkesle paylaşmak isteyeceğim büyüleyici bir dünya. Fakat çocuğumun kesinlikle çok katı kurallar takip ederek yapması gerekir bunu. Ana kural yalnız dalmamak. Maalesef çok yüksek sayıda insan bu kuralı takip etmiyor. Her dalışta eşim veya ben mutlaka eşlik etmemiz şartıyla dalması gerekir. Takip edeceği yolu da dünyanın en başarılı antrenörü olan eşime bırakırım mutlaka.

Figen Yanık

DİĞER HOBİ HABERLERİ
 Isparta pilot üssü oluyor
 Boeing 737'den üretim rekoru
 5 bin yıllık surlara raylı sistem
 Uluslararası bir yarış
 Artık Kos çok daha yakın
 Truva hazinesi nasıl kaçırıldı?
 Duvar Temizliği
 Taşrada İki Gün
 Kültürü fotoğraflıyor
 Kısa...Kısa...Kısa... 23 Mayıs
 Beyaz Saray'da tatil
 Yaşar Kemal ve Tarkan
 Müze açmak için üç villa sattı
 Güzellikleri genlerinden
 İspanya'da bir otel: Parador Lerma
 Evlerde eski ve yeni bir arada
 Tasarım Türkleşiyor
 Uçak zamlanacak
 Havacılık dünyası Berlin'de buluştu
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
GÜNTAY ŞİMŞEK
Pilot problemi tırmanıyor
Havacılık sektörünün hızla...
ÖNCEL ÖZİÇER
Açıkta kalmış
Hülya Avşar son televizyon programında...
REFİK DURBAŞ
Hayal ve ötesi...
On yıl kadar oluyor, birkaç günlüğüne...
Saf şekerden uzak durun
Saf şekerden uzak durun
Çok konsantreli olan saf şeker tüketimi metabolizmada tamiri zor...
Karbonhidrat kaynakları nelerdir?
Karbonhidrat kaynakları nelerdir?
Bazı hayvansal besinlerde karbonhidrat vardır. Örneğin, sütte laktoz...
Otuzumda kanseri bekliyordum 4 yıl sonra iki göğsümü kaybettim
Viyolet Aroyo, Olimpiyad meşalesini İstanbul'da taşıyacak isimler...
Gelecek kokulu telefonlarda
Avrupa'nın dev stratejik tasarım şirketi Designafairs'ın başkanı...
Esnek bantlarla form tutun
Türkiye'de ilk kez uygulanan "Therarobic" esnek bantlarla yapılan bir tür...
Üçüncü yıldızın 20 yıllık öyküsü
Hikaye 1984 yılında başladı. Bu uzun maratonda pek çok teknik adamın, futbolcu...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.