kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Muharrem Sarikaya @ SABAH
 

Orta Doğu'da problem çözücü olmak

Hükümet, dün açıkladığı İsrail-Filistin politikasının temelini iki aydır oluşturulmaya çalışılıyordu. Filistin'in yeniden imarı için ayrılan fonun devreye sokulması, hazırlanan Yol Haritası'nın da devreye girmesi için uluslararası arenanın harekete geçirilmesi de bu politikanın öncelikleri arasında yer alıyordu.
İlk olarak İsrail-Filistin çatışması konusunda bir süredir sessizliğini koruyan, İslam Konferansı Örgütü'nü yeniden harekete geçirmek için adım atıldı. Bu çerçevede İKÖ Troy- kası harekete geçirildi. (Geçmiş, bugün ve gelecekteki başkanlığını üstlenen ülkeler)
İsrail-Filistin çatışmasını durdurmak için Yol Haritasını hazırlayan BM, ABD, AB ve Rusya'nın harekete geçmesi istendi.
Gül, İKÖ Troykasının diğer temsilcileriyle birlikte Rusya'yı ziyaret edip görevdaşı Rusya Dışişleri Bakanı ile buluşurken, Devlet Bakanı Beşir Atalay da benzer şekilde AB Dönem Başkanı İrlanda'ya gitti.
Sonuçta, hem AB'den, hem de Rusya'dan benzer bir yaklaşım geldi.
İsrail'in son dönemde sivil halka yönelik saldırılarına son vermesi için gerekli uyarı mekanizmalarının devreye sokulması görüşünde birleşildi. Önümüzdeki günlerde de İKÖ Troykası ABD'ye giderek hem Washington yönetimi, hem de BM nezdinde çabalarını sürdürecek.
İkinci alev dalgası
Ankara'da hükümetin İsrail-Filistin çatışmalarının durdurulmasına yönelik atağının başka nedenleri de bulunuyor. Ankara, öncelikle Irak'ta yaşanan gelişmelerin daha tehlikeli bir boyuta doğru tırmanabileceği endişesini taşıyor. Buna bir de İsrail'in, Filistin'e yönelik saldırılarını daha geniş bir kapsama yayma kuşkusu eklenmiş bulunuyor.
Ankara'da hükümeti bu kaygıya götüren neden ise son dönemde Orta Doğu'dan gelen ülke liderleriyle yapılan görüşmeler.
Son olarak resmi ziyarette bulunan Lübnan Başbakanı Hariri'nin de benzer bir kaygıyı dile getirmiş olması da bunlar arasında yer alıyor.
Yani İsrail'in, saldırılarının kapsamını genişletip, Lübnan ve Suriye'ye de saldırıda bulunma ihtimali... Türkiye'nin, Irak'tan sonra Orta Doğu'dan gelebilecek yeni bir alev dalgası ile yüz yüze kalmaması için bugünden tedbir alması gerektiği vurgulanıyor.
Son iki aydır sivillere karşı Filistin tarafından herhangi bir intihar eylemi olmamasına rağmen, İsrail'in Filistin'deki sivillere karşı saldırısının bir an önce durdurulması gerektiği üzerinde duruluyor. İsrail'in saldırıları karşısında frene basan bir tavır sergileyen ABD'nin Quartet'in bir parçası olarak Yol Haritasının uygulanması konusunda harekete geçmesi bekleniyor.
İsrail'in Refah Mülteci Kampına düzenlediği son kanlı saldırının ardından BM'nin kınama kararını ABD'nin "ilk kez veto etmemesi" ve çekimser oy kullanmasına dikkat çekiliyor.
Bunun da Türkiye'nin Filistin'e yönelik hamlelerini daha rahat atmasını sağladığı kayda geçiriliyor. Ankara bunları yaparken, İsrail ile de ilişkileri koparma gibi bir düşünceyi taşımıyor. Türkiye-İsrail ilişkilerinin rasyonel bir şekilde yürütme kararlılığını koruyor.

Demirel: Demir çok kızgın
Hükümet, bu konuda bir yol kat edebilir mi?
İsrail-Filistin çatışmasının önlenmesi için kurulan Mitchel Komisyonu üyesi 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e yönelttik.
Demirel, barışın kısa süre içinde tesis edile bileceğine inanmıyor. 9'uncu Cumhurbaşkanı, "Kanlı dramın içinden nasıl çıkılacağı, sorunun nasıl çözüleceğini bilen yok" diye söze girdi. Sorunun temelinde "nefret ve inançsızlığın yattığını" vurguladı ve ekledi: "Kanlı dram, dünyanın gözü önünde gerçekleşiyor. Ancak hadise de hedefini yitirmiş görünüyor. Barış yönündeki tedbirler, atılacak anlamlar bir sonuç getirmez. Çünkü hadise, kızgın bir demir gibi. İki tarafın da arasında köklü bir husumet var. Onun için hem kendi şartlarında, hem de dünyanın çözüm önerilerinde bir fayda getirmiyor." Hükümetin dün açıkladığı çözüm önerilerinin barışa bir katkı sağlayıp sağlamayacağı konusunda ise Demirel'in görüşü şöyle: "Hadiseye yardımcı olmaz, sadece Türkiye'nin tavrını, duruşunu gösterir." Demirel'in de söylediği gibi hükümet, hiçbir şey yapmadan bölgede bir izleyici olarak kalmak istemiyor. Alanda varlığını hissettirmek ve "bekle gör" politikası uygulayan tarafta yer almamak için harekete geçiyor. Bir yandan Filistin'e ekonomik ve siyasi destek verirken, diğer yandan İsrail karşıtlığı içinde olma gibi bir hedef de gütmeyi düşünmüyor.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Tarihlerin buluşturduğu iki ülke   / 25-05-2004
 Malalı, ıspartulalı turistler   / 23-05-2004
 Belediyelerin sessizliği...   / 21-05-2004
 Blair: Türkiye'nin şampiyonu olacağım   / 19-05-2004
 "Eski komutanlar göreve..."   / 18-05-2004
 Karamanlis'in Erdoğan'a önerisi   / 16-05-2004
 Ekonominin oşinografisi   / 14-05-2004
 Çiçek: YÖK tasarısı da sorunu çözmüyor   / 12-05-2004
 Sezer veto ederse, askıya alınacak   / 11-05-2004
 "Kostas, istersen gitmem"   / 09-05-2004
MUHARREM SARIKAYA
Orta Doğu'da problem çözücü olmak
Hükümet, dün...
YAVUZ DONAT
Meclis'ten...
Dün sabah Meclis'e gittik ve kapıda yine...
Şofbendeki kaçak öldürdü
Bir yıllık evli Özlem ile Murat, duşa takarak kullandıkları...
Dersten ölüme kaçtılar
Trabzon'da dereye giren beş ilköğretim öğrencisinden biri...
Soyguncuları öldüren güvenlikçi beraat etti
Soyguncuları öldüren güvenlikçi beraat etti
Finansbank'ın Kazasker Şubesi'ni Mart 2002'de soyan Mustafa Muratoğlu...
Mavi Akım soruşturması
Mavi Akım soruşturması
Enerji Bakanlığı Müşaviri ve Botaş eski Genel Müdürü Gökhan Yardım ve...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.