kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Stelyo Berberakis @ SABAH
 

Yakalandı Yakalanacak

Olimpiyat stadına gizlice girmeye çalışan bir muhabir ortalığı karıştırdı

Yunanistan'da artık Olimpiyat oyunlarından başka hiçbir şey konuşulmuyor. Bu yılın ağustos ayında yapılacak Olimpiyat oyunları için sürdürülen hazırlıklar ise Atinalıları da bezdirmeyi sürdürüyor. Olimpiyatlar'ın yapılacağı ağustos ayı yaklaştıkça Atina'ya gelen yabancı gazetecilerin sayısı da artıyor. Yabancı gazeteciler, 'haber satabilmek' için iki konu peşindeler. Birincisi güvenlik önlemleri; ikincisi de spor tesisleri inşaatlarının zamanında yetiştirilip yetiştirilemeyeceği. Her bir olayın ardında "El Kaide" parmağı arayan ABD ve İngiliz basınının Atina'ya özel olarak gönderdikleri muhabirleri Atina Olimpiyatları süresinde alınacak önlemlerin ne denli "çürük" olacağını kanıtlamak için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

Bunlardan biri önceki gün inşaat halindeki ana Olimpiyat stadyumu alanına girmeye çalıştı. Gecenin bir vakti, stadyuma yaklaşan muhabir ve fotoğrafçısı güvenlik görevlileri tarafından durduruldu ve alan içine izinsiz giremeyecekleri için içeri alınmadı. Muhabir ve fotoğrafçısı bu kez stadyum alanına gizlice girmeye çalıştı ve bu kez polis tarafından yakalanarak apar topar polis karakoluna, sorgulanmaya götürüldü. Sonradan anlaşıldığına göre, muhabirin amacı inşaası bitmek üzere olan stadyuma "rahatça" girdiğini" ispatlamak ve güvenlik önlemlerinin "son derece gevşek olduğunu" kanıtlamak ve dolayısıyla "benim yerimde El Kaide üyeleri olsaydı stadyumu havaya uçuracak kadar dinamit lokumları yerleştirebilecekti" haberini satmaktı.

Benzeri bir olay üç hafta önce Atina'nın Kalithea semtindeki bir polis karakolunda patlayan saatli bombalar oldu. Atina'ya gönderilen yabancı muhabirler, bu olayı yunan yayın organlarından öğrenmiş ve sabahın köründe Kalithea polis karakoluna giderek canlı bağlantılar sayesinde Olimpiyatlar'ın yapılacağı Atina'da üst üste bombalar patladığını; bu bombaların El Kaide'nin eylemleri olabileceği ve olimpiyat tesislerine bu denli yakın yerlerde yapılan bu eylemlerin endişeler doğurduğunu söylüyorlardı. Oysa Kalithea semti, Olimpiyat tesislerine ve otellerine en az 10 km uzaklıkta bulunup, eylemcilerin Atina'nın alışılagelmiş "anarşist" bombacıları oldukları sonradan öğrenildi. Ancak bu tür olayların bu şekilde dünyaya duyurulması Yunan hükümetini ve Yunan basınını son derece rahatsız etmesinin ardındaki sorumluluk yine Yunan hükümeti ve Yunan basınında bulunuyor.

Örneğin Kalithea'da patlayan hafif tonajlı, can almak bir yana yaralı bile bırakmayan bombaların ilk patladıkları andan itibaren ortalığı velveleye veren ilk, Yunan yayın organları oldu. Sabahın köründen akşamın geç saatlerine kadar "olay yerinden" canlı yayın yapan Yunan yayın organları "Bu eylemin ardında yatan gerçeklerle" ilgili bin bir tane senaryo yarattılar. Yunan hükümeti ise bombaların patlamasından 9 saat sonra tepki göstererek bu bombaların Olimpiyat oyunlarıyla ilgisi olmadığını açıkladı. Oysa bu 9 saat içinde Atina'ya gönderilen yabancı muhabirler dünya aleme Atina'da bombalı saldırılar olduğunu duyurmuşlardı bile. Yunan yayın organları ise yabancı yayın organlarının bu olayı "fazla abarttıkları ve Yunan düşmanlığı yaptıkları" suçlamalarını yöneltmeye başladılar. Oysa ilk maya kendilerine aitti.

Bu arada Sezar'ın hakkını Sezar'a vermek gerekirse, Yunan yayın organları tüm dünya basınını suçlarken; Türk basınının "olumlu" tutumunu da göz ardı etmediler. "Türkiye bile suçlamazken; Avrupa ve Amerikan basınının yaklaşımı düşündürücüdür" yorumlarına yer verildi. Olimpiyat oyunları kuşkusuz,ABD, NATO ve birçok gizli istihbarat teşkilatlarıyla güvenlik cihazları satan şirketlerin gözetimi altında yapılacak. Yunanistan gibi küçük bir ülkenin hem de 11 Eylül olaylarından Irak - Afganistan savaşları ve Filistin çatışmaları açıktayken Olimpiyat oyunlarını düzenliyor olması "Yahu şu iş bitsin de rahat edelim" demekten başka "Nerden aldık bu belayı başımıza" gibi söylenenlere de rastlanmasına neden oluyor.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Tarihi Ziyaret   / 09-05-2004
 Çözüm Arayışı   / 11-04-2004
 Sevgili Öğretmenim   / 04-04-2004
 Eşekçi Başı   / 28-03-2004
 Terör Ve Kültür   / 21-03-2004
 İktidar da yorulur   / 14-03-2004
 Samuray'lar Çarpışıyor   / 07-03-2004
 Atina-İstanbul 22 saat   / 08-02-2004
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Tanımadığım adamlarla niye selamlaşayım ki...
MEHMET ALTAN
Perşembe öğleden sonra...
İki hafta önce...
ÖNCEL ÖZİÇER
Koşu bandından inecek var
Başkalarına da böyle oluyor mu...
YASEMİN TAŞKIN
Boşanma Hakkı
Katolik bir ülke olan İtalya'da 30 yıl...
ASLI AYDINTAŞBAŞ
Olmazsa Olmaz
Şans değil huzur arayanlar New York'u bir...
FİKRET AYDEMİR
Eurovision'u Türkiye Kazandı
Mutlu sona ulaşan ülkenin...
STELYO BERBERAKİS
Yakalandı Yakalanacak
Olimpiyat stadına gizlice girmeye...
Yiyeceklerin genlerini ellemeyin!
Çoğumuz genleri değiştirilmiş organizmaların ucube yaratıkların dünyaya...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.