kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
  » Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kimlik bunalımına yenik düştüler...
Kimlik bunalımına yenik düştüler...
Hep acı içinde yaşadı

Kimlik bunalımına yenik düştüler...

David ile Brian sekiz aylıkken sünnet edildi. Hatalı bir müdahaleydi. David'in cinsel organı tamamen yandı. Ailesi çaresiz kaldı. O çaresizlik içinde de "yılan"a sarıldı Bebeği televizyonda izledikleri bir doktorun ellerine bıraktılar. O da David'in bir kadın olmasına karar verdi ve aklınca tedavisine girişti. Böylece ikizlerin trajedisi başladı.

Onların ki tam bir trajik yaşam öyküsü. Talihsiz bir tıbbi müdahalenin, umutsuz bir ailenin yanlış ellere teslim ettiği çocuklarının nasıl kobay olarak kullanıldıklarının hikayesi. David ve Brian Reimer, 1967 yılında doğdu. Sekiz aylık olduklarında bir rahatsızlıkları ortaya çıktı. Johns Hopkins Üniversitesi hastanesi doktorları, tedavi için iki bebeğin de sünnet edilmesine karar verdi. Ancak operasyon sırasında yapılan yanlışlık sonucu, minik bebek David'in penisi tamamen yandı. Doktorlar, geriye kalan deriyi idrarını yapabilmesi için daha çok kadın cinsel organına benzer bir şekilde bıraktı. Büyük üzüntü yaşayan anne Janet ve baba Ron, bir televizyon programında izledikleri doktorun çare olabileceğini düşündü.

18 AYLIKKEN CİNSİYETİ DEĞİŞTİ
Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentinde yaşayan Dr. John Money, bebeklerin nötr yani cinsiyetsiz doğduğunu, nasıl büyütürseniz o cinsiyeti alacağını savunuyordu. Anne ve baba Reimer, Dr. Money'ye mektup gönderip durumu anlattı. Hemen yanıt veren ünlü doktor, David'in kolaylıkla kız olarak büyütülebileceğini ve hiç sorun olmayacağını iddia ediyordu. Aile, minik bebeği Money'nin ellerine teslim etti. David'in adı artık Brenda'ydı. 18 aylıkken cinsiyet değişimi ameliyatı yapıldı. Onu kız gibi giydirmeye, bebeklerle büyütmeye başladılar. Ama küçük çocuk, etekleri ve elbiselerini yırtıyor, giderek hırçınlaşıyordu. Tuvaletini ayakta yaptığı görülünce okulda da büyük sorunlar yaşamaya başladı. Ne kızlar, ne de erkekler tuvaletine de alınmıyordu artık.

ERKEK OLDUĞUNU GİZLEDİLER
"Brenda"ya aslında bir erkek olarak dünyaya geldiği ve adının David olduğu söylenmedi. Tıbbi bir rahatsızlığı olduğu, bu nedenle tedavi görmesi gerektiğini anlatılıyordu. Dr. Money, düzenli olarak terapi uyguluyordu. Terapilere onun gerçekten "kız" olduğunu sanan ikizi Brian da katılıyordu. Ancak yaşadıkları bu süreç, iki çocuğu da depresyona sokuyordu yavaş yavaş. Money Brenda'ya cinsel ağırlıklı fotoğraflar gösteriyor, sürekli bağırıyor, giysilerini çıkarttırıp vücudunu öğretiyor, baskıyla cinsiyetini kabul ettirmeye çalışıyordu. Ergenlik dönemine geldiğinde artık Brenda için hayat dayanılmaz hale gelmişti. Bir şeylerin ters gittiğini hissediyordu. Daha fazla ameliyat ve tedavi istemedi. Ama Dr. Money, göğüslerinin çıkması için ona östrojen yani kadınlık hormonu yüklemeye başladı. "Kızının" gün geçtikçe delirdiğini, tedavinin işe yaramadığını gören baba Ron, 1980 yılında, bir tedavi seansı sonrası onu hastaneden çıkardı ve eve götürmek yerine otomobille gezintiye çıkardı. Artık 23 yaşına gelen "Brenda"ya tüm gerçekleri o gün anlattı. Dünyası tamamen alt üst olan Brenda, gerçek cinsiyetine derhal geri dönmeye karar verdi. Tedaviyi bıraktı. Birkaç hafta içinde bu kez de erkeklik hormonu yüklemesi ve tedavisi başladı. Beş yıl sonra yeniden ameliyat oldu. Yapay penis takıldı. Artık doğduğu cinsiyete geri dönmüştü. Adı da yine David olmuştu...

EVLENDİ AMA MUTLU OLAMADI
Artık normal bir erkek gibi cinsel yaşamı, hisleri vardı. Kız olarak büyütüldüğü yıllarda yaşadığı kas ve tüy sorunu artık yok olmuştu. Hatta 3 çocuklu dul bir kadınla evlendi. Ancak yaşadığı ağır travma nedeniyle hiçbir şey düzelemedi. Depresyonları sürdü. Evlendiği kadından boşandı. İki yıl önce de David'in yaşadığı acıların ve trajedinin en yakın tanığı olan ve tüm olayları adeta onunla birlikte yaşayan ikiz kardeşi Brian intihar etti. David, onun ölümünden hep kendini sorumlu tuttu. Her gün mezarına gitmeye, taze çiçekler götürmeye başladı. Gün geçtikçe depresyonu derinleşiyordu. Başarısızlıkla sonuçlanan bir deneyin, acılar içinde geçen kısa bir yaşamda kobayı olan David de, tüm bu sorunları aşamadı ve aynen ikizi Brian gibi geçen salı günü intihar etti.

DIŞ HABERLER

DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 O, yarışmayı evde izleyecek
 Tecavüzcü yakalandı
 Suçlu oldukları raporla kesinleşti
 Çekici erkek evrimin eseri
 Mersin'de kanlı gece
 Polis amcalar bizi dövdü, çok ağladık
ERDAL ŞAFAK
Birkaç hatırlatma
Silahların eşitliği" ilkesi, çağdaş...
AHMET HAKAN COŞKUN
Evet, gerginlik!
İşte buraya yazıyorum: Yanılmışım.. ...
MEHMET BARLAS
İbrahim Tatlıses'in yaşadıkları, siyasetçilere de ders...
ALİ KIRCA
Egemenlik kayıtsız, şartsız...
Başbakan, partisinin...
ÖMER LÜTFİ METE
Zamane yiğitliğinin onda dokuzu içeride...
REFİK DURBAŞ
Hasan Balıkçı yaşıyor
Kültürümüzün, değerlerimizin...
SAVAŞ AY
Süleyman Çakır beni aradı!..
Hani şimdi; 'Oktay...
HINCAL ULUÇ
Futbolun kaderi Başbakan'ın elinde..
Yeni Futbol Yasası...
Rakipler uyumaz
Rakipler uyumaz
Sabah'ı ziyaret eden Daum, F.Bahçe'nin gelecek sezon da favori...
İkili oynamadım
İkili oynamadım
"F.Bahçe'ye bir süre vermiştim. G.Saray devreye girmeye çalıştı.
İmam hatip katsayısı Meclis'ten hızla geçti
İmam hatip katsayısı Meclis'ten hızla geçti
İmam hatip mezunlarının üniversiteye girişlerini de kolaylaştıran YÖK...
Bakan Çicek: Yanlış yaparsak yargı düzeltir
Bakan Çicek: Yanlış yaparsak yargı düzeltir
Yargının özel bir konuma sahip olduğunu belirten Adalet Bakanı Çiçek,...
Büyük 'mikrokredi projesi' Diyarbakır'dan geçiyor
Büyük 'mikrokredi projesi' Diyarbakır'dan geçiyor
Mikrokredi projesinin pilot bölgesi olarak seçilen Diyarbakır ve...
Başı kesilen kurbanın ailesi Bush'u suçladı
Başı kesilen kurbanın ailesi Bush'u suçladı
Boğazı kesilerek öldürülen Nick Berg'ün ailesi, oğullarının...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.