kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Refik Durbas @ SABAH
Fax:
0212 354 34 72
 

Ali Müfit Gürtuna'nın açıklaması...

Sayın Balçiçek Pamir'in 3 Mayıs 2004 tarihli SABAH gazetesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş ile yaptığı röportajda benim dönemimle ilgili eksik bilgilerden kaynaklandığını sandığım bazı iddia ve eleştirilerin yer aldığını üzülerek okudum. Sayın Topbaş, "boş bir belediye" devraldığını belirtmiştir. Eğer bunu gelecek için bir mazeret alt yapısı yapmak istiyorsa buna diyecek sözümüz olmaz. Aksi takdirde bu beyanatı insafla karşılamak mümkün değildir.
Şöyle ki, Sayın Topbaş "Ne kaynak ne bütçe kalmış..." diyor. Kanaatimce bu yargı eksik bilgiye dayanmaktadır. Çünkü göreve geldiğimden itibaren hep % 99 denk bütçe yapılmış, yapılan işler hep hesaba kitaba uygun olmuştur. 2002 Ocak ve 2003 yılı Mart ayları arasında bakanlık tarafından yapılan kesintiler toplamı 1 katrilyon yüz milyon TL'yi bulmuştur. Buna rağmen işleri ve yatırımları aksatmadan yürüttük. Yeni kaynaklar ürettik ve binlerce projeyi hayata geçirdik. İstanbul'un her bölgesine yeni eserler kazandırdık. Bu kadar fazla yatırıma ve bu kadar çok kesintiye rağmen dönemimde, daha önceki dönemlerden kalmış 1 milyar 400 milyon dolar borç ödedik. Seçime katılmayacağım belli olduğu halde "benden sonra tufan" mantığıyla hareket etmediğimiz için 2004 yılının Mart ayında bile eski borç taksitlerini ödeyerek, borçsuz bir belediye devretmek için gayret gösterdik. Evet, İBB, yükü olmayan, bütçesi düzgün bir kurum olarak devredilmiştir. Standart&Poor's, Moody's, Fitch gibi raiting kuruluşları tarafından yapılan incelemelerden de İBB en yüksek kredi notunu almıştır.
Projelere yönelik eleştirilere gelince... Yapılan işlerde, öncelikli projeler tercih edilmiştir. Bunların hemen hemen tamamı İstanbul'un ihtiyacı olan ve çözüm üreten projelerdir. Lüksten ve israftan kaçınılmıştır. Yapılan her işin bütçe karşılığı da mevcuttur. Yeni döneme bütçesi olmayan hiçbir iş bırakılmamıştır. Kesintilerin en yoğun olduğu dönemde bile işleri aksatmadık. "Paralarımızı kesiyorlar" der, yan gelip yata da bilirdik. Çünkü bu ülkede iş yapmayan iş yapandan daha rahattır. Kaldı ki, yürüyen işlerin birçoğu bitme aşamasına gelmiştir. Sonra her proje üzerinde uzmanlarımız hassasiyetle çalışılmış, en uygun ve en ucuz maliyetli projeler yürütülmüştür.
Sayın Topbaş, Karaköy-Kabataş raylı sistem projesinin 10 milyon dolara yapılacakken 25 milyon dolara mal olacağını söylemiş... Maalesef bu da yanlış bilgi. Karaköy-Kabataş raylı sistem projesi 5 milyon dolara ihale edilmiştir. Herkese açık bir ihale yapılmış, teklifler toplanmış ve en ucuz maliyet çıkaran firmaya verilmiştir. Birileri herhalde Sayın Topbaş'a yanlış bilgi vermiş, o da incelemeden, bize sormadan beyanda bulunmuş ve siz de yazmışsınız. Oysa bir telefonla, projenin nasıl ve kaç liraya ihale edildiğini öğrenebilirlerdi.
Sayın Topbaş, projeyi yararsız görmemiş çok şükür, ama eksik bulmuş. Evet eksiktir. Biz de Beşiktaş'a kadar hattı uzatmak niyetindeydik. Ne var ki Dolmabahçe Sarayı'nın zarar göreceği endişesiyle Anıtlar Kurulu, proje ile ilgili kaygılarını belirtmiş, bunun üzerine Beşiktaş'ta sağlanacak entegrasyon merkezi Kabataş'a çekilmiştir. Proje, Kabataş-Taksim finiküler sistemiyle metroyla entegre edilmiş, böylece metro ile Havaalanına ulaşan Eminönü, Zeytinburnu hattının entegrasyonu sağlanmıştır. Bu sayede Metroyu kullanan vatandaşlarımız, hem havaalanına giden raylı sistem ile hem de deniz ulaşımıyla buluşturulmuş olacaktır. Tabii bu proje sayesinde Eminönü'ne de bir çeki düzen verilecektir. Eminönü'ne giden otobüsler azalacak, Eminönü meydanı, yeni düzenleme ile otobüs garajı olmaktan çıkarak dünyanın en güzel meydanlarından biri haline getirilmiş olacaktır.
Hayvanat Bahçesi, Dev Akvaryum Projesi, Müzeler Sitesi, Sütlüce Haliç Kültür Merkezi, Miniatürk ve Fetih Parkı'nda uygulanan panoramik resim çalışmalarımız, İstanbul için son derece önemli vizyon ve turizm projelerimizdir. Üstelik bu projelerin tamamı geri dönüşüm sağlayacak ve kendilerini amorti edip sürekli kaynak oluşturacak eserlerdir.
ALİ MÜFİT GÜRTUNA

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Hayvan deyip geçmeyin!   / 08-05-2004
 "Mechul de bir İbrahim...   / 08-05-2004
 Ruhban Okulu açılmamalı...   / 07-05-2004
 Ali Müfit Gürtuna'nın açıklaması...   / 06-05-2004
 Mendile yazılı sevdalar   / 05-05-2004
 Credo: İnanıyorum   / 05-05-2004
 İstanbul ormanları azalmıyor   / 04-05-2004
 Uçak sanayiinin önemi...   / 03-05-2004
 SSK'nın sanatçıya yaklaşımı...   / 02-05-2004
 Tarihe armağan   / 01-05-2004
ERDAL ŞAFAK
Eşitlik savaşı
Türk Kadını bugün Anneler Günü'nü geçmiş...
MEHMET BARLAS
Kızını gelin etmek denilen acıklı mutluluk!..
Çok...
SAVAŞ AY
Anamızın yüzünü unutmak mümkün mü?...
Nazım...
NEBİL ÖZGENTÜRK
Barbarlığın tarihi!
Günlerdir düşünüyorum. Belki siz...
REFİK DURBAŞ
Düşler, tutkular ve tabular...
Ne kadar çok olmazsa...
HINCAL ULUÇ
Gelin çiçek derelim..
Kaçıncı kez yayınlıyorum bilmem..
AHMET HAKAN COŞKUN
Haftanın kaybedenleri
HÜSEYİN ÇELİK: Biraz sıra dışı...
Hooijdonk'un Kariyerindeki İlk Şampiyonluk
Hooijdonk'un Kariyerindeki İlk Şampiyonluk
Birinci Süper Futbol Ligi'nde 2003-04 sezonu şampiyonu...
Havuzu bozarım
Havuzu bozarım
"En çok izlenen, en çok reyting alan kulüp biziz. Bu sistemde...
DİSK: Sorunlar daha büyüyecek
DİSK: Sorunlar daha büyüyecek
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, iktidarın YÖK konusundaki...
Ecevit: Asker doğru yaptı
DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Hükümetin Meclis'e getirdiği...
Yüzyılın projesi için ilk adım Marmaray
Yüzyılın projesi için ilk adım Marmaray
İstanbul'un iki yakasını bir araya getirecek olan yüzyıllık rüya,...
Emekli müdürün kedi cinneti
Emekli müdürün kedi cinneti
Emekli emniyet müdürü Mustafa Zaman, beslediği sokak kedisinin ölümü...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.