kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Hobi
    Çizerler
Günaydın
ATV
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Serra Demirkol @ SABAH
 

Senna ve sonrası

Bundan 10 yıl önce herkes gibi ben de şaşkınlık ve üzüntü içindeydim. Bir Türkiye Rallisi'nin ardından Bodrum'dan İstanbul'a dönmek için otomobile yerleşiyorduk ki Senna'nın ölüm haberini aldık. Görüntüyü ise ancak gece haber bültenlerinde izleyebildik. Bugün hâlâ sır perdesi üzerinden kalkmayan feci kazayı...
Her ne kadar o günkü takım arkadaşı Damon Hill, geçtiğimiz günlerde "Senna'nın basit bir hata yaptığını düşünüyorum" dediyse de dışındaki milyonlarca insan gibi benim de buna inanmam mümkün değil. Senna'nın ölümüyle ilgili dava geçen ay yeniden açıldı. Önceki davada Senna'nın saatte 309 km. hızla giderken direksiyon milinin kırılması nedeniyle yoldan çıktığı ve çarpma hızının 210 km/s olduğu, ancak bu kazada ve direksiyon milinin kırılmasında kimsenin suçu bulunmadığı sonucu çıkmıştı.
Yeni dava sonucunda Williams takımının patronları Frank Williams ile Patrick Head ve tasarımcı Adrian Newey suçlu bulunabilir. Tüm bunları zaman gösterecek. Senna'nın kazasının nasıl, neden meydana geldiğinden ziyade sonuçları üzerine kitaplar yazılabilir.
Senna yaşarken de, öldükten sonra da badem gözlüydü ve ölümü gerçekten kitleleri gözyaşlarına boğmuş, F1'in kaderini değiştirmişti. Bugün ekran başında tüylerimizi ürperten kazalardan ellerini kollarını sallayarak çıkan pilotlar, hayatlarını büyük ölçüde 1 Mayıs 1994'te Senna'nın ve 1 gün önce de Ratzenberger'in aynı derecede şanslı olmamasına borçlular.
F1 güvenliği için milat sayılabilecek trajik hafta sonundan sonra tüm pistler elden geçirildi, motor hacimleri 3.5 litreden 3 litreye indirildi. Dayanıklılık testleri kat kat artırıldı. Arka kanatların bir uçaktan ziyade kara taşıtına benzemesi sağlandı. Araçlara kara kutular koyuldu. Şasiler daraltıldı. Oluklu lastikler kullanılmaya başlandı. Güvenlik ve sağlık araçları, sağlık merkezleri, ilk yardım ve yangın ekipleri modernize edildi. Her yıl yeni yeni kurallarla F1 daha güvenli hale getirildi. Senna'dan sonra İtalya'da ve Avustralya'da iki pist görevlisi, hayatını kaybetti, ama, pistte ölen pilot olmadı.
Efsanenin ölümünün 10. yılı geride kalırken. FIA, tam da San Marino GP'si öncesi takımlara yeni öneriler sundu. 2008'den itibaren geçerli olmak üzere FIA'nın önerileri şöyle: Motorlar 3 litre hacimli ve 10 silindirli değil, 2.4 litre ve 8 silindirli olacak. Motorlar 2 yarışta kullanılacak. Manuel vites kutuları, standart fren disk, balata ve kaliperleri gelecek. Ayrıca tek bir lastik üreticisi olması öngörülüyor.
Yeni kurallarla F1'in daha ekonomik, daha fazla katılımın olacağı bir spor olması hedefleniyor. Ama, elbette FIA'nın bu sezon otomobillerin aşırı hızlanmasından duyduğu rahatsızlığı biliyoruz. Hem Avustralya'da hem Malezya'da pist rekorları kırıldı. Motor güçlerinin azalmasıyla ve tek lastik üreticisiyle otomobillerin hızları düşürülecek. Ayrton Senna'yı saygıyla anıyoruz.

SERRA DEMİRKOL
Senna ve sonrası
Bundan 10 yıl önce herkes gibi ben de...
VEDAT BAYRAM
Zirve yarışı
Süper Lig'in zirvesi karışık. Son 4 hafta...
HINCAL ULUÇ
Keyifli maç
G.Saray, Ekim ayından beri ilk deplasman...
LEVENT TÜZEMEN
Hagi kazandı
Hagi ile Şifo'nun özellikleri ve futbol...
Zirvede derbi iddiası
Zirvede derbi iddiası
23 Nisan resepsiyonunda yarınki Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi...
Kıbrıs birleşik olarak AB'ye girmeli
Kıbrıs birleşik olarak AB'ye girmeli
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle,...
Kıbrıs Türk Halkı 'EVET' dedi
Kıbrıs Türk Halkı 'EVET' dedi
AB Komisyonu, Kıbrıslı Rumların Annan Planı'na hayır oyu vermesinden...
Güneydoğu'da en hızlı büyüyen sektör: Fuhuş
Güneydoğu'da en hızlı büyüyen sektör: Fuhuş
Namus cinayetlerinin işlendiği, töre adına kadınların taşlanarak...
Dışarı çıkma yasağı
Dışarı çıkma yasağı
Bir anda yıldızı parlayan Amerikalı manken Noella, yaşadığı aşklardan...
En güzel diva
En güzel diva
Müziğin divaları ünlü müzik kanalı MTV'nin yan kuruluşu olan VH1'de...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.