kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
Günaydın
ATV
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Muharrem Sarikaya @ SABAH
 

AKP'nin umudu Sezer

SAADET Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın kesinleşmiş 2 yıl 4 aylık cezasını çekmesi için polis marifetiyle cezaevine konulması talebi karşısında AKP yönetimi dün sessizliği tercih etti. Her ne kadar, eski genel başkanları olsa da AKP yönetimi Erbakan'ı kurtarmak için bir adım atma niyetinde değil. Hatta, Erbakan kararını görmezden gelmeyi tercih eden tavır içinde. Nitekim kararla ilgili olarak dün parti yöneticileri ve bakanların, yönelttiğimiz sorulara yazılmak kaydıyla verdikleri tek yanıt vardı: "Yargının kararı karşısında söyleyecek bir sözümüz yok..."

AKP'nin açmazı
Söz sohbete dönüştüğünde, AKP yöneticileri Erbakan'ın cezaevine girmesini "içlerine sindiremeyeceklerini" de açıkça dile getiriyorlardı. Bu konuda nasıl bir adım atacakları konusunda AKP yönetiminin açmazı şu sözlerde yatıyordu: "Zaten bazı kesimlerin bize bakışlarında kuşkucu yaklaşımları son bulmuş değil. Hala Milli Görüş gömleğini çıkardığımıza inanmıyorlar. Şimdi Hoca için bir adım atarsak bu bizi daha çok sıkıntıya sokar..." Dolayısıyla, AKP yönetimi Erbakan'ı kurtarmak için bir yasa değişikliği yoluna gitmeyi kesinlikle düşünmüyor. Yani, "Hocalarını kurtardılar" damgası yemek istemiyor. RP'nin Hazine'den aldığı paraları sahte faturalarla yok ettiği gerekçesiyle Erbakan'ın mahkumiyet almış olması da AKP'nin bir diğer açmazı. Meclis'te soruşturma komisyonları kurup, eski Başbakan Mesut Yılmaz'ı Yüce Divan'a göndermeye hazırlandığı bir dönemde, Erbakan'ı maddi bir konuda kurtaran olmak istemiyor. Bununla birlikte, "Başbakanlık yapmış ve 78 yaşına gelmiş eski genel başkanını kendi döneminde hapse attırmış parti durumuna düşmek de" AKP'nin işine gelmiyor. Daha da önemlisi, Erbakan'ın başına cezaevinde iken bir sorun gelmesi halinde tabandan, hatta 100'ü aşkın eski Milli Görüşçü milletvekilinden gelecek tepkiyi de bir kenara bırakamıyor. Bunun için üzerine yük almadan bir çözüm yolu arıyor.

Umut Sezer'de
AKP'nin bu açmaz içinde umudu ise Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer... Sezer'in Cumhurbaşkanı olarak Anayasa'nın kendisine vermiş olduğu af yetkisini kullanması halinde sorunun çözüleceğine inanıyor. Anayasa'nın 104'üncü maddesi Sezer'e, "Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile belirli kişilerin cezalarını hafifletme veya kaldırma" hakkı tanıyor. Cumhurbaşkanı Sezer, Anayasa'nın kendisine verdiği bu hakkı, bugüne kadar 225 mahkum için kullandı. Sezer, bu yetkisini Erbakan için de kullanır mı? AKP'nin beklentisi, "78 yaşına gelmiş eski bir Başbakan için af yetkisini kullanmasının normal olacağı, devletin başında bulunan bir kişiye de bunun yakışacağı" yönünde. Ayrıca, partinin parasını ortadan yok ettiği gerekçesiyle mahkum olması ve siyaset yapamaz bir hale gelmesi de Erbakan için AKP'ye göre "ağır" bir ceza. Erbakan'ın avukatlarının dün yaptıkları girişimler sonucunda, cezasının infazı şeker hastalığı dolayısıyla, en az 3 en çok 6 aylık süre daha ertelenecek gibi görünüyor. Bu süre içinde Sezer af yetkisini kullanmaz ise,AKP'nin tavrının ne olacağına gelince söylenen tek cümle var: "Hoca kaderine razı olacak..."

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Arınç: Uçuk, kaçık ve yersiz   / 04-01-2004
 'Partiyi bağlamaz' yetmiyor   / 02-01-2004
 Melez yıl   / 31-12-2003
 Özelleştirmede ilk yıl kayıp ikinci yıl nasıl kurtulur?   / 30-12-2003
 Yetki değil, vesayet   / 30-12-2003
 'Fikirler Koalisyonu'nun Kıbrıs açmazı   / 28-12-2003
 Baykal'ın Annan Planı'na bakışı   / 26-12-2003
 AKP'nin 340 açmazı   / 24-12-2003
 AKP'nin umudu Sezer   / 23-12-2003
 Görüşmecilik için Milli Komisyon   / 21-12-2003
MEHMET TEZKAN
Ulusun çıkarlarını kim belirler?
EMİN Çölaşan pazar...
EMRE AKÖZ
Uğur Mumcu efsanesi
ARZU ETMEKLE BÜYÜK GAZETECİ...
UMUR TALU
Mertliği gömecek ki huzur bulsun
İnsanlar ölürler (ya da...
MUHARREM SARIKAYA
İndirimin ardındaki bindirim
ENFLASYON son 28 yılın...
SAVAŞ AY
Vay!.. Cüneyt Abi'ye haa?..
Dün kendi düşünceme göre...
REFİK DURBAŞ
Hayat, hangi yıl zam alacak?
GEÇEN yılın son günü...
Her şey New York'ta bir büroda başladı
1995... Zürab, New York'a gidip, avukatlık yapan Saakaşvili'ye...
Türkiye yüzünden 'dağılan' NATO'yu toparlayacak
GÖREV süresi dolan George Robertson'un yerine NATO Genel...
100. YILDA'DA KAPTAN
100. YILDA'DA KAPTAN
G.Saray 2.Başkanı Ali Dürüst, Bülent'ten vazgeçmediklerini belirterek...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Günaydın | Bizimcity | Astroloji | Magazin | Sağlık |
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.