kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
Günaydın
ATV
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Muharrem Sarikaya @ SABAH
 

Arınç: Uçuk, kaçık ve yersiz

TBMM Başkanı Bülent Arınç, milletvekili Hüsrev Kutlu'nun sözleri ve AKP yönetiminin bazı tutumlarından rahatsız. Arınç, önceki günkü sohbetimizde bu rahatsızlığını gizleme gereği duymadı. "Yeni yıla umutla başladığını" belirterek söze girdi. Hükümetin icraatlarının göstergesi açısından verilerin çok iyi olduğunu kayda geçirdi. Hemen ardından sözü AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu'ya getirdi. Genelkurmay Başkanlığı'nın da açıklama ile sert tepki gösterdiği Kutlu'ya, Arınç'ın tepkisi de aynı oldu: "Zaman zaman bir çuval inciri berbat edenler de oluyor ama. Onları yaşaya yaşaya gördük. İnşallah bütün bunları atlatmamız söz konusu olur."

Uçuk kaçık
Sözlerinin kime yönelik olduğunu öğrenmek istediğimizde de Kutlu'nun adını vermekten sakınmayıp devam etti: "Bir çuval inciri berbat etmek diye buna derler. Çok anlamsız, yersiz, faydasız... Ne derseniz onun içine oturur. Hem de hiç gereği yokken... Ben üç dönemdir Meclis'teyim. Bir gün bile aklıma gelmeyen, bir arkadaşımdan bile duymadığım bir şeyi, işte böyle, uçuk kaçık şeylerle bazı arkadaşlarımız dile getiriyor." TBMM Başkanı, Atatürk'ün portresi önünde bulunan kuliste üç dönemdir sürekli oturup arkadaşlarıyla sohbetler ettiğini de kaydedip devam etti: "Hiç aklımdan geçmeyen şeyler konuşuluyor..." Kutlu'nun TBMM içinde bulunan tabur ile ilgili sözlerine de Arınç tepki gösterdi. Yeni yılı değerlendirdiği basın toplantısında taburun gündemlerinde bulunmadığını söylediğini anımsatıp ekledi: "Tabur ile ilgili tartışmalar eskiden beri olmuş. Hatta 1992'den beri gündemimizde yok, güncel değil. Önemli bir şey değil. Biz bundan hiçbir ağırlık duymuyoruz. Bütün bunları zamanın içinde en uygun şartlarda görüşüp konuşmak lazım. Ama böyle durduk bir yerde söylenecek söz de değil. Kendisi de bu sözlerini bugüne kadar tekzip etmediğine göre, bunları konuşmuş."

'Bunlar yersiz'
Hüsrev Kutlu'nun daha önce "Yargıya güvenmiyoruz" dediğini de anımsatan Arınç, milletvekiline tepkisini şöyle sürdürdü: "Milletvekili sorumluluk sahibi insandır. 'Yargıya güvenmiyoruz' veya 'güvenmiyorlar' gibi sözler çok yersiz, çok abes sözlerdir. Bütün kurumlarda olduğu gibi yargıda da olumsuzluklar elbette var. Onu geneline teşmil ederek bütün yargıyı töhmet altına koyunca haklı tepkiler de olur. Bu arkadaşımız maksadını aşan laflar ediyor. Demek ki yapısında bu var. Ama o da tecrübe kazanacak."

Dokunulmazlıklar
TBMM Başkanı Arınç ile Dışişleri ve İçişleri bakanlarının "dokunulmazlığımızın kalkmasını istiyoruz" açıklamaları üzerinde de konuştuk. Son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AKBİL ile ilgili dosyasının Meclis'e geldiğini anımsattık. Erdoğan'ın aynı davadan yargılanan arkadaşlarının beraat ettiğini belirtti. Arınç, dokunulmazlıklar ile ilgili olarak Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun Karma Komisyonu toplama kararı aldığını söyledi. "Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını istiyorsa kaldırılmalı" diyen Arınç, AKP Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır'ın bu yönde bir teklif verdiğini de söyledi. Arınç, dokunulmazlık konusundaki görüşlerini şöyle yineledi: "Bir insan 'ben yargılanmak istiyorum' diyorsa, o hakkı ona vermeliyiz. Sayın Burhan Kuzu 'isteyenin dokunulmazlığını kaldırırsak, diğerleri hakkında halk ne der' yaklaşımı içindeymiş. Kim ne derse desin. Milletvekili 'ben yargılanmak istiyorum' derse yargılanmalı. 'O yargılanmak istiyor, bu yargılanmak istemiyor' diyerek bir haktan kimseyi mahrum edemeyiz. Diğeri ne düşünür, ne düşünmez, o kendine ait bir konu." TBMM Başkanı, CHP'ye de sitem etti. Uyum Komisyonu'nun bir yıldır çalışmadığını da belirterek, "CHP üye verip de komisyonu çalıştırsaydı bu konuda çok mesafe alırdık" dedi. Arınç, dokunulmazlıklarla ilgili sorunun çözülmesi halinde Uyum Komisyonu'nun da çalışmaya başlayacağı inancında. Uyum Komisyonu'nun ele almasını beklediği konuları ise Meclis Başkanı şöyle sıraladı: "Benim yetkilerim de dahil İç Tüzük değişikliği, Siyasi Partiler ve Seçim yasaları ve AB uyumu çerçevesinde Anayasa değişikliği..." Arınç'ın Meclis'ten yasaların çıkmasına ilişkin, doğrudan isim vermese de AKP yönetiminden rahatsızlığı var. Meclis Başkanı buna örnek olarak belediyeler ile ilgili çıkan son yasaları gösterdi. "Meclis'te Uyum Komisyonu kurulmuş olsaydı son yanlışlıklar yapılmazdı" diye söze başladı.

AKP yönetimine dokundurma
AKP'nin ısrarı ile çıkan 340 belediyenin köye dönüştürülmesi ve bazı beldelerin Denizli merkeze bağlanmasıyla ilgili yasaları örnek gösterdi. Arınç, AKP yönetimine sitemini de şöyle dile getirdi: "İşte belediyelerde gördünüz. Apar topar bir yasa çıkardılar. Bu kadar gürültü koptu. Hiçbir şeye yaramadı. Cumhurbaşkanı yasayı geri gönderdi. Seçim takvimi de çalışıyor. Hiç bir şeye yaramadı. Anayasanın 67. maddesinin son fıkrası orada dururken, böyle bir yasanın çıkması doğru olmayacaktı. Bu çıkarılanlar doğrudan seçim kanunuyla ilgiliydi. Ama böyle yaptılar. Bir şey diyemiyorum, çünkü inisiyatif onlarda. Bütün bunlar Meclis'te zaman, emek kaybı." Meclis'ten yasayı aynen çıkarıp seçim öncesinde uygulamaya koyacaklarını söyleyen AKP yönetimine de Arınç bir hatırlatmada bulundu: "1 Ocak'tan itibaren de Yüksek Seçim Kurulu'nun seçim takvimi çalışmaya başladı. Bunu yeniden çıkardığınızda uygulamanın imkanı yok." Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın geçen ve gelecek yıllara ilişkin yaklaşımları bunlar; Her zamanki gibi; doğru bildiğini çekinmeden söyleyen, dürüst, dobra tavrı içinde...

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Arınç: Uçuk, kaçık ve yersiz   / 04-01-2004
 'Partiyi bağlamaz' yetmiyor   / 02-01-2004
 Melez yıl   / 31-12-2003
 Özelleştirmede ilk yıl kayıp ikinci yıl nasıl kurtulur?   / 30-12-2003
 Yetki değil, vesayet   / 30-12-2003
 'Fikirler Koalisyonu'nun Kıbrıs açmazı   / 28-12-2003
 Baykal'ın Annan Planı'na bakışı   / 26-12-2003
 AKP'nin 340 açmazı   / 24-12-2003
 AKP'nin umudu Sezer   / 23-12-2003
 Görüşmecilik için Milli Komisyon   / 21-12-2003
MEHMET TEZKAN
Ulusun çıkarlarını kim belirler?
EMİN Çölaşan pazar...
EMRE AKÖZ
Uğur Mumcu efsanesi
ARZU ETMEKLE BÜYÜK GAZETECİ...
UMUR TALU
Mertliği gömecek ki huzur bulsun
İnsanlar ölürler (ya da...
MUHARREM SARIKAYA
İndirimin ardındaki bindirim
ENFLASYON son 28 yılın...
SAVAŞ AY
Vay!.. Cüneyt Abi'ye haa?..
Dün kendi düşünceme göre...
REFİK DURBAŞ
Hayat, hangi yıl zam alacak?
GEÇEN yılın son günü...
Her şey New York'ta bir büroda başladı
1995... Zürab, New York'a gidip, avukatlık yapan Saakaşvili'ye...
Türkiye yüzünden 'dağılan' NATO'yu toparlayacak
GÖREV süresi dolan George Robertson'un yerine NATO Genel...
100. YILDA'DA KAPTAN
100. YILDA'DA KAPTAN
G.Saray 2.Başkanı Ali Dürüst, Bülent'ten vazgeçmediklerini belirterek...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Günaydın | Bizimcity | Astroloji | Magazin | Sağlık |
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.